Koronawirus. Minął rok odkąd Covid-19 zaatakował w Polsce

Koronawirus. Minął rok odkąd Covid-19 zaatakował w Polsce
Pobór wymazu w mobilnym punkcie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

4 marca 2020 roku w Polsce wykryto pierwszego pacjenta zakażonego Covid-19. Przedstawiamy, co od tamtego czasu się zdarzyło.

Koronawirus dotarł do naszego kraju w marcu zeszłego roku. Od tamtej pory polski rząd stosował naprzemiennie to obostrzenia, to poluzowania w gospodarce. Wirus jednak przez rok nie dał o sobie zapomnieć. Przedstawiamy, jak na przestrzeni tych 365 dni zmieniała się nasza rzeczywistość – zarówno w Polsce, jak i na Warmii i Mazurach.

– Informację dostaliśmy w nocy. Osoby, które miały kontakt z tą osobą zostały objęte kwarantanną – powiedział 4 marca 2020 roku ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zarażony mężczyzna przyjechał z Niemiec. Rząd apeluje o poszanowanie jego prywatności. Szumowski dodał, że niewiele osób miało z nim kontakt. Najpierw pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, który polecił kontakt ze służbami sanitarnymi.

Rząd uruchomił specjalną całodobową infolinię, pod którą można uzyskać aktualne informacje na temat wirusa - tel. 800 190 590 (Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent jest w dobrym stanie [WIDEO]).

Ludzie w panice zaczęli wykupować żywność ze sklepów w Polsce, na Warmii i Mazurach oraz w Olsztynie (Ze sklepów znika żywność. Czy powodem jest koronawirus?). Z półek znikały przede wszystkim makarony, kasze, ryże, oleje, środki higieniczne czy drożdże.

Nie minęło kilka dni, a w regionie odwołano kilka imprez, m.in. Międzynarodowy Halowy Turniej Baseballu „Działdowo Cup 2020” czy targi motoryzacyjne Auto Moto Arena w Ostródzie (Warmia i Mazury. Pierwsze odwołane imprezy z obawy o koronawirusa). Dwa dni później UWM odwołał Dzień Otwartych Drzwi, a 10 marca premier Mateusz Morawiecki zarządził, że wszystkie imprezy masowe zostają odwołane (Koronawirus. Premier odwołuje imprezy masowe. Stomil zawiesił sprzedaż biletów, a urząd wojewódzki... prosi o ograniczenie wizyt [AKTUALIZACJA]).

Odwołano także zajęcia we wszystkich placówkach edukacyjnych i opiekuńczych (Premier odwołuje zajęcia we wszystkich żłobkach, przedszkolach, szkołach i uczelniach! W kościołach msze mają odbywać się częściej [AKTUALIZACJA]).

Tydzień po pierwszym przypadku zachorowania w Polsce, WHO ogłosiła pandemię (Koronawirus. WHO ogłasza pandemię! W Ostródzie kolejne zachorowania).

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię – poinformował Tedros Adhanom, szef WHO.

Niedługo po tym w Polsce zmarła pierwsza osoba na Covid-19 (Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce! Nie żyje 57-letnia kobieta).

A studenci nic sobie nie robili z patogenu (Studenci UWM w Olsztynie: ''Korona tu, korona tam, korona ch*** zrobi nam'' [WIDEO]).

Olsztyńskie kluby nocne zamknęły się. Na lotnisku w Szymanach wprowadzono pomiar temperatury ciała, a w Rossmannach wprowadzono limit zakupów – 3 artykuły higieniczne na osobę.

Archidiecezja Warmińska postanowiła udzielić dyspensy od obowiązku udziału we mszy św. (Abp Józef Górzyński: ''Dyspensa od obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej do 29 marca'').

Łukasz Szumowski nakazał przekształcić ostródzki szpital w zakaźny. Premier Morawiecki 13 marca ograniczył działalność handlową i gastronomiczną (PILNE! Ograniczenie działalności galerii handlowych, barów, restauracji i klubów).

17 marca 2020 roku napisaliśmy, że kosmetyczki i fryzjerki z Olsztyna pomagają szpitalom (Koronawirus. Olsztyńskie kosmetyczki i fryzjerki pomagają szpitalom w całej Polsce).

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną aplikację dla osób przebywających na kwarantannie (Kwarantanna domowa – powstała specjalna aplikacja).

24 marca rząd wprowadził lockdown (Koronawirus. Kolejne ograniczenia, z domu wyjdziemy wyłącznie w pilnej sprawie).

– Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć. W tym rozporządzenia będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw. Wydaję mi się, że jesteśmy w stanie tyle dać innym służbom, które się nami opiekują – powiedział ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Michelin zdecydował o zamknięciu olsztyńskiej fabryki (Michelin zamyka fabrykę w Olsztynie! Na razie na dwa tygodnie).

Pod koniec marca władze Olsztyna zdecydowały się na przekazanie wszystkim olsztynianom maseczek (Olsztynianie otrzymają darmowe maseczki! Miasto wydało na nie 700 tys. zł).

Pandemia koronawirusa i obostrzenia rządowe miały wpływ m.in. na mniejsze ceny paliw – poniżej 4 zł za litr (Paliwo w Olsztynie za mniej niż 4 zł za litr! Nie było tak tanio od 2009 roku...).

Pod koniec marca rząd wydał kolejne obostrzenia, w tym o zamknięciu parków (PILNE! Nowe obostrzenia rządu: m.in. zamknięte parki i sklepowe godziny dla seniorów! [AKTUALIZACJA]).

1 kwietnia napisaliśmy, że w szpitalu wojewódzkim odbyło się szkolenie dla kilkudziesięciu osób, w którym uczestniczyła osoba zakażona (Afera wokół Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Dyrekcja zabiera głos w sprawie).

4 kwietnia zmarł pierwszy pacjent zakażony covidem na Warmii i Mazurach.

Przed Wielkanocą premier Mateusz Morawiecki zaapelował o pozostanie w domach (Koronawirus. Kolejne obostrzenia rządowe przed Wielkanocą. Premier apeluje o zostanie w domu! [AKTUALIZACJA]).

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, uczniowie przeszli na naukę zdalną. Nie wszyscy jednak mogli sobie na to pozwolić (1287 uczniów z Olsztyna z brakiem dostępu do komputerów. Co na to miasto?).

Miesiąc po ogłoszeniu stanu pandemii, rząd zaczął wprowadzać programy pomocy dla przedsiębiorców (ZUS wypłaca pierwsze świadczenia dla przedsiębiorców. W regionie ''postojowe'' otrzyma niemal 3 tys. firm oraz Koronawirus. Branża turystyczna otrzyma wsparcie. Skorzystać mogą m.in. właściciele hoteli i marin).

Rząd postanowił, że szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja (Wiemy, kiedy odbędą się matury! Szkoły zamknięte do 24 maja [AKTUALIZACJA]). Jednocześnie postanowiono, że na początku maja otwarte będą mogły zostać boiska, stadiony, pola golfowe czy stadniny koni (''Odmrażanie sportu''. Premier i minister sportu o łagodzeniu obostrzeń [WIDEO]).

Na początku maja nastąpił dalszy ciąg odmrażania gospodarki (Po majówce otwarte zostaną hotele, galerie handlowe, żłobki i przedszkola [AKTUALIZACJA]). Jednak mimo tego, że część podmiotów została otwarta, inne pozostały zamknięte lub też zlikwidowane (To już jest koniec. Legendarny pub na olsztyńskiej starówce kończy działalność). Qźnia to nie jedyny lokal na Starym Mieście, który nie poradził sobie z obostrzeniami. Zamknęła się też restauracja Staromiejska oraz słynny jubiler.

W zeszłym roku nie odbyły się także najsłynniejsze juwenalia w Polsce (To już pewne. Kortowiada w tym roku się nie odbędzie!).

7 maja poinformowaliśmy, że na Warmii i Mazurach utworzono punkty pobrań wymazów.

Do życia powoli budził się MOK (''MOK w Olsztynie inauguruje niespieszny powrót normalności''. Które placówki zostaną najpierw otwarte?).

Rząd zadecydował, że w 2. połowie maja nastąpi 3. etap odmrożenia gospodarki (Koronawirus. Od 18 maja Polska wejdzie w III etap odmrażania gospodarki. Otwarci fryzjerzy i restauracje. Wesela nadal odwołane! [AKTUALIZACJA]).

6 maja weszło w życie zarządzenie prezydenta dotyczące zmiany minimalnych stawek czynszu za dzierżawę gruntów.

– Wiedząc w jak trudnej sytuacji znajdują się teraz przedsiębiorcy postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i obniżyliśmy stawki za dzierżawę gruntu pod ogródki restauracyjne o 50 proc. – wyjaśniła w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Inne niż dotychczas były wytyczne ws. przeprowadzenia egzaminów. Maturzyści musieli przyjść na egzaminy w maseczkach, mieć własne przybory. Szkoły z kolei miały zapewnić 1,5 metra odstępu między uczniami (Na egzamin tylko w maseczkach i z własnymi przyborami. MEN podało wytyczne!).

W maju w Olsztynie odnotowano zwiększenie stopy bezrobocia (Coraz więcej bezrobotnych w Olsztynie. Wzrost o pół tysiąca względem maja zeszłego roku).

Pod koniec maja premier Morawiecki zadecydował o zniesieniu zakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. W dodatku kibice mogli wrócić na trybuny.

Na początku czerwca ustaliliśmy, że Turcy testujący tramwaje w Olsztynie, wyjechali do własnego kraju, w związku z czym nastąpiło opóźnienie w testach, czego skutki odczuwamy do dziś (Turcy uciekli przed wirusem. Co dalej z tramwajem?).

Pandemia przyniosła także pozytywne skutki – Pozytywny skutek koronawirusa? W maju było o 35 proc. mniej przestępstw niż w ubiegłym roku.

Niemal 11 tysięcy mikroprzedsiębiorców z Olsztyna złożyło wniosek o pożyczkę na pokrycie kosztów prowadzenia własnej działalności. Łącznie wnioski opiewają na kwotę 46,5 mln zł (Koronawirus. Aż 11 tys. przedsiębiorców z Olsztyna potrzebowało pożyczki na pokrycie kosztów).

Pod koniec czerwca otwarto kąpieliska.

Na początku sierpnia zapadła decyzja, aby dzieci i młodzież powróciła do szkół już we wrześniu.

27 sierpnia pierwszy powiat (bartoszycki) z Warmii i Mazur znalazł się w żółtej strefie (Koronawirus. Pierwszy powiat na Warmii i Mazurach w żółtej strefie! Zmiana zasad kwarantanny).

Początek września pokazał, że uczniowie zaczynają rozprzestrzeniać Covid-19 między sobą (Kolejna szkoła w Olsztynie, gdzie pojawił się koronawirus. To już 10. placówka w regionie [AKTUALIZACJA]).

Na początku października Turcy zamknęli fabrykę produkującą tramwaje dla Olsztyna.

W tym czasie zaobserwowano coraz większą liczbę osób zakażonych, dlatego też rząd zdecydował o wprowadzeniu obostrzeń (Koronawirus. Od soboty zasady obowiązujące w strefach żółtych na terytorium całego kraju! [AKTUALIZACJA]). Kilka dni później Olsztyn trafił do czerwonej strefy (Koronawirus. Olsztyn w strefie czerwonej!).

21 października odnotowano ponad 10 tys. zakażeń (348 z nich było na Warmii i Mazurach).

To spowodowało kolejne obostrzenia (Koronawirus. Cała Polska w strefie czerwonej! Lokale gastronomiczne zamknięte; nowe obostrzenia dla seniorów i młodzieży).

30 października w Polsce odnotowano 21629 przypadków zakażeń (niemal 600 na Warmii i Mazurach). Premier Morawiecki zapowiedział kolejne obostrzenia, w tym zamknięcie cmentarzy (Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych! Nakaz pracy zdalnej w administracji. Szczepionka od przyszłego roku [AKTUALIZACJA]). To doprowadziło do dramatu sprzedawców kwiatów.

Na początku listopada odbył się protest branży gastronomicznej (''Rząd zabija świadomie restauracje''. Gastroprotest przy Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie [ZDJĘCIA]).

Rząd zdecydował o zamknięciu kin, sklepów w galeriach i hoteli.

16 listopada na Warmii i Mazurach po raz pierwszy odnotowano ponad 1000 zakażeń (Koronawirus. Tak źle jeszcze nie było! Kolejna granica zakażeń na Warmii i Mazurach przekroczona).

21 listopada rząd zdecydował o ponownym otwarciu galerii handlowych. Na początku grudnia zapadła decyzja o noszeniu maseczek w zakładach pracy. Jednak zakażeń było coraz więcej (Koronawirus. Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła milion!).

Sytuacja na Warmii i Mazurach robiła się coraz poważniejsza (Koronawirus. Na Warmii i Mazurach najgorsza sytuacja w kraju).

W grudniu zachorował także prezydent Piotr Grzymowicz (Koronawirus. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, przewieziony do szpitala w Ostródzie! [AKTUALIZACJA]).

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że po świętach Polaków czeka kwarantanna narodowa. Zamknięte zostały m.in. galerie handlowe oraz hotele.

Po świętach w Olsztynie zaczepiono pierwszą osobę (Pierwsza osoba w Olsztynie została zaszczepiona przeciwko Covid-19 [ZDJĘCIA]).

Posłowie Koalicji Obywatelskiej 5 stycznia złożyli do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Było to związane z organizacją przez TVP imprezy sylwestrowej w Ostródzie (Sylwester Marzeń pod lupą prokuratury).

Mimo obostrzeń rządowych w Olsztynie otworzył się klub (Klub na starówce organizuje w weekend wielką imprezę). Znalazł się jednak pod lupą prokuratury.

Pod koniec stycznia rząd zapowiedział, że przedłuży obowiązujące obostrzenia do 14 lutego. Już w lutym premier Morawiecki powiedział, że otwarte zostaną hotele czy kina, jednak siłownie pozostaną nadal zamknięte.

22 lutego napisaliśmy, że władze miasta zdecydowały się na pomoc przedsiębiorcom (Władze Olsztyna wesprą właścicieli restauracji, pubów i klubów).

Dwa dni później rząd zapowiedział kolejne obostrzenia. Galerie handlowe, kina czy baseny zostały ponownie zamknięte.

Opisaliśmy również, że hotelarze z regionu chcą pozwać rząd (Hotelarze z regionu chcą pozwać rząd. ''Nie potrafią niczego porządnie zrobić'' oraz Hotelarze z Warmii i Mazur protestowali pod Kancelarią Premiera).

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • 123xyz 2021-03-04 21:15:45 188.146.*.*
  Super rocznica żeby to rozpamiętywać mmm mmm, ale z innej beczki. Chciał bym zapytać się dla czego osoby pobierające wymazy nie zmieniają rękawiczek po każdej osobie której pobierają próbkę????. Dziś widziałem jak przedemną ponad 10 osób było i przy żadnej osobie nie zmienili ani jednej rękawiczki a działo się to w namiocie(swoją drogą mega profeska :P hehe ) przy samym sanepidzie ??. Czy ktoś jest to w stanie wytłumaczyć. Przecież przy wymazie z gardła ludzie mają odruch wymiotny i takie kaszlnięcie przenosi wirus na rękawiczkę, którą pobiera kolejny wymaz. Gdzie tu jest rozsądek ????
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • coco 2021-03-04 13:36:08 176.221.*.*
  odkąd Gates zapłacił łapówę dla WHO, jaka pandemia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Haha 2021-03-04 10:47:53 95.160.*.*
  I od roku pierdolenie tylko o jednym, żenujące dziennikarstwo, mam wrażenie że dużo osób miało tak nudne dotychczasowe życie że dopiero teraz mają się czym interesować
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3