Afera wokół Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Dyrekcja zabiera głos w sprawie

Afera wokół Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Dyrekcja zabiera głos w sprawie
Namioty "śluzy" przed szpitalem wojewódzkim w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Wracamy do sprawy Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, gdzie zorganizowano szkolenie na 50 osób. Wśród nich uczesniczyła osoba zakażona koronawirusem. Dziś głos w sprawie zabrała dyrektorka placówki.

Wczoraj pisaliśmy o tym, że w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie zorganizowano szkolenie, w którym uczestniczyło 50 osób, także osoba zakażona koronawirusem. Więcej: Szpital Wojewódzki w Olsztynie zorganizował szkolenie na ponad 50 osób. Uczestniczyła w nim osoba z koronawirusem.

Sprawa odbiła się echem w mediach, także ogólnopolskich. W związku z tym dziś dyrektorka szpitala, Irena Kierzkowska, wydała oświadczenie w tej sprawie. Jego pełną treść można przeczytać poniżej.

Olsztyn ,02 kwietnia 2020r.

Drodzy Państwo,

W związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie pojawiły się na portalu onet.pl, pragnę przedstawić Państwu prawdziwy obraz sytuacji, jaka miała miejsce w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

25 marca br. w szpitalu odbył się instruktaż stanowiskowy BHP niezbędny do bezpiecznego prowadzenia procedur medycznych przez personel bloku operacyjnego w czasie pandemii. Szkolenie dotyczyło personelu pracującego w tym dniu i odbyło się na największej sali (o powierzchni ponad 240m2, co umożliwiło zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy uczestnikami.

Żaden z uczestników przedmiotowego szkolenia nie miał objawów infekcji SARS-CoV-2.

1. Lekarka, u której później wykryto zakażenie nie wróciła z zagranicy, a podczas szkolenia ani ona, ani żaden z pozostałych uczestników nie przejawiał objawów infekcji SARS-CoV-2.

2. Lekarka o której mowa po zapoznaniu się z najnowszymi doniesieniami o nietypowych objawach COVID-19 (utrata węchu) wykonała test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 i uzyskała wynik pozytywny, o czym bezzwłocznie poinformowała bezpośredniego przełożonego.

3. Po uzyskaniu informacji o dodatnim wyniku badania ww. Lekarki przeprowadzono własne dochodzenie epidemiczne w kierunku spełniania kryteriów bliskiego kontaktu. Z każdą osobą uczestniczącą w instruktażu przeprowadzono wywiad czy nie spełnia kryteriów bliskiego kontaktu. Pracownicy, którzy byli w bliskim kontakcie zostali natychmiast odsunięci od pracy w szpitalu przez swoich przełożonych

4. Rozpoznanie CCA/lD-9 u pracownika WSS w Olsztynie zgłoszono do PSSE, która zleciła własne dochodzenie, w wyniku którego wdrożono postępowanie zbieżne z wcześniej wdrożonym. U wszystkich osób z bliskiego kontaktu wykonano testy w kierunku COVID-19 w porozumieniu z Powiatowymi Stacjami Sanitarno- Epidemiologicznymi, wszystkie wykonane do dnia dzisiejszego testy są ujemne. O wynikach kolejnych testów będę Państwa informować na bieżąco.

Jednocześnie pragnę Państwa zapewnić, że jako dyrektor szpitala robię wszystko, co możliwe, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi szpitala. Codziennie członkowie zespołu kryzysowego analizują bieżącą sytuację epidemiologiczną i formułują wnioski i wytyczne, które są kierowane do kadry. Zapewniamy środki bezpieczeństwa personelowi i pacjentom. Personel medyczny wchodzi do Szpitala osobnym wejściem, wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura. Bezpieczeństwo pracowników i pacjentów jest dla nas priorytetem i dokładamy wszelkich starań by je skutecznie zapewnić.

Jednocześnie zwracam się również do Państwa z prośbą o pomoc. To z Waszych artykułów i audycji mieszkańcy czerpią wiedzę o sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby otrzymywali tylko sprawdzone informacje. Dlatego też biorąc pod uwagę wszystkie dowody, którymi dysponuje szpital, rzeczywisty przebieg spotkania i rozwój wydarzeń przedstawionych w artykule informujemy, że rozważamy rozpoczęcie działań prawnych, zmierzających do usunięcia komentowanego artykułu i uzyskania przeprosin ze strony jego autorów i wydawcy portalu Onet.pl.

Drodzy Państwo, pamiętajcie, że jestem do Państwa dyspozycji, chętnie odpowiem na Państwa pytania i wątpliwości. Wszyscy musimy pracować nad tym, by pandemii coronawirusa nie towarzyszyła pandemia strachu i hejtu.

Pragnę także przeprosić za słowa rzecznika szpitala, które nie powinny paść w rozmowie z „Twoim Kurierem Olsztyńskim".

Z poważaniem

Irena Kierzkowska,

Dyrektor WSS w Olsztynie

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • asd 2020-04-02 17:21:45 95.160.*.*
  zarazę przywlekła pracownica sanepidu a dyrekcja szpitala kłamie
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Issru 2020-04-02 17:20:36 5.173.*.*
  ...no nie wiem.. Nawet najwieksza sala to sala zamknieta i 50 osob to juz zgromadzenie...ciekawe czy mieli choc maseczki i wpuszczani bylo co 3 h jeden bo tyle w powietrzu utrzymuje sie wirus...brawo barwo..jak tak dalej pojdzie to nie bedzie nikogo w szpitalach do pomocy..
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • xyz1 2020-04-02 14:02:00 37.47.*.*
  BZDURY WYSSANE Z PALCA! "Jednocześnie pragnę Państwa zapewnić, że jako dyrektor szpitala robię wszystko, co możliwe, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi szpitala. " pani dyrektor niech łaskawie przestanie łgać i pisać denne sprostowania mające na celu uspokojenie pacjentów i pracującego w szpitalu personelu oby tylko nie wzniecić paniki. W szpitalu brak jest podstawowych środków ochrony osobistej, które są wręcz wyliczane na każdy oddział. Łamane są procedury które ni jak się mają do pracy. Personel pracuje w bardzo okrojonym składzie narażając bezpieczeństwo swoje i pacjentów. A co przy tym wszystkim robi pani dyrektor?! Personel który się buntuje straszy zwolnieniami dyscyplinarnymi! Tak obecnie w dużym skrócie wygląda praca w WSS
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść