Władze Olsztyna wesprą właścicieli restauracji, pubów i klubów

Władze Olsztyna wesprą właścicieli restauracji, pubów i klubów
Miasto zdecydowało się wesprzeć przedsiębiorców zwalniając część z nich z opłaty koncesyjnej. Na to jednak wyrazić zgodę musi rada miasta
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Wracamy do tematu. Władze miasta zdecydowały się wesprzeć przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej i przygotowały uchwałę, która będzie poddana pod głosowanie na lutowej sesji rady miasta.

Z powodu rządowych obostrzeń nadal zamknięte są restauracje, puby czy kluby. Ich właściciele są w bardzo trudnej sytuacji, gdyż w większości przypadków (lokale gastronomiczne mogą serwować jedzenie na wynos, ale puby już nie) zostali pozbawieni źródła dochodów. A opłaty muszą ponosić.

W związku z tym część samorządów, m.in. Łódź, Opole, Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra, postanowiły zwolnić przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej.

Władze Olsztyna również rozważały taki pomysł, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Przedsiębiorcy od dłuższego czasu stoją pod ścianą. Czy miasto zwolni ich z opłaty koncesyjnej?”.

Jak się okazuje, jest już gotowy projekt uchwały, który będzie poddany pod głosowanie podczas lutowej sesji rady miasta.

Zgodnie z nim zwalnia się przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Olsztyna z 2/3 opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

– możemy przeczytać w projekcie uchwały.

W tych trudnych czasach chcemy pomóc lokalnym przedsiębiorcom. To jest wspólna propozycja klubów radnych Koalicji Obywatelskiej i Ponad Podziałami – powiedział w rozmowie z „Wyborczą Olsztyn” radny Łukasz Łukaszewski.

Przypomnijmy, że miasto w zeszłym roku zmniejszyło opłaty za ogródki restauracyjne (Restauratorzy w Warszawie zapłacą mniej za ogródki. Co z Olsztynem?).

Ponadto, obowiązuje również Olsztyński Pakiet Pomocowy, który zapewnia m.in. ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, ulgi w czynszu najmu lokalu użytkowego oraz dzierżawie gruntu będącego własnością gminy czy też zawieszenie opłat za gospodarowanie odpadami.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • baran 2021-02-22 18:52:12 93.105.*.*
  Dla restauratorów obniżają opłaty a za żłobki podwyższyli o 130%. Za śmieci za cghwile podwyżka również. Mieszkańcy sa strzyżeni jak bezwolne barany
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • RATUNKU DLA DRZEW!!!!!! 2021-02-22 16:53:40 31.60.*.*
  Olsztynianie!! Powstrzymajmy wycinkę drzew pod tramwaje. Podpisanie umowy wstrzymane, sprawa trafi do sądu w Warszawie. Przewiduję się rozstrzygnięcie w 2022 roku jeżeli w ogóle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Młoda 2021-02-22 16:30:14 5.173.*.*
  Trzeba pomóc wszystkim mieszkańcom a nie tylko jednej grupie. Sprzedaż alkoholu to nie jest chyba priorytetową działalność naszego biznesu. Ale nie mam złudzeń co do głosowania nad uchwałą. Elektorat PO to drobny olsztyński biznes i księgowi. Ale gdyby zmniejszenie tego podatku zmniejszyloby ilość osób pragnących popełnić samobójstwo przez skok z 10. piętra czy przez zastrzelenie się to jestem za.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • greg 2021-02-22 15:43:59 95.160.*.*
  Ani grosza do restauratorów i włąscicielu pubów! Sam znam jednego, który całe życie żyje na pokaz np. ma mercedesa za 300 tys zł w leasing miał, ma kredyt na wielki dom, co chwila jakieś wycieczki po Tajlandiach, Bahamach itp. Wszystkim tym się co chwila chwalił, że co to nie on, a wszystkim swoim pracownikom płacił grosze i dawał umowy śmieciowe. Rotacja pracowników była tam co chwila.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • R.O. 2021-02-22 14:23:25 31.60.*.*
  Wesprą, czy raczej mniej dobiją?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Bzyk 2021-02-22 12:51:52 176.221.*.*
  To trochę tak jak sprzedawać w super promocji bilety na prom który miesiąc temu zatonął i nie wiadomo kto kiedy i czy w ogóle go wyciągnie i czy znowu zacznie pływać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • DEKALOG 2021-02-22 12:46:31 31.60.*.*
  A drzewa kiedy wesprze BARBARZYŃCA!!! Apel do tych niby wspieranych : Nie wierzy się barbarzyńcom!!!!!!!! Nigdy nie zobaczycie tej kasy, a ci co ją wezmą w przyszłości za to " zapłacą"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8