Michelin zamyka fabrykę w Olsztynie! Na razie na dwa tygodnie

Michelin zamyka fabrykę w Olsztynie! Na razie na dwa tygodnie
Z powodu epidemii koronawirusa w fabryce Michelin będą przestoje
Fot. Materiały prasowe

W związku z epidemią koronawirusa produkcja w olsztyńskiej fabryce Michelin zostaje wstrzymana. Na razie pracownicy pozostaną w domach na dwa tygodnie. Co ciekawe, decyzja o zamknięciu zakładu nie była bezpośrednio podyktowana zdrowiem zatrudnionych. Spadło zapotrzebowanie na produkty i zabrakło materiałów do pracy.

Od 31 marca planowane jest czasowe zamknięcie zakładów produkcyjnych w najwięszej fabryce w Olsztynie. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu:

Biorąc wszystkie czynniki pod uwagę, Ekipa Dyrekcyjna Fabryki, podjęła decyzję o zatrzymaniu produkcji na około 2 tygodnie. Fabryka zacznie stopniowe ograniczanie produkcji na poszczególnych liniach w czwartek 26 marca 2020. Proces ten potrwa do 31 marca. Niektóre Linie Produktowe będą częściowo nadal realizować prace dla klientów o kluczowym  znaczeniu dla fabryki. Będzie też pracować ciepłownia produkująca energię na potrzeby zakładu i miasta.

Przestój produkcyjny związany jest z panującą na świecie pandemią koronawirusa. Bezpośrednim powodem nie jest jednak ochrona zdrowia pracowników. Fabrykę postanowiono zamknąć, ponieważ zapotrzebowanie na produkty, wytwarzane przez firmę zmalało. Ponadto w magazynach zabrakło materiałów, potrzebnych do produkcji opon. Jak się okazuje, również ich import nie jest możliwy, ponieważ główne ośrodki, zaopatrujące Michelin w surowce, znajdują się w państwach takich jak Niemcy czy Włochy.

Podczas dwutygodniowego przestoju, pracownicy będą mogli użyć zarówno dni swojego urlopu wypoczynkowego, przejść na tzw. elastyczny czas pracy (dostaną wówczas 50 proc. regularnej wypłaty) lub skorzystać z „wolnego systemowego”. W pierwszej kolejności jednak zatrudnieni mają prawo do zwolnień wychowawczych oraz odbycia obowiązkowej kwarantanny (w przypadku powrotu z zagranicy lub podejrzenia zakażenia koronawirusem).

- Na tę chwilę nie wiemy, czy przewa w produkcji potrwa tylko dwa tygodnie. Cały czas monitorujemy sytuację - skomentowała rzecznik prasowa Michelin Polska, Ewa Konopka.

Ze względu na pandemię koronawirusa, firma Michelin zamknęła wszystkie swoje fabryki również we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Zatrwożona 2020-03-29 23:39:13 185.140.*.*
  Już nie zamykacie. Agro będzie zasuwać. We Włoszech, Hiszpanii i Francji pracują ludzie, a w Polsce robole, którymi można się wysługiwać. Co tam pandemia. Kilka rysunków jak myć i odkażać ręce wystarczy. Nie patrząc na to czy macie z czego robić, czy nie powinniście fabrykę zamknąć przynajmniej w tym dynamicznym okresie wzrostu zachorowań. Zróbcie to, zanim wasi pracownicy zaczną zarażać innych dookoła.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Pracownik 2020-03-29 15:35:40 79.191.*.*
  Zamyka się tylko część zakładu. Agro ma dalej pracować. W zasadzie opinie są podzielone. Wiele osób chciałaby postoju choćby ze względu na zamknięcie szkół dużo osób jest na zwolnieniach. Pozostali robią co mogą, ale ile można. Inni denerwują się bo chcieliby pracować za normalne pieniądze, a nie tracić wolne systemowe i siedzieć za połowę podstawy. Jako pracownik uważam,że już tydzień temu powinni zamknąć zakład na co najmniej 3tyg bo jak na tak małe miasto jak Olsztyn to jest kilka tysięcy ludzi co dzień podróżujących do pracy stanowi duże zagrożenie w przypadku epidemii. Jeden zarażony psiknie w szatni i zarazi 50 osób i wtedy będzie kryzys jak połowa pracowników pójdzie na kwarantanne a wiele osób szczególnie na produkcji ma choroby towarzyszące a praca na 4ry brygady raczej nie dodaje odporności.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Stomil 2020-03-26 14:36:05 31.0.*.*
  To pokazuje jak fatalne w skutkach jest uzależnianie się od jednego dostawcy 100% maja Chiny... już wiele firm zapowiada ze pandemii będzie duża dywersyfikacja dostawców ... to bardzo dobra informacja dla Europy i reszty świata
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • ChcemyPracować 2020-03-26 06:55:06 31.0.*.*
  Michelin MUSI działać , to dobro nas wszystkich , całego Olsztyna. To nie jest dobra decyzja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • wertyui 2020-03-25 21:11:16 77.111.*.*
  Juhuuu ! Zamknąć, zaorać i zalesić! Znów będzie pięknie !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 18
 • mrex 2020-03-25 17:55:54 95.160.*.*
  Kiedyś pracowałem w Michelinie, ale całe szczęście to już przeszłość. Tam panuje totalny wyzysk i pranie mózgów. Niech ta fabryka pogrąży w się w kryzysie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 8
 • SpokojnieLudziska! 2020-03-25 12:42:21 188.147.*.*
  To nie jest dobra decyzja. Nie reagujcie na ta epidemie panicznie tylko logicznie. Nie wywołujmy jednego kryzysu drugim... fabryka jest nowoczesna, bardzo wydajna i powinna pracować mimo wszystko , może na mniejszych obrotach ale cały czas.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 11