Wiemy, kiedy odbędą się matury! Szkoły zamknięte do 24 maja [AKTUALIZACJA]

Wiemy, kiedy odbędą się matury! Szkoły zamknięte do 24 maja [AKTUALIZACJA]
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, zapowiedział, że większość egzmaminów miałaby odbyć się w czerwcu, a placówki edukacyjne zostają zamknięte do 24 maja
Fot. KPRM / twitter

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, w piątek powiedział, że matury miałyby rozpocząć się już 8 czerwca (egzamin z j. polskiego) i trwać do końca miesiąca. Egzaminy ósmoklasistów miałyby odbyć się w dniach 16-18 czerwca. Placówki oświatowe mają być zamknięte do 24 maja.

Krzysztof Marek Nowacki powiedział, że matura, na którą w naszym województwie czeka 4204 licealistów i 2800 uczniów technikum, na pewno się nie odbędzie w maju.

Odbędzie się w możliwie bezpiecznym terminie. Będzie to najprawdopodobniej koniec czerwca lub początek lipca. Przygotowani są dyrektorzy, którzy powołali komisje egzaminacyjne – powiedział warmińsko-mazurski kurator oświaty.

O terminie egzaminu uczniowie zostaną poinformowani 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Egzamin maturalny powinien być przeprowadzony z uwagi na to, że pozwala ocenić wiedzę absolwentów, czego oczekują uczelnie wyższe. Moim zdaniem jest to termin bezpieczny, ale prof. Szumowski będzie musiał wydać na to pozwolenie – przyznał Nowacki.

Jeżeli chodzi o egzamin końcowy dla ósmoklasistów, rozważany jest inny wariant.

Czeka na niego ponad 13 300 uczniów z naszego województwa. Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji narodowej, rozważany jest wariant konkursu świadectw, ale ta decyzja zapadnie z wyprzedzeniem – dodał Krzysztof Marek Nowacki.

AKTUALIZACJA:

Na piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się po południu, Dariusz Piontkowski powiedział, że matury oraz egzaminy ósmoklasistów odbędą się w czerwcu.

Ostateczną decyzję podejmiemy wraz z ministrem zdrowia. Matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego, aż do końca czerwca. Nie będą miały części ustnej. Od 16 do 18 czerwca przewidujemy przeprowadzenie egzaminów dla ósmoklasistów – wyjaśnił Dariusz Piontkowski.

Dodał, że plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mieli możliwość rekrutacji do szkół wyższego szczebla.

Co dalej z placówkami oświatowymi? Przypomnijmy, że szkoły są zamknięte do 26 kwietnia. Minister Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że obostrzenia zostaną przedłużone.

Oprócz maturzystów nadal naukę kontynuują inni uczniowie w formie zdalnej. Niestety obecne warunki nie pozwalają, abyśmy otworzyli szkół, żłobków i przedszkoli. Przedłużamy to zawieszenie do 24 maja – dodał minister edukacji narodowej.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty dodał, że kłopoty, które miały miejsce w początkowej fazie nauczania na odległość, są już niwelowane. W dodatku samorządy mogą otrzymać wsparcie rządu w zakupie sprzętu komputerowego dla uczniów.

130 samorządów ma możliwość skorzystać z pomocy państwa przy zakupie sprzętu komputerowego. W naszym województwie skorzystało z tej propozycji 119 z nich. W dniu dzisiejszym pracownicy kuratorium będą kontaktować się z pozostałymi samorządami. Można starać się o bezzwrotną dotację w wysokości od 35 tys. do 100 tys. na gminę – dodał Krzysztof Marek Nowacki.

Nie wszyscy uczniowie mogli skorzystać ze sprzętu elektronicznego. Szkoły rozprowadziły im pakiety edukacyjne w tradycyjnej formie. Kurator przyznał, że są to pojedyncze przypadki.

Wszyscy uczniowie są poddani nauczaniu zdalnemu. Odbywa się to w różnych formach, ale w 99 proc. odbywa się to przez Internet – wyjaśnił Nowacki.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Kidawa tiwi 2020-04-26 12:48:13 109.151.*.*
    Uuu to demokracja może być zagrożona
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Janusz Pisiewicz 2020-04-24 14:59:18 95.160.*.*
    A może korespondencyjnie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1