Koronawirus. Kolejne ograniczenia, z domu wyjdziemy wyłącznie w pilnej sprawie

Koronawirus. Kolejne ograniczenia, z domu wyjdziemy wyłącznie w pilnej sprawie
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski
Fot. Kancelaria Premiera/TT

Dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wprowadzi kolejne ograniczenia. Z domu będziemy mogli wyjść wyłącznie w pilnych sytuacjach, takich jak zrobienie niezbędnych zakupów czy wyprowadzenie psa. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

- Walka z wirusem to nie jest coś, co możemy zaplanować każdego dnia. Analizujemy na okrągło, ale wciąż musimy zmieniać propozycje i dobierać najlepsze narzędzia. Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, również w przyziemnym życiu. Tak, aby ograniczyć naszą społeczną aktywność – powiedział podczas konferencji Mateusz Morawiecki.

Z domu będziemy mogli wyjść jedynie w sytuacjach pilnych. Obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych, wyjątkiem są tylko spotkania rodzinne.

- Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć. W tym rozporządzenia będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw. Wydaję mi się, że jesteśmy w stanie tyle dać innym służbom, które się nami opiekują – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ograniczenia dotyczą również komunikacji miejskiej. Dopuszczona będzie tylko połowa miejsc siedzących.

- Chcemy, żeby Polacy wrócili do pracy po wielkanocy i żeby odbyły się w tym roku egzaminy maturalne. Będziemy musieli się wystrzegać wielu zachowań, które wcześniej były naturalne – podsumował premier.

Nowe przepisy mają obowiązywać do 11 kwietnia. Za złamanie przepisów grozi 5 tysięcy złotych kary.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz