1287 uczniów z Olsztyna z brakiem dostępu do komputerów. Co na to miasto?

1287 uczniów z Olsztyna z brakiem dostępu do komputerów. Co na to miasto?
W Olsztynie ponad 1,2 tys. uczniów nie posiada komputera
Fot. Pixabay.com

Gmina Dywity zakupiła już szkolne komputery, które trafią do uczniów nie mogących uczyć się zdalnie. Urząd Miasta Olsztyna także zapowiada podobne kroki, chociaż w tym przypadku dzieci i młodzież mających podobny problem jest znacznie więcej.

Gmina Dywity w zeszłym tygodniu pozyskała dofinansowanie na sprzęt komputerowy dla uczniów w wysokości 70 tys. zł z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Zakupiono za to 41 laptopów i 2 tablety, w dodatku gmina z własnych środków dokupiła 40 modemów i 4 tablety.

– Zapotrzebowanie na sprzęt zgłaszały nam 4 szkoły podstawowe z gminy – powiedział wójt gminy Dywity Daniel Zadworny.

W zeszły poniedziałek dyrektorzy ze szkół w Dywitach, Spręcowie, Bukwałdzie i Tuławkach odebrali sprzęt, który następnie przekazali uczniom.

Na jakiej zasadzie uczniowie otrzymali ten sprzęt?

– Gmina przekazała sprzęt do szkół, a te wypożyczyły go na czas prowadzenia zdalnej nauki uczniom. Po wznowieniu normalnych zajęć w szkole, uczniowie oddadzą sprzęt do szkół – przyznał w rozmowie z nami Jacek Niedzwiecki z Referatu Innowacji i Informacji Urzędu Gminy w Dywitach.

W Olsztynie także niektórzy uczniowie mają utrudniony dostęp do sprzętu, przez co nie może uczestniczyć w zajęciach na odległość. Ze wstępnych informacji Urzędu Miasta Olsztyna wynika, że wsparcia sprzętowego potrzebuje 1287 uczniów na 21921 wszystkich osób uczących się w olsztyńskich szkołach.

Jak się dowiedzieliśmy, szkoły wspomagają rodziców poprzez wypożyczenie im sprzętu komputerowego na podstawie umowy użyczenia. Typują uczniów najbardziej potrzebujących i przekazują im sprzęt.

– Podobnie będzie z nowo zakupionymi laptopami, w ramach programu „Zdalna szkoła”. Nasze miasto wnioskuje o maksymalną dostępną kwotę 100 tys. zł na zakup sprzętu do wyposażenia szkół. Aby zachowane zostały obowiązujące standardy i parametry komputerów zdecydowaliśmy się zakupić 30 sztuk laptopów. Procedura jest już uruchomiona, zapewne w niedługim czasie trafią do Olsztyna. I to także będzie sprzęt, który trafi do szkół, ale czasowo zostanie wypożyczony dla uczniów – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

W dodatku miasto chce zakupić komputery z własnych środków.

– Mieliśmy je zarezerwowane w Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna na ten cel, a obecna sytuacja sprawiła, że przyspieszymy ten proces – dodała rzeczniczka.

Według planów jest to kwota ok. 320 tys. zł. Ale to nie wszystko, bo ratusz chce się także starać o wsparcie unijne.

– Ponadto złożyliśmy wniosek, aby ze środków zewnętrznych, europejskich pozyskać dofinansowanie na kolejnych 50 sztuk komputerów. Oczywiście nie mamy gwarancji, że uda nam się je otrzymać, ale szukamy różnych rozwiązań, które pozwolą jak najbardziej usprawnić zdalną naukę – dodała Marta Bartoszewicz.

Przypomnijmy, że podczas czwartkowej konferencji prasowej, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Koronawirus. Kolejne obostrzenia rządowe przed Wielkanocą. Premier apeluje o zostanie w domu!” premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na kolejne tygodnie zamknięte będą szkoły i przedszkola, a egzaminy zostają przesunięte. Jeszcze nie znamy konkretnego terminu. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma ogłosić ich termin na 3 tygodnie przed.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • ir 2020-04-16 08:18:09 88.156.*.*
  A gdzie 500+ ? miało być na dzieci
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • LeKokon 2020-04-14 22:52:12 176.221.*.*
  Jak do Fortnite albo minecrafta to wszyscy A do nauki do komputerów nie ma. A place zabaw puste na długo przed wirusem, to co te dzieci robią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Oli@ 2020-04-14 20:36:23 94.254.*.*
  Juz 2 miesiace trwa ten burdel a oni planuja??? Zart jakis??? Ktos kto za to odpowiada juz powinien byc w kolejce w zatrudniaku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1