Koronawirus. Kolejne obostrzenia rządowe przed Wielkanocą. Premier apeluje o zostanie w domu! [AKTUALIZACJA]

Koronawirus. Kolejne obostrzenia rządowe przed Wielkanocą. Premier apeluje o zostanie w domu! [AKTUALIZACJA]
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek powiedział o nowych obostrzeniach

W czwartek premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosili kolejne restrykcje, których przestrzegać powinni Polacy. Przedłużono obowiązujące obostrzenia do 19, a niektóre do 26 kwietnia. Premier apeluje o pozostanie w domach na Wielkanoc. Od przyszłego tygodnia maseczki będą obowiązkowe.

Nasze dotychczasowe działania w zakresie ograniczania pandemii sprawdzają się całkiem nieźle. Według wyliczeń, gdybyśmy nie przestrzegali tych rygorów, znajdowalibyśmy się w innym miejscu. Zamiast 5,5 tys. zachorowań, mielibyśmy być może 40 tys. – powiedział Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji.

Dodał, że osoby starsze powinny przestrzegać najbardziej rygorystycznie kwarantanny, bo są najbardziej narażone na zagrożenie zachorowania na Covid19.

Przedłużamy obowiązujące obostrzenia, ponieważ te obostrzenia działają dobrze. Na ten moment o jeden tydzień o 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, teatrów, kin, ale także gabinetów fryzjerskich czy kościołów. Natomiast o 2 tygodnie przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego a także ruch kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy zamknięcie granic oraz obowiązkową kwarantannę – wyjaśnił premier.

Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. Premier nie wykluczył, że obostrzenia będą wydłużone.

Być może obostrzenia będą obowiązywały dłużej. Po świętach chcemy przedstawić plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – wyjaśnił Morawiecki.

Premier ma prośbę do Polaków, aby spotykać się na Wielkanoc tylko w wąskim gronie. 

Premier @MorawieckiM w #KPRM: Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach. #zostańwdomu

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020

To ważne, bo moglibyśmy doprowadzić do wzrostu zachorowań o ponad 50 tys. więcej, niż ten wzrost rzeczywisty będziemy mieli. Przesuwamy egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Nie odbędą się na pewno wcześniej, niż w drugiej połowie czerwca – przyznał premier.

Po premierze głos zabrał minister zdrowia. Zaapelował o pozostanie w domach podczas świąt.

W zeszłą dobę wykonaliśmy ponad 8300 testów. Gdyby nie te restrykcje, mielibyśmy teraz 20-30 tys. chorych. Musimy zrobić wszystko, aby takiej sytuacji nie było. Gdyby restrykcje zostały poluźnione, gdybyśmy spędzili święta, jak do tej pory, za miesiąc mielibyśmy nawet 50 tys. osób chorych, a to znaczy, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło – zaapelował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Minister @SzumowskiLukasz w #KPRM: Znaczące obostrzenia, które wprowadziliśmy, pozwoliły na redukcję nowych zakażeń. Bez nich mielibyśmy pewnie 20-30 tys. nowych przypadków zakażenia #koronawirus. pic.twitter.com/iJLX32Yvk5

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 9, 2020

Dodał, że od przyszłego tygodnia noszenie maseczek będzie obowiązkowe.

Od przyszłego czwartku wprowadzimy obowiązek zakrywania nosa i ust. Te działania pozwolą uchronić od zarażenia innych przed nami – dodał minister zdrowia.

Stopniowe odmrażanie oznacza, że musimy w przestrzeni publicznej chronić się przed zakażeniem. Dlatego od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 9, 2020

Głos zabrał także Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Po raz kolejny przedłużamy okres zawieszenia szkół i przedszkoli, żeby kontakty były ograniczane. Ze względów zdrowotnych dziś przekładamy termin egzaminów. Poinformujemy o nich z kilkutygodniowym wyprzedzeniem – dodał minister Piontkowski.

Dziennikarze zapytali czy zasiłki opiekuńcze także zostaną wydłużone. Premier potwierdził tą decyzję.

Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony na takich samych zasadach, dokładnie tak, jak ma to miejsce obecnie – przyznał Mateusz Morawiecki.

Czy możliwe będzie zwolnienie ZUS dla wszystkich firm?

Postulat został dogłębnie przedyskutowany. W nowym pakiecie, który wczoraj przeszedł przez Sejm, jest wiele zwolnień z płatności na ubezpieczenia – powiedział premier.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Ruda 2020-04-09 17:33:40 109.243.*.*
    A czemu noszenie maseczek bedzie OBOWIAZKOWE dopiero od przyszlego tygodnia??? jak walczyc chcecie z wirusem odwlekajac takie wazne procedury??
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • Kolo 2020-04-09 14:36:38 188.147.*.*
    A gdzie stan wyjątkowy cholerne cwoki pisowskie te tarcze kryzysowa w dupę se wsadcie wszem ze swoimi zwolennikami
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4