Na egzamin tylko w maseczkach i z własnymi przyborami. MEN podało wytyczne!

Na egzamin tylko w maseczkach i z własnymi przyborami. MEN podało wytyczne!
Dariusz Piontkowski w piątek powiedział o wytycznych przy organizacji i przeprowadzaniu tegorocznych egzaminów szkolnych
Fot. MEN / twitter

W piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny opublikowały wytyczne dotyczące organizacji i przeprowadzenia egzaminów w szkołach. Przypomnijmy, że matury rozpoczną się 8 czerwca, egzamin ósmoklasisty zostanie zorganizowany w dniach 16-18 czerwca.

Już niedługo rozpoczną się egzaminy. Chcielibyśmy, aby odbyły się one bezpiecznie i szczęśliwie dla zdających. Przygotowaliśmy wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną i Głównym Inspektoratem Sanitarnym wytyczne, jak bezpiecznie przeprowadzić egzaminy – powiedział w piątek Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Część wytycznych musi zostać wdrożona obligatoryjnie, natomiast część została ujęta w formie możliwych rozwiązań, które mogą wprowadzić dyrektorzy szkół.

Jeżeli chodzi o obowiązkowe wytyczne przy organizacji egzaminów, to przede wszystkim uczniowie muszą mieć zasłonięte usta i nos dopóki nie zajmą miejsca w sali egzaminacyjnej.

Ponadto wszyscy zdający muszą korzystać tylko z własnych przyborów: długopisów, ołówków, cyrkla, kalkulatora, linijki itp.

Szkoła jest z kolei zobligowana do ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby między uczniami zachowana była 1,5-metrowa odległość. W dodatku ławki i krzesła muszą zostać poddane dezynfekcji przed i po każdym egzaminie.

Dyrektor ma obowiązek zapobiegać tworzeniu się grupek zdających zarówno przed szkołą, jak i przed salą egzaminacyjną.

Na egzaminy mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe oraz takie, które nie przebywają na kwarantannie, ani nie mieszkają z osobami poddanymi kwarantannie.

Przed szkołą oraz przed wejściem do sal egzaminacyjnych powinny być umieszczone płyny do dezynfekcji rąk.

Rodzice mogą przyjść w czasie egzaminów do szkoły jedynie w przypadku, gdy ich dzieci mają np. kłopoty z poruszaniem się.

Matury rozpoczną się już 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca, natomiast egzamin ósmoklasisty zostanie zorganizowany w dnia 16-18 czerwca. W tym roku zrezygnowano z egzaminów ustnych. Z kolei egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie odbędzie się w dniach 22 czerwca – 9 lipca.

Jeżeli chodzi o uczniów, którzy z jakichś powodów nie będą mogli przystąpić do egzaminów w tych dnia, zaplanowano drugie terminy. Ósmoklasiści podejdą do nich w dniach 7-9 lipca, natomiast maturzyści 8-14 lipca.

Przypomnijmy, że przeciwny organizacji egzaminów w tym roku jest Tomasz Branicki, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Po co organizować egzamin ósmoklasisty? Nie sprawdzi się wiedzy, bo od marca wiedza jest przekazywana w sposób nie dla wszystkich jednakowy. Jaki jest równy start do egzaminu? Odpuśćmy sobie to. Gorzej jest z maturami, ale to wszystko można przesunąć. Można rok akademicki dla studentów I roku rozpocząć później – przyznał prezes olsztyńskiego ZNP.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-05-16 19:47:50 5.173.*.*
    tam jest wielokropek przed nie podawac reki, az za system edukacyjny od tych parchatych tajniakow.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-05-15 21:56:52 5.173.*.*
    o nie taka znowu... nizej o godzinie 2150 jest Joasia Tajlandzka. A tu od tej Ilawsko elblaskiei elektroniki trzeba sie trzymac na odleglosc az dwoch b o u n d e l l i. by ................................................... nie podawac reki. ....................................................
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0