Kwarantanna domowa – powstała specjalna aplikacja

Kwarantanna domowa – powstała specjalna aplikacja
Aplikację Kwarantanna domowa można pobrać z popularnych sklepów typu App Store i Google Play. Na razie jest słabo oceniona przez użytkowników, którzy zwracają uwagę na mankamenty techniczne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało aplikację, która ma być pomocą dla osób przebywających na kwarantannie. Do czego służy? Jak działa?

Aplikacja powstała z myślą o ludziach poddanych kwarantannie domowej.

Kwarantanna domowa – to oficjalna, bezpieczna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia.

Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

– możemy przeczytać na stronie ministerstwa.

W piątek Marek Zagórski, minister cyfryzacji, powiedział, że zainteresowanie aplikacją jest duże.

Do godz. 17.40 wysłaliśmy ponad 22 tysiące SMS-ów. Niemal 2,5 tysiąca osób już zalogowało się do aplikacji, przeszło 1300 z nich wykonało pierwsze zadanie, a to oznacza rozpoczęcie pełnego korzystania z apki – powiedział w piątek minister.

Aplikację można ściągnąć ze sklepów App Store i Google Play. W tym drugim sklepie zainstalowało ją już ponad 10 tys. użytkowników.

Na razie jednak nie można ustalić jak dużo osób korzysta z aplikacji na Warmii i Mazurach.

Jeszcze nie mam danych. Jest to bardzo świeża sprawa, system dopiero kilka dni temu został uruchomiony i jest stopniowo wdrażany – powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że aby zainstalować i aktywować aplikację, najpierw trzeba dostać SMS od nadawcy „Kwarantanna”.

Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w naszej bazie i że może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji.

– możemy przeczytać na stronie ministerstwa.

Oceny aplikacji w popularnym sklepie nie są jednak przekonujące (ich średnia to 1,3). Większość internautów wskazuje na techniczne mankamenty.

Aplikacja prawie wcale nie działa, po zainstalowaniu nie dało się nic zrobić dopiero kolejnego dnia udało się zweryfikować numer tel. Dziś dostałem już dwa sms-y z jakimś zadaniem a aplikacja pokazuje że nie mam nic do zrobienia – skomentował jeden z internautów.

Aplikacja nie działa. Dostaje SMSy, że czeka na mnie zadanie do wykonania, a w aplikacji nie ma żadnego zadania. Po 10min dostaje kolejny SMS, że zostało mi tylko 10min a zadania znowu nie ma albo jest, ale się nie zapisuje, aplikacja się wyłącza sama. Po 20min kolejny SMS, że zadanie nie zostało wykonane. Bardzo bym chciała je wykonać, naprawcie aplikację – dodała inna użytkowniczka.

Kwarantanna domowa nie jest elektronicznym dozorem, tylko dodatkowym narzędziem pomocy, które może służyć ułatwieniu kontaktu z różnymi instytucjami. Osoby poddane kwarantannie nadal powinny kontaktować się z inspektorem sanitarnym i/lub funkcjonariuszami policji.

Przypominam, że osoby będące na kwarantannie mogą prosić o pomoc m.in. instytucje typu MOPS, ale także policję – dodał Krzysztof Guzek.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz