Koronawirus. Od 18 maja Polska wejdzie w III etap odmrażania gospodarki. Otwarci fryzjerzy i restauracje. Wesela nadal odwołane! [AKTUALIZACJA]

Koronawirus. Od 18 maja Polska wejdzie w III etap odmrażania gospodarki. Otwarci fryzjerzy i restauracje. Wesela nadal odwołane! [AKTUALIZACJA]
W środę premier Mateusz Morawiecki powiedział o zniesieniu kolejnych ograniczeń. Od poniedziałku będą mogły działać m.in. zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne i lokale gastronomiczne
Fot. Kancelaria Premiera / twitter

W środę na popołudniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazali informacje o kolejnym zniesieniu obostrzeń. Od przyszłego tygodnia będą mogły działać salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wznowić stacjonarną działalność będą mogły także lokale gastronomiczne, ale organizacja wesel jeszcze nie będzie możliwa. Ponadto Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, powiedział, kiedy dzieci i młodzież będą mogły wrócić do szkół.

Konferencja przedstawicieli rządu odbyła się w środę po godz. 12. Poruszono na niej temat zniesienia kolejnych obostrzeń w gospodarce. 

Dzisiaj mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski (poza Śląskiem) Liczba zakażeń jest bardzo niewielka. To skłania nas do tego, żeby przedstawić dzisiaj 3. etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu. W rygorze sanitarnym, o którym mówimy – umawianie się przez internet bądź telefon na kolejną godzinę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rząd chce także otworzyć lokale gastronomiczne, czyli restauracje, puby czy kawiarnie, które od poniedziałku będą mogły działać stacjonarnie. Premier Morawiecki zachęca, aby przedsiębiorcy otwierali ogródki, o ile mają taką możliwość.

Czy będzie możliwa organizacja większych uroczystości jak wesela? Przedstawiciele rządu powiedzieli jasno, że w tej chwili jest to niemożliwe.

– Dajmy sobie trochę czasu. Zobaczmy jak ruszy sektor gastronomiczny, jak to będzie wyglądać. Wtedy przeanalizujemy możliwość organizacji większych spotkań, jak wesela – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zwiększy się także dopuszczalna liczba pasażerów w transporcie publicznym.

Premier postanowił wznowić działalność szkół policealnych. Zapowiedział także możliwość korzystania z boisk, orlików czy hal sportowych.

Kolejne obostrzenia, dotyczące głównie edukacji, zostaną zniesione 25 maja.

Zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi od 1 do 3 klasy. Nie będzie to zwyczajna nauka. Umożliwione zostaną konsultacje maturzystów i ósmoklasistów. Od 1 czerwca umożliwimy wszystkim uczniom takie konsultacje np. po to, żeby poprawić ocenę – wyjaśnił premier Morawiecki.

I dodał: – Chcę podkreślić, że to rodzice decydują o tym, czy dziecko będzie posłane na te zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze.

Od 25 maja miałyby wrócić także staże i praktyki dla uczniów techników, o czym powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Chcemy umożliwić uczniom 3. klas techników praktyki i staże – powiedział minister edukacji narodowej.

O komentarz dotyczący otwarcia szkół poprosiliśmy Tomasza Branickiego, prezesa olsztyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jest on negatywnie nastawiony do tego pomysłu.

To za wcześnie, bo jak widać ta epidemia nie wygasza się, a wręcz odwrotnie. Łatwo powiedzieć: zorganizujmy konsultacje, zajęcia opiekuńcze, ale ci, co podejmują decyzje, nie znają realiów polskiej szkoły. Nie da się tego zorganizować w naszych realiach, bo grupy są 25-osobowe i jak tutaj można zachować reguły bezpieczeństwa, odstęp? Decyzje podejmuje ktoś bez wyobraźni – powiedział w rozmowie z nami Tomasz Branicki.

Jego zdaniem, nie powinno się myśleć o organizacji egzaminów, zwłaszcza dla ósmoklasistów.

Po co organizować egzamin ósmoklasisty? Nie sprawdzi się wiedzy, bo od marca wiedza jest przekazywana w sposób nie dla wszystkich jednakowy. Jaki jest równy start do egzaminu? Odpuśćmy sobie to. Gorzej jest z maturami, ale to wszystko można przesunąć. Można rok akademicki dla studentów I roku rozpocząć później – przyznał prezes olsztyńskiego ZNP.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-05-16 20:24:32 5.173.*.*
  na chwile przestal sie troszczyc o skarb panstwa i z dolkow wychodza inne spolki od tych przy ktorych tak pilnowal zielonych wskaznikow.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-05-15 14:15:00 5.173.*.*
  na chwle przestal sie troszczyc o skarb panstwa i od razu swiece gieldowe wynurzyly swe peryskopy. potrzebna jasna holera mniej wiecej na poczatek nast, roku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Coco 2020-05-13 13:39:30 94.254.*.*
  A na hooj mnie to
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0