Koronawirus. Aż 11 tys. przedsiębiorców z Olsztyna potrzebowało pożyczki na pokrycie kosztów

Koronawirus. Aż 11 tys. przedsiębiorców z Olsztyna potrzebowało pożyczki na pokrycie kosztów
Do Miejskiego Urzędu Pracy wpłynęło 12,5 tys. wniosków o pożyczkę na pokrycie kosztów prowadzenia własnej działalności
Fot. Pixabay.com

Już niemal 11 tysięcy mikroprzedsiębiorców z Olsztyna złożyło wniosek o pożyczkę na pokrycie kosztów prowadzenia własnej działalności. Łącznie wnioski opiewają na kwotę 46,5 mln zł.

Prawie 11 tysięcy przedsiębiorców złożyło wniosek o pożyczkę w wysokości 5 tys. zł, która ma być przeznaczona na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

- Chcemy by nasi przedsiębiorcy jak najszybciej otrzymali pomoc i dlatego postanowiliśmy usprawnić przyznawanie pożyczek. Do rozpatrywania wniosków skierowaliśmy do dodatkowo 10 miejskich urzędników, a pracownicy Miejskiego Urzędu Pracy rozpatrują je także w soboty – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Do tej pory rozpatrzono 92 proc. wniosków na łączną sumę 46,5 mln zł.

- W związku z umożliwieniem od 18 kwietnia ubiegania się o pożyczkę przez mikroprzedsiębiorców niezatrudniających pracowników bardzo wzrosło zainteresowanie pożyczkami. Ponadto od 16 maja o pożyczkę mogą ubiegać się również przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020r – wcześniej było przed 1 marca 2020r. - wyjaśnia Jolanta Filipek, zastępca Dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Od 22 czerwca zostanie wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników, w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia Covid-19. Do tej pory złożono ponad tysiąc takich podań na sumę 1,8 mln zł. Tego samego dnia ponownie zostanie uruchomiony nabór wniosków na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro, małego i średniego przedsiębiorcy. Złożono już ich 615 na sumę 4,1 mln zł.

Najmniejsze zainteresowanie przedsiębiorców jest na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych lub podmiotów. Do tej pory do MUP wpłynęły tylko 22 podania na kwotę 1225 tys. zł.

- Łącznie otrzymaliśmy ponad 12,5 tysiąca wniosków od naszych przedsiębiorców potrzebujących wsparcia jakie oferuje tarcza antykryzysowa, a łączna kwota pomocy przekroczyła 52, 6 miliona złotych – podsumowuje Jolanta Filipek.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz