Koronawirus. Olsztyńskie kosmetyczki i fryzjerki pomagają szpitalom w całej Polsce

Koronawirus. Olsztyńskie kosmetyczki i fryzjerki pomagają szpitalom w całej Polsce
Szpital wojewódzki w Olsztynie, podobnie jak inne szpitale w Olsztynie czy w Polsce, potrzebuje jednorazowego sprzętu: maseczek, fartuchów czy rękawiczek. W Internecie działa zbiórka na ten cel

Zorganizowały się na Facebooku. – Grupę założyła Lucyna, ja od razu dołączyłam. Zaraz po mnie Kasia. Zaczęłyśmy pomagać we trzy. Wkrótce dołączyły do nas kolejne osoby – powiedziała w rozmowie z nami Martyna Chudzik, kosmetyczka i jedna z organizatorek akcji.

Grupa nazywa się „Rezerwa śr. dezynfekcji/ rękawiczek/ Maseczek dla Szpitali w Calej Polsce”. Z początku została założona, aby pomóc olsztyńskim szpitalom, jednak szybko przeobraziła się w forum pomocy dla placówek medycznych z całej Polski. Zbiórka trwa od 3 dni, a już teraz należy do niej 1762 osób, w tym kosmetyczki, fryzjerzy, ale także lekarze, pielęgniarki i firmy, które m.in. proponują bezpłatne szycie i dystrybucję maseczek. Skupia się na ludziach, którzy oferują bezinteresowną pomoc. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, większość salonów kosmetycznych czy fryzjerskich została zamknięta, ale wiele osób wykonujących te zawody ma na stanie maseczki, fartuchy, rękawiczki czy środki do dezynfekcji. A to towary deficytowe w szpitalach.

Chcemy zadbać o tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą zaciekle z chorobą. Potrzebują naszej pomocy – wyjaśniła Martyna Chudzik.

Dodała, że szpitale najbardziej w obecnej chwili potrzebują jednorazowych środków ochronnych.

Największe zapotrzebowanie jest na maseczki jednorazowe oraz fartuchy ochronne – powiedziała współorganizatorka akcji.

Martyna Chudzik przyznała, że w ciągu trzech dni przekazano szpitalom kilka tysięcy rzeczy.

Dzwonimy osobiście po gabinetach i firmach oraz do szpitali. Na grupie ogłosiliśmy, żeby ludzie między sobą przekazywali środki, a następnie jedna albo dwie osoby umówiły się z wybraną placówką medyczną w celu dostarczenia rzeczy – powiedziała Martyna Chudzik.

Szpitale z poszczególnych miast mają na grupie utworzone osobne wydarzenia, bo każdy z nich ma zróżnicowane zapotrzebowanie i różne procedury odbioru.

Potrzebne :

Zasoby będę potrzebne m.in. na Oddział Ratunkowy, OIOM, Blok porodowy, Neonatologię

Prowadzimy Centrum Urazowe oraz mamy największy w Województwie Oddział Ginekologiczno - Położniczy o III stopniu referncyjności - tj. przyjmujemy najbardziej powikłanie i zagrożone ciąże

- maseczki

- środki dezynfekcji

– taka informacja widnieje pod wydarzeniem dotyczącym szpitala wojewódzkiego.

POTRZEBA : Głównie maseczki i fartuchy , oraz środki jednorazowe

UWAGA : PRZEKAZAĆ MOGĄ TYLKO FIRMY , ZA POMOCĄ PROTOKOŁU PRZEKAZANIA DOSTĘPNEGO NA STRONIE. DODATKOWO RZECZY TE MUSZĄ ZOSTAĆ WYCENIONE.

– a tutaj są wytyczne dotyczące szpitala uniwersyteckiego.

Na grupie są zamieszczane także ogłoszenia firm, które deklarują nieodpłatne uszycie maseczek.

Firma Jankes Moda posiadająca dwie szwalnie odszyje nieodpłatnie dla szpitali oraz służb sanitarnych maseczki ochronne.

– możemy przeczytać w ogłoszeniu.

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • Mario 2020-03-18 12:04:32 81.190.*.*
  Issru, a Ty jesteś od PO-paprańców, czy lewactwa, że urządzają polityczne przepychanki? Którzy Ci płacą? Rząd robi tyle, ile może. We Włoszech też brakuje i nie krutykujesz? W Hiszpanii, Francji i Niemczech nie lepiej. Niemcy nawet uśpieni, dopiero się budzą. W obliczu pandemii cały świat wydaje się być bezsilny. Powinniśmy się jednoczyć, a nie dzielić wzorem Tuska, który tylko tylko trwać i krytykować potrafi zamiast działać. Cieszę się, że oni nie rządzą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • Mario 2020-03-18 12:03:30 81.190.*.*
  Issru, a Ty jesteś od PO-paorańców, czy lewactwa, że urządzają polityczne przepychanki? Którzy Ci płacą? Rząd robi tyle, ile może. We Włoszech też brakuje i nie krutykujesz? W Hiszpanii, Francji i Niemczech nie lepiej. Niemcy nawet uśpieni, dopiero się budzą. W obliczu pandemii cały świat wydaje się być bezsilny. Powinniśmy się jednoczyć, a nie dzielić wzorem Tuska, który tylko tylko trwać i krytykować potrafi zamiast działać. Cieszę się, że oni nie rządzą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 5
 • Baśka 2020-03-18 12:01:28 213.205.*.*
  A dlaczego tu nie ma ani słowa o tym, że te maseczki, fartuchy itd muszą mieć atest? Była już informacja, że np. szpitale nie mają prawa używać takiego sprzętu bez atestu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Issru 2020-03-18 07:42:35 5.173.*.*
  ..takie akcje tylko swiadzcza jak klamie rzad i w jakiej zapasci jest sluzba zdrowia..Jurek Owsiak ratuje kosmetyczki fryzjerzy ratuja, a rzad ratuje siebie - testy sobie zrobili w kilka godzin wynik otrzymali a opisywane sa przypadki ze na wynik korona ludzie czekaja dniami ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • Martyna Chudzik 2020-03-18 00:35:38 94.254.*.*
  Walczymy walczymy!!!!! Serce rośnie ile w Was jest dobra. <3
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • wsedfrg 2020-03-17 22:20:20 77.111.*.*
  A co sie stało z naszymi podatkami, że nie ma na podstawowe rzeczy?! Aaa, poszło na limuzyny i 500+ ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • R.O. 2020-03-17 21:08:04 83.6.*.*
  Pięknie! Podawajcie nazwy firm. Będziemy się odwdzięczyć jako klienci, w lepszych czasach, które niewątpliwie nadejdą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • Bardzo wdzięczni 2020-03-17 20:43:19 88.156.*.*
  Dziękujemy!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0