Koronawirus. Cała Polska w strefie czerwonej! Lokale gastronomiczne zamknięte; nowe obostrzenia dla seniorów i młodzieży

Koronawirus. Cała Polska w strefie czerwonej! Lokale gastronomiczne zamknięte; nowe obostrzenia dla seniorów i młodzieży
Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej o kolejnych obostrzeniach
Fot. Adam Guz

Dziś (23 października) na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Seniorzy będą mogli wychodzić z domu tylko na zakupy lub do lekarza, a młodzież w godzinach 8-16 będzie musiała być pod opieką dorosłego.

Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne działania rządu, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rząd zdecydował, że cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej. Dodatkowo lokale gastronomiczne zostaną zamknięte.

Wszystkie obostrzenia były konsultowane z naszym zespołem wirusologów, epidemiologów i lekarzy. Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną. Ograniczenie działalności pubów, kawiarni, restauracji, wszystkich tego typu firm. Nie będą mogły prowadzić działalności tak, jak do tej pory. Będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos. To obostrzenie zaplanowane jest na razie na 2 tygodnie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia dotyczą także seniorów i młodzieży. Osoby starsze będą mogły wychodzić z domów tylko na zakupy i do lekarza. Władze prowadzą prace nad powstaniem „korpusu solidarności z seniorami”. Wolontariusze, działający w nim, mają pomagać seniorom np. w robieniu zakupów.

Z kolei młodzież do lat 16. w godzinach 8-16 będzie mogła opuścić domy, ale tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Rządzący chcą w ten sposób zapobiec spotkaniom towarzyskim w godzinach lekcyjnych. Przypomnijmy, że starsi uczniowie uczą się zdalnie.

Szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej. To uzasadnienie również dotyczy pewnych badań. W grupie osób do 12 roku życia poziom zakażeń jest 3-krotnie mniejszy niż w wieku 13-19 lat – dodał premier.

Premier poinformował, że wprowadzony zostanie także zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.

Głos zabrał również minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Efekty obostrzeń przychodzą z opóźnieniem, najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią, jest nasza postawa - dezynfekcja, stosowanie dystansu, noszenie maseczki – powiedział minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Kolejne decyzje rząd podejmie w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej w poniedziałek lub wtorek.

 

kac, mjs

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • biegacz 2020-10-24 19:03:43 95.160.*.*
  Jestem biegaczem amatorem trenujący wyczynowo, który biega od 4 lat. Jeżdżę na zawody po całej Europie, reprezentując swoje miasto i kraj. Biegam tygodniowo 60-100km plus siłownia, stabilizacja, core, zdrowa dieta, nigdy nie paliłem papierosów, od wielu lat praktycznie nie pije alkoholu. Oczywiście biegam po ulicach bez maseczki, bo tylko dureń doprowadza do ciągłej hipoksji i osłabienia organizmu. Zauważyłem jedno, że najbardziej tego wirusa boją się osoby, które nigdy nie dbały o swoje zdrowie, paliły papierosy, piły alkohol, jadły byle co i myślały że są królami życia. Możecie teraz minusować i krytykować, ale później spojrzcie w lustro.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Świński ryj 2020-10-24 10:22:44 195.136.*.*
  Przed wyborami trzeba bylo tak sie martwic o dziadkow i krzyczec,zostancie w domu!!.A nie opowiadac ze wirusa nie ma i nie ma sie czego bac,a teraz po pol roku jak dziadki nie sa wam juz potrzebni bo wyborow raczej juz nie wygracie chcecie ograniczyc ludziom kontakt ze swiezym powietrzem tak potrzebnym dla zdrowia.Macie nadzieje ze wkoncu zaczna chorowac i odciaza ZUS,ale dziadki sie trzymaja i macie klopot.To mowilem ja Jarzabek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • profesor 2020-10-24 07:58:32 83.20.*.*
  kase dla przedsiebiorcow szykowac bedziecie placic za swoje chore pomysly , zabrac 500 + jak nie macie .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • profesor 2020-10-24 07:27:10 83.20.*.*
  wirus o mocy przeziebienia , ludzie obudzcie sie to jeedna wielka lipa na skale swiatową .Tylko durnie w to wierzą i szkodza swoim plucom naszac maseczki .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Kufel 2020-10-24 06:43:05 37.30.*.*
  Jebać rząd jebać obostrzenia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Młoda 2020-10-23 17:17:49 5.184.*.*
  Sprawa zapowiadanych przez PO i klubu Grzymowicza podwyżek podatków dla mieszkańców na 2021rok. Co robi opozycja? Tylko wystąpienie Pana Nojmana? To za mało! Pan Nojmana to prawnik. Proszę zapoznać się z ustawami i rozporządzeniami dotyczącymi covidu. Może można zamrozić takie uchwały Rady Miasta? W kraju ludzie tracą pracę, obniża im się wynagrodzenie a w Olsztynie radni podwyższają mieszkancom podatki. Chcemy dowiedzieć się czy pozostawienie dotychczasowych stawek tych podatków przyczyni się do zapaści miasta? Jeżeli można je pozostawić to czemu tego się nie proponuje? I te tłumaczenie sygnalisty Gronowicza. Żenujące. Rodem z PRL. Dlaczego miasto nie szuka oszczedności. Przykład: W każdej spółce miejskiej jest rzecznik Prezesa czy Dyrektora. Ile to stanowisk zrobionych pod ukladziki. Ludzie gdzie my żyjemy? Kiedyś był jeden przy prezydencie. Wystarczył. Kiedyś dyrektorzy szkół i przedszkoli zasięgu opinii prawnych w biurze radców prawnych w Ratuszu. Od wielu lat każdy z nich (jest z 80 placowek) ma własnego prawnika. Ile to pieniędzy potrzeba. Oto miesięczne zarobki Prezesów i Dyrektorów miejskich spółek za 2019 rok. MPK - 13 000 brutto prezes emeryt MPEC - 20 000 brutto TBS - 7 000 brutto Wodociągi - 28 000 brutto prezes emeryt ZBK I - 9 000 brutto ZBK II - 8 500 brutto ZBK IV - 5 500 brutto dyrektor emeryt ZGKOK Lubelska - 22 000 brutto. Firma która od kilku lat przynosiła milionowe straty. Chyba już sprzedana. Teraz już olsztynianie wiecie na kogo płacimy podatki. W następnym odcinku podam zarobki dyrektorów szkół gminy Olsztyn. Przypomnę, że w Polsce szkoły podstawowe zajęły ostatnie miejsce w Polsce z egzaminu ósmoklasistów, podobnie z egzaminów na maturze. Opłacamy nieudolnych szefów spółek miejskich i dyrektorów szkół. Trzeba obniżać im wynagrodzenie a nie podwyższać podatki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
 • Janusz Pisiewicz 2020-10-23 17:07:26 95.160.*.*
  A gębę można otworzyć, czy też zamknąć? Bo podobno można z to na ulicy gazem oberwać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Janina 2020-10-23 15:51:32 178.235.*.*
  i bardzo dobrze, jeszcze galerie fryzjerzy i taksówkarzy zamknąć i kiedy godzina policyjna, panie premierze prosimy!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Moje ciało jest moje 2020-10-23 14:52:26 5.184.*.*
  Odpierdolcie się od Kobiet ( nie służebnic panów). Życzę Wam o "rządzący" rychłej i bolesnej choroby prostaty , zakazu sprzedaży viagry, rozwodów z orzeczeniem waszej winy. Kobiety nie będą rodzić , sami zachodżcie w ciążę. Jest to mozliwe w XXI , policjanci ( damscy bokserzy ) zostaną starymi kawalerami i będą mogli walić konia pod domem satrapy do woli . Może z tych chorych plemników , w ogrodzie Jarka K. wyrośnie nowe "życie" , aż się boję pomyśleć czyją bedzie miało twarz. Sorry, że komentarz nie dotyczy treści jw. ale żadne media o tym nie mówią jakby kobiety były gorsze od zwierząt futerkowych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • htr 2020-10-23 14:32:37 94.254.*.*
  A przede wszystkim podajcie podstawę prawną, bo...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0