Turcy uciekli przed wirusem. Co dalej z tramwajem?

Turcy uciekli przed wirusem. Co dalej z tramwajem?
Turecki tramwaj nie przeszedł jeszcze procesu homologacji. Plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa
Fot. MPK Olsztyn

Jedyny tramwaj wyprodukowany przez firmę Durmazlar, który w lutym przyjechał z Turcji do Olsztyna, mimo iż minęły niemal 4 miesiące, nadal nie przeszedł procesu homologacji. Powód? Gdy rozpoczęła się epidemia koronawirusa, tureccy pracownicy wyjechali do ojczyzny.

13 lutego pierwszy, i jak na razie jedyny, tramwaj wyprodukowany przez firmę Durmazlar, przyjechał do Olsztyna. Pisaliśmy o tym w artykule pt. ''Panorama'' dotarła do Olsztyna.

W międzyczasie, w marcu podczas testów homologacji, pojazd uległ wypadkowi. Jeden z wózków wykoleił się na krzyżownicy.

Później nadeszła epidemia koronawirusa i... tureccy pracownicy wyjechali do swojego kraju. Rząd zamknął granice i nie wiadomo co dalej z procesem homologacji. Tramwaj jest nadal własnością producenta. Dopiero po odbiorze przejmie go miasto.

Po wybuchu epidemii przedstawiciele Durmazlara wrócili do swojego kraju. Na razie nie mamy informacji o tym, kiedy wznowią prace nad homologacją. Przypomnę, że Durmazlar nie ma obowiązku wykonać homologacji w Olsztynie, to była ich decyzja. Tramwaj będzie nasz dopiero jak zakończy się ten proces – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Proces homologacji nadzoruje firma TÜV Rheinland Polska. Niestety, nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami firmy.

Olsztyńscy urzędnicy nie chcą jak na razie komentować także zmian w warunkach umowy, o jakie prosił Durmazlar. Przypomnijmy, że chodziło o wzrost ceny i wydłużenie terminu dostawy pojazdów do Olsztyna. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Tramwaje będą jednak droższe? Tego chcą Turcy. Co na to miasto?”.

Aktualnie wymieniamy pisma z naszym tureckim kontrahentem. W związku z tym, że koronawirus przerwał światowy łańcuch dostaw, to zmierzamy do podpisania aneksu na dostawę taboru tramwajowego dla Olsztyna. Dopóki jednak nie podpiszemy stosownych dokumentów, nie będziemy informować o szczegółach tych rozmów – dodała Marta Bartoszewicz.

Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że ratusz może przystać na część warunków. Chodzi o wydłużenie czasu dostaw. Urzędnicy mogą przystać na opóźnienie wynoszące 4 miesiące, więc tramwaje miałyby ostatecznie przyjechać do Olsztyna do sierpnia 2021 roku.

Zgodnie z podpisaną w lipcu 2018 roku umową, turecka firma Durmazlar zobowiązała się do dostarczenia 12 składów do Olsztyna do kwietnia 2021, w tym dwóch do kwietnia 2020 roku. Jak dotąd przyjechał tylko jeden.

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • hycel 2020-06-05 14:29:39 176.97.*.*
  tramwaje zniszczyły mój kochany Olsztyn, teraz tylko widzę korki i druty. wyprowadziłem się na obrzeza, w końcu żyje godnie jak człowiek i nie marnuję 60minut dziennie na korki. Grzymowicz złodzieju ukradłeś mi setki godzin życia tą debilną inwestycją!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Kudo 2020-06-04 10:15:58 188.147.*.*
  Brawo Turcja ! Nigdy nie przepadam za Turkami ale oni ratują Olsztyn przed całkowitym zakorkowaniem. Normalni mieszkańcy się cieszą oby tak zostało
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 15
 • Kuba Nagórki 2020-06-04 09:55:16 88.156.*.*
  27 na 28 maja widziałem w nocy jeździł Ten Turecki tramwaj przy Leyroy Merlin
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • barany! 2020-06-04 09:01:57 5.173.*.*
  Trzeba było brac z Polski !! Ale lepiej dać obcym to teraz macie zobaczymy ile części będą kosztować jak będą się psuly
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
 • Szanowna redakcjo! 2020-06-04 08:53:31 5.173.*.*
  To nie Turcy uciekli, tylko Szumowski z Morawieckim kazali obcokrajowcom wyp..ć stwierdzając "że to nie czas na odwiedzanie Polski". I to dotyczy całej Polski razem m.in z dostawami do Michelina, a nie tylko uciekających Turków jak podprogowo sugeruje się w tytule.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 12
 • taka prawda 2020-06-04 08:52:29 95.160.*.*
  To tylko pokazuje nieudacznictwo Grzymowicza, który zgodził się na wybór tego tureckiego gniota. Już wyobrażam sobie, jak będzie wyglądał serwis tych tureckich wynalazków! Pewnie nasz naczelny wódz Grzymowicz pogrozi palcem dla Erdogana! Poza tym UE powinna odebrać dofinansowanie na tramwaje, ponieważ Grzymowicz wybierając turecką ofertę wspiera reżim Erdogana!!! Ten człowiek zabija przeciwników politycznych oraz szantażuje UE wpuszczeniem dziesiątek tysięcy "uchodźców", jeżeli UE nie będzie płaciła haraczu w postaci wielu mld euro!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 10