Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu

Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o 3. projektach, które miasto chciałoby zrealizować w ramach Polskiego Ładu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Chodzi o budowę ul. Nowobałtyckiej, budowę ul. Plażowej i przebudowę fragmentu ul. Pstrowskiego oraz wybudowanie wiaduktu na Tracku. Wszystkie inwestycje są ważne dla mieszkańców.

W piątek Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o projektach trzech ważnych inwestycji, o które stolica Warmii i Mazur będzie się starała w ramach Polskiego Ładu.

Na początek jednak prezydent powiedział kilka słów o braku transparentnych kryteriów tego rządowego projektu.

Możemy na dzisiaj stwierdzić brak transparentnych kryteriów decydujących o sensowności przyznania tych środków. Odwołanie jest w zasadzie tylko do Covid-19. Doskonale wiemy, że tutaj można wszystko przyporządkować i na pewno nie tego oczekiwaliśmy – przyznał prezydent.

I dodał: – Uważamy, że my jako samorządy uczestniczące w redystrybucji tych środków publicznych, powinniśmy mieć w tym swój udział. Dzisiaj tak nie jest, bo osoby, które będą zajmować się oceną i ostatecznym wyborem projektów, to będą przedstawiciele pana premiera, przedstawiciele ministra gospodarki i Banku Gospodarstwa Krajowego. Uważamy, że jawność, czytelność i transparentność wydatków to jest podstawowy obowiązek instytucji publicznych.

W tym celu samorządowcy napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domagają się opracowania i wprowadzenia szczegółowych, punktowych kryteriów. Ich zdaniem, w skład komisji oceniającej powinni wchodzić przedstawiciele każdej korporacji samorządowej: Związku Miast Polskich, Związku Województw, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich.

Olsztyn stara się o wybudowanie ul. Nowobałtyckiej

Wnioski w programie Polski Ład można składać do 30 lipca. Samorząd Olsztyna planuje złożyć trzy.

Pierwszy, czyli projekt nieposiadający limitu finansowego, to budowa ulicy Nowobałtyckiej. Dla tego typu projektów przewidziane jest dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc.

Ten wniosek składaliśmy w roku 2016, 2017 do programu operacyjnego Polska Wschodnia. Wtedy znalazł się on na liście rezerwowej. Mamy gotowy projekt, natomiast musimy go zaktualizować, gdyż decyzja środowiskowa została wydana 5 lat temu – dodał Piotr Grzymowicz.

Miasto przeprowadziło przetarg na aktualizację dokumentacji. W piątek została podpisana umowa z olsztyńską firmą, która już wcześniej zrobiła dokumentację dla tego projektu.

Wartość inwestycji przed kilkoma laty wyniosła 120 mln zł, natomiast obecnie, ze względu na wzrost usług budowlanych i materiałów, szacunkowa wartość projektu to 200-250 mln zł.

Przetarg na budowę ulicy może rozpocząć się we wrześniu 2022 roku, a podpisanie umowy z wykonawcą pod koniec roku.

Przewidywany termin realizacji robót ro 3 lata od podpisania umowy. Zakres inwestycji miałby obejmować m.in. budowę ulicy o długości blisko 5 km, ciągów pieszych, pieszo-rowerowych i rowerowych, wiaduktu drogowego nad torowiskiem, przejścia podziemnego pod ulicą, sygnalizacji świetlnych, ekranów dźwiękochłonnych, oświetlenia, budowę i przebudowę skrzyżowań czy zagospodarowanie zieleni.

Ulica Plażowa ma połączyć park naukowo-technologiczny z ul. Pstrowskiego

Drugi projekt to realizacja ulicy Plażowej wraz z przebudową fragmentu ulicy Pstrowskiego. Ten projekt posiada limit finansowy do 30 mln zł (koszt tej inwestycji to ok. 28 mln zł). Dofinansowanie może i w tym przypadku wynieść nawet 95 proc. Przewidywany termin realizacji to 2 lata od podpisania umowy.

Jest to ulica, która połączy nasz park technologiczny z nowo wybudowaną ul. Pstrowskiego biegnącą do południowej obwodnicy. Ulica ta ma umożliwić dalsze inwestowanie przy parku naukowo-technologicznym. Obecnie Polska Akademia Nauk przygotowuje się do budowy swojego ośrodka w okolicy. Byłaby to również nasza wewnętrzna obwodnica, którą mogliby jeździć mieszkańcy południowych osiedli np. do Michelina – przyznał prezydent Grzymowicz.

Dodał, że koszt budowy tej ulicy to ok. 10 mln zł, a skoro limit finansowy wynosi 30 mln zł, miasto chce włączyć do tego projektu modernizację ul. Pstrowskiego.

Ta modernizacja odbywałaby się w dwóch etapach. Pierwszy, modernizowany w ramach tego projektu, odcinek byłby od ul. Obiegowej do skrzyżowania z ul. Synów Pułku/Wyszyńskiego. Przebudowa tego odcinka ma wartość ok. 18 mln zł. W 2. etapie chcemy wyremontować drugą część starej ul. Pstrowskiego (od skrzyżowania z Wyszyńskiego do ul. Plażowej) – dodał Piotr Grzymowicz.

Miasto nie rezygnuje z wiaduktu na Tracku

Trzecim projektem jest budowa wiaduktu na Tracku (ma limit finansowania do 5 mln zł).

Dzisiaj jest tam kładka stalowo-drewniana, przez którą nie można uruchomić ruchu samochodowego, który jest nam niezwykle potrzebny. Mamy przygotowany projekt wraz z decyzją ZRID. Musimy jedynie uzgodnić warunki z PKP. Ten wiadukt pozwoli nam połączyć Track i te tereny znajdujące się przy ul. Lubelskiej, które w przyszłości będą przeznaczone pod park przemysłowy – wyjaśnił prezydent Olsztyna.

Od strony ul. Lubelskiej miasto planuje przedłużyć do wiaduktu obecną drogę dojazdową do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Parametry wiaduktu to: 6 metrów szerokości (po jednym pasie ruchu w każdą stronę), 2 metry szerokości chodnika. Konstrukcja miałaby 3 przęsła.

Czytaj również:

Piotr Grzymowicz jako jedyny samorządowiec z Warmii i Mazur sprzeciwia się ''Polskiemu Ładowi''

Galeria

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

 • MP 2021-07-16 15:51:50 37.30.*.*
  Hahaha a dopiero co Szanowny pan Prezydent nie podpisał ładu a teraz włazi w d. Trzeba mniej włazić w d.Trzaskowskiemu i mieć swój kręgosłup.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 15
 • Siegfried aus Norddeutschland 2021-07-16 15:40:09 83.7.*.*
  Ja, ja, das EU geld ist gut fur Allenstein! Aber Menschen trinken dort zu viel Specjal und Vodka, wie in Russland... Und sogar fahren Autos danach!! Das ist unfassbar!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 7
 • Srumiś 2021-07-16 15:36:43 81.190.*.*
  Pisowscy komuniści rozdają kasę nie dość, że nie swoją, to jeszcze której nie ma i dopiero trzeba wydrukować! A potem narzekają nad inflacją…
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 6
 • Domik 2021-07-16 15:32:46 88.156.*.*
  Żenada, przecież dopiero co był artykuł że jest przeciwko temu a teraz wyciąga ręce po kasę?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 19
 • Gumiś 2021-07-16 15:28:28 188.146.*.*
  Ale o co tu chodzi? Jeśli PG uważa, że cały ten Polski Ład jest do dooopy i jego koncepcja jest co najmniej niejasna, to po cholerę się w to pcha? Z taką postawą tyle ugra, że znów wystawi Olsztyn na pośmiewisko.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 21