Pilne! Miasto na razie nie przekaże pieniędzy na Stomil, ani na podwyżkę pensji urzędników [ZDJĘCIA]

Pilne! Miasto na razie nie przekaże pieniędzy na Stomil, ani na podwyżkę pensji urzędników [ZDJĘCIA]
Urzędnicy nie dali o sobie zapomnieć podczas sesji rady miasta. Jednakże jak na razie podwyżek dla nich nie uwzględniono w budżecie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę na sesji radni debatowali nt. zmian w budżecie miasta, w którym nie znalazły się pieniądze na podwyżki dla urzędników będących w sporze zbiorowym z władzami Olsztyna oraz na dofinansowanie Stomilu Olsztyn. W południe związkowcy i kibice weszli na salę, gdzie odbywała się sesja, jednakże odmówiono im zabrania głosu. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz złożył deklarację, że przekazanie środków będzie możliwe dopiero podczas czerwcowej sesji rady miasta.

Najważniejszym tematem kwietniowej sesji rady miasta były zmiany w budżecie Olsztyna na 2022 rok.

Miasto zdecydowało się powołać nowego skarbnika, gdyż dotychczasowa skarbnik, Wiesława Nawatczyńska, postanowiła po wielu latach pracy odejść na emeryturę. Funkcję tę będzie pełniła Anna Staśkiewicz, która pracowała jako kierownik w Wydziale Inwestycji i zajmowała się budżetem. Została wybrana w wyniku konkursu. Podczas sesji był procedowany jej wybór. 17 radnych było za, sześciu wstrzymało się od głosu.

Jeżeli chodzi o budżet miasta, to o ponad 12 mln zł zmniejszą się dochody i po zmianie wyniosą ponad 1,446 mld zł. Co prawda dochody bieżące zwiększą się o ponad 10 mln zł, jednakże dochody majątkowe zmniejszyły się o ponad 22 mln zł.

Z kolei wydatki zostaną zwiększone o 26,1 mln zł i wyniosą ponad 1,645 mld zł. Wzrosną wydatki bieżące o blisko 21 mln zł oraz majątkowe – o 5,1 mln zł. Ujęte w wydatkach zostały m.in. 516 tys. zł na podwyższenie diet radnych.

Deficyt budżetowy zwiększy się o 38,350 mln zł do 199,8 mln zł.

Jako pierwszy głos zabrał radny niezależny Mirosław Arczak, który zwrócił się do prezydenta Piotra Grzymowicza z apelem.

Prosiłbym o komentarz pana prezydenta – na co mogą liczyć dwie duże grupy mieszkańców – przedstawiciele środowisk związanych z klubem Stomil i pracownicy urzędu. Uważam, że to moment, że te grupy powinny taką informację uzyskać – przyznał Arczak.

Około południa kilkunastu kibiców Stomilu Olsztyn oraz kilkudziesięciu pracowników urzędu miasta przyszło na sesję, aby zaprotestować przeciwko braku wsparcia finansowego. Przypomnijmy, że zarówno podwyżki dla urzędników, jak i środki finansowe dla klubu nie zostały uwzględnione w budżecie po zmianach.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, odpowiedział, że zapewnił związkowców o możliwości zwiększenia płac urzędników o 200 zł brutto i dodatku stażowym, ale najwcześniej od lipca 2022 roku. Zaznaczył, że wraz z „trzynastkami”, urzędnicy otrzymywaliby o ok. 630 zł więcej.

To nie dotyczy tylko pracowników urzędu, ale również pomocy społecznej, pracowników niepedagogicznych w szkołach, instytucji kultury, pracowników w innych jednostkach organizacyjnych. Będziemy mogli to wpisać na sesję czerwcową. Jednocześnie informowałem, że skutek podwyżek na ten rok to kwota ok. 5,5 mln zł, a w roku 2023 – 11,5 mln zł, w 2024 - 12 mln zł. Rozmowy nie zostały zakończone. Związki zawodowe nie są z tego zadowolone – przyznał prezydent Olsztyna.

Odniósł się także do sytuacji Stomilu Olsztyn. Przypomniał, że w 2019, 2020 i na początku 2021 roku miasto przekazało klubowi po 2 mln zł, z kolei AZS Indykpol otrzymuje 400 tys. zł rocznie. Grzymowicz wyjaśnił, że miasto przekaże pieniądze, ale dużo mniejsze niż do tej pory.

W projekcie budżetu na ten rok będzie to kwota 200 tys. zł. Będzie to możliwe w czerwcu. W poniedziałek złożyłem deklarację, że zaproponuję projekt uchwały, a ostateczną decyzję podejmie rada miasta – dodał prezydent Olsztyna.

Radny Koalicji Obywatelskiej Paweł Klonowski przyznał w dyskusji, że miasto nawet przeinwestowało środki na inwestycje m.in. na tramwaje, natomiast zapomniało o innych dziedzinach życia.

Mam wrażenie, że cierpliwość ludzka się powoli kończy. Mamy tramwaje, ale gdzie w tym wszystkim jest człowiek? – zapytał.

Rację przyznał mu Czesław Jerzy Małkowski.

Radosław Nojman z PiS powiedział, że trzyma prezydenta za słowo.

Liczę na projekt uchwały podwyżek dla urzędników i wsparcia dla klubu Stomil Olsztyn na czerwcowej sesji, żeby klub radnych PiS mógł poprzeć ten projekt – przyznał Radosław Nojman z PiS.

 

2147382000

Komentarze (31)

Dodaj swój komentarz

 • mm2 2022-04-29 09:27:50 188.47.*.*
  stomil to powinien wstydzić się. Jak zawodowy klub może żebrać pieniędzy ? Powinien sam na siebie zarabiać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Haha. 2022-04-28 16:37:10 195.191.*.*
  Hahaha najważniejsze, że Grzyb zarabia 20 tys zł, reszta gonić się frajerzy albo szukać winy w PIS,bo to jedyne jego tłumaczenie 😆
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Zażenowany 2022-04-28 16:18:19 5.184.*.*
  Bob budowniczy doprowadzi do ruiny,na nic nie będzie kasy bo jest zapatrzony na swoją tramwajowa schodzę.Ten człowiek już dawno powinien się leczyć.Nie ma na podwyżki dla budżetówki ,MPK zapiepszają za stawkę na pograniczu najniższej krajowej, ale wodzu się spełnia.Przejżycie na oczy jak już w ogóle na nic nie będzie bo inwestycja tramwajowa pociągnie miasto na dno.Trzy linie krzyżujące się na Wakara to poroniony pomysł schizofrenika ,czy nie można by lepiej inwestować w pomysły które przyczyniły by się do rozwoju miasta. .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Pwo 2022-04-28 12:39:49 195.191.*.*
  W Olsztnie starczyłoby na wszystkie potrzeby. Gdyby nie pasożytnicze gminy, których mieszkańcy korzystają ze wszystkich usług finansowanych z budżetu Olsztyna np .oświata, służba zdrowia, kultura itd. W Rzeszowie Ferenc zrobił z tym porządek przyłączając sąsiednie gminy do miasta. W Olsztynie powinno być podobnie, albo powinny być przepisy promujące osoby płacące podatki w naszym mieście.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Obiektywny 2022-04-28 10:14:22 31.0.*.*
  Miasto wojewódzkie, a poziom prowincji. Pod każdym względem Olsztyn pozostał w tyle, peleton coraz bardziej odjeżdża, inne ośrodki ze ściany wschodniej są już daleko z przodu. Wystarczy przejechać się ''ulicami'' tego zapyziałego miasta, spojrzeć na dziury i wszechogarniającą szarzyznę żeby dojść do wniosku, że ''zarządza'' nim sołtys ze swoją świtą. Zmarnowane lata na rozwój, zaścianek kulturalny, infrastrukturalny, sportowy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3
 • por 2022-04-28 09:54:38 5.172.*.*
  Nawet Ukraińcy dalekim łukiem omijają to miasto, mało tego jeśli chodzi o ranking miast które przyjęli Ukraińców to nie widać w nim Olsztyna w przeciwieństwie np do Rzeszowa i to tam trafią pieniądze a Olsztyn zostanie dalej zaściankowym miastem rządzonym przez platformę ich prezydenta i pismaków którzy ten układ zamknięty popierają
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 4
 • 200mil 2022-04-28 08:19:43 188.146.*.*
  Jeśli Stomil to klub ,,zawodowy” to miasto nie ma prawa dawać żadnych pieniędzy.To spoczywa na barkach właściciela i jego zdobytych sponsorach.Jeśli to klub amatorski to miasto może przekazać środki proporcjonalnie dla działalności amatorskiej. Czy któryś z piłkarzy ma status zawodowca? Czy każdy prowadzi działalność? Jaka to działalność? Czy promuje - ha, ha , ha ,, promuje „ miasto? Bo chyba żaden z nich. Dla garstki kibiców , którzy prezentujà żenujący poziom na forach jak ich ulubieni piłkarze szkoda kasy / patrz jakiś -Torro,Zorro ,DKS /. Dlaczego nie powalić tego kolosa na glinianych nogach i nie zacząć od nowa? Wywalić wszystkich z klubu i zacząć z ludźmi bez historii w Stomilu ? Mili już swoje 5 minut. A tak na marginesie pieniążki, które już trafiły i trafiajądo klubu powinny być prześwietlone. No i na koniec tan klub to gołodupiec nic nie ma to jak może funkcjonować w strukturach centralnych naszej piłki kopanej?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Obywatel 2022-04-28 08:09:23 95.160.*.*
  Popieram protest o godziwe wynagrodzenie. Inflacja od kilku miesięcy jest ponad 10%, a do końca roku będzie 30%, a oni łaskawie dają 5% od najniższego wynagrodzenia brutto. Gaz ,prąd, artykuły realnie kosztują tyle, że te 140 zł na rękę miesięcznie to rekompensuje góra 1 tydzień w miesiącu. Pomijając urzędników, inne grupy zawodowe też są w czarnej d. dlatego trzeba jechać do Warszawy i pogonić ten polskojęzyczny antypolski rząd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • Ogarnijcie sie 2022-04-28 07:46:47 5.173.*.*
  Jak sie praca nie podoba to sobie poszukać innej, i problem z głowy. A za dni strajkowe nie płacić bo jak nie pracujesz to nie zarabiasz,
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 14
 • Anty PiS 2022-04-28 07:06:20 46.205.*.*
  Grzymowicz nie da kaski dla Stomilu bo większość urzędasow lubi ciotki siatkarskie z AZS .Normalny mężczyzna nie będzie się nudną ciaposiatką interesował ale w kurniku ratuszowym jest ich tylko kilku .Jaki prezydent taki sport króluje w naszej wiosce olsztyńskiej .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 11
2147382000