Praca przy Uranii wre, ale są też problemy z materiałami budowlanymi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Praca przy Uranii wre, ale są też problemy z materiałami budowlanymi [ZDJĘCIA, WIDEO]
Prezydent Piotr Grzymowicz opowiedział o tym, co dzieje się na placu budowy hali Urania
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Przebudowa hali Urania jest kontynuowana, jednakże wykonawca (firma Mirbud SA) już teraz informuje, że ma problem związany z materiałami budowlanymi. Chodzi głównie o wykonanie stalowej kopuły, gdyż firmy w Polsce albo nie są w stanie wykonać takiego zamówienia, albo mają napięte terminy. Mimo to wykonawca zapewnia, że zakończy budowę na czas, a obiekt zostanie otwarty w połowie 2023 roku.

We wtorek na terenie budowy odbyło się spotkanie z mediami, na którym obecny był także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Prezydent krótko przypomniał, jak będzie wyglądała Urania – podzielona zostanie na bryłę A (główną, która pomieści ponad 4 tys. osób) oraz bryłę B i C, gdzie będą hale treningowe. Tuż przy tej ostatnie powstanie lodowisko, a pod nią hale garażowe.

Jak widzimy, praktycznie cała konstrukcja starej hali została rozebrana, a pozostały tylko słupy i oczepy, które będą służyły do wybudowania nowego obiektu – powiedział prezydent Grzymowicz.

Zaznaczył, że dzisiaj otrzymał informację od wykonawcy, że na rynku budowlanym są kłopoty z dostawą materiałów, ale także zakontraktowaniu pracowników, podwykonawców.

Na placu budowy na chwilę obecną zatrudnionych jest ok. 100 pracowników.

Prezydent ma nadzieję, że mimo tych kłopotów wykonawca zrealizuje prace w terminie, a bezdeszczowa pogoda utrzyma się jak najdłużej, a zima nie będzie zbyt ostra, aby prace mogły być jak najdłużej kontynuowane.

– Liczymy na to, że wykonawca dotrzyma terminu. 21 miesięcy jest przewidzianych na realizację całego obiektu i w połowie 2023 roku będziemy mogli wspólnie świętować otwarcie hali – dodał Piotr Grzymowicz.

Jak zapewnił Paweł Bruger, rzecznik prasowy firmy Mirbud SA, wykonawca ukończy prace w terminie.

Szczególnie ważnych, z punktu widzenia operacyjnego, niespodzianek nie było, ale dzisiaj na rynku pracy i materiałów budowlanych sytuacja jest dosyć trudna. Ale nie aż tak, żebyśmy tego projektu nie mogli ukończyć w terminie – powiedział Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w firmie Mirbud SA.

Paweł Bruger

Jak udało nam się ustalić, chodzi m.in. o stalową kopułę, gdyż w Polsce na chwilę obecną nie ma firm, które mogłyby ją wykonać.

Zaznaczył, że obecnie trwają prace fundamentowe przy budynku B i C. Postawiono już szalunki i słupy konstrukcyjne pod hale garażowe. Nad garażami znajdzie się hala treningowa, a z drugiej strony lodowisko.

Trzon konstrukcji Uranii (bryła A) pozostanie w tej formie, w jakiej jest, natomiast hala zostanie rozbudowana o 12 metrów dookoła. Tam znajdą się dodatkowe sale – dodał Bruger.

W hali zaplanowano rozwiązanie ekologiczne, gdyż do jej ogrzewania zostaną wykorzystane gruntowe wymienniki ciepła. Trwają już wiercenia.

Będzie 65 odwiertów. Każdy z nich na ok. 150 metrów. Dodatkowo przewidziane są panele fotowoltaiczne. Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie włączone w jeden organizm, dzięki czemu obiekt będzie ekologiczny – powiedział Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu z firmy Mirbud SA.

Andrzej Rosocha

Dodał, że jeszcze trwają wyburzenia.

Poradziliśmy sobie ze wszystkimi elementami nadziemnymi, ale jeszcze trwają prace podziemne. Jest mnóstwo kanałów wentylacyjnych, żelbetowych. Jak się okazuje, 60 lat temu też dobrze budowano – zakończył Rosocha.

W bryle "A" zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.

Z kolei w bryle "BC" znajdzie się podpiwniczenie, w którym będą pomieszczenia techniczne i parkingi. Wyżej powstaną m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa, sala do podnoszenia ciężarów, pomieszczenia dla sędziów czy trenerów, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne i medyczne oraz biurowe czy pomieszczenia do obsługi lodowiska-rolkowiska.

Wartość inwestycji to niemal 195 mln zł. Prawie 130 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj również:

Umowa z wykonawcą na modernizację Uranii podpisana! [ZDJĘCIA]

Trwa rozbiórka Uranii [ZDJĘCIA]

Trwa rozbiórka hali Urania. Spod poszycia widać deskowanie [ZDJĘCIA]

 

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • qwergbeo3241 2021-11-17 17:58:51 88.156.*.*
  W pierwszej kolejności jakikolwiek polityk rządzący nie powininen nakładać kamizelki z nadrukiem reklamowym konkretnej firmy. Od tego są doradcy i asystenci żeby tego pilnować. Teraz od razu Grzymowicz jest odbierany jako stronnik Mirbud i że nie jest niezależny tylko będzie przychylny tej firmie. No ale widać już mu za bardzo nie zależy skoro i tak nie będzie mógł kandydować w kolejnych wyborach. Szkoda tylko że cierpi na tym miasto (syf na ulicach, chaos w budowie uranii, chaos w budowie tramwajowej). Jedyne co się liczy to żeby po kadencji był dobry spadochron i żeby jeszcze syna przypadkiem nikt nie skrzywdził. ehh
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Niestety olsztyniak 2021-11-17 05:11:02 188.146.*.*
  Mam nadzieję że nie zdążą i dotacja przepadnie a ratusz pokryje całość .Na tej olsztyńskiej wsi jak w Polsce pisowskiej wydaje się na niepotrzebne gówna a niezbędne rzeczy takie jak stadion ,dworzec , drogi ,chodniki nawet sprzątanie ulic
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 8
 • Engineer 2021-11-16 22:59:56 195.191.*.*
  Przecież tym miescie nikt niczego nie nadzoruje z imienia inwestora! Wystarczy zobaczyć jak zakończył się I etap budowy torowisk, czy chociażby budowa parku centralnego, który w musiał być remontowany, a na który to...zabrakło zabezpieczenia pierwotnego wykonawcy i my podatnicy dopłaciliśmy bodajże... 200 tys zł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Zbych 2021-11-16 22:16:39 80.49.*.*
  Mataczący Inwestor +brak Nadzoru+ słaby Wykonawca = wydłużenie inwestycji o 2 lata i dodatkowe środki na jej ukończenie .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Bob budowniczy 2021-11-16 22:05:52 80.49.*.*
  Mało tych pracowników na placu budowy. Problem nie tylko z materiałami - również z Nadzorem inwestycji.Przetarg na Nadzór , miasto po raz drugi unieważniono.Zamawiający napisał SIWZ tak zawiły ,że sam się w nim pogubił. Nie realne ukończenie inwestycji w terminie .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Janusz Platfusiewicz 2021-11-16 21:49:36 37.248.*.*
  "fachury" z ART robią budowę :) hahahahaha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Arbuz raus 2021-11-16 21:44:18 37.248.*.*
  Sami "specjaliści" na tych zdjęciach. Buahahahaha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Filut 2021-11-16 20:43:47 109.241.*.*
  Przecież oni wykopali prawdziwe koloseum! Znaczy Rzymianie tu byli! Zostawić, nie ruszać i wycieczki oprowadzać!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Pronto 2021-11-16 19:21:04 83.20.*.*
  Dobrze ,że syn nie musiał odwozić po procentach taty na tą konferencje .Jeszcze by w coś wjechał.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • AL BANDI 2021-11-16 17:24:18 84.48.*.*
  Ziomale budowlancy,OSIOL GRZY i tak nic nie kuma,nie ma sensu tlumaczczyc,dajcie mu marchewke i kopa w zad.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1