Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu

Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o 3. projektach, które miasto chciałoby zrealizować w ramach Polskiego Ładu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Chodzi o budowę ul. Nowobałtyckiej, budowę ul. Plażowej i przebudowę fragmentu ul. Pstrowskiego oraz wybudowanie wiaduktu na Tracku. Wszystkie inwestycje są ważne dla mieszkańców.

W piątek Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o projektach trzech ważnych inwestycji, o które stolica Warmii i Mazur będzie się starała w ramach Polskiego Ładu.

Na początek jednak prezydent powiedział kilka słów o braku transparentnych kryteriów tego rządowego projektu.

Możemy na dzisiaj stwierdzić brak transparentnych kryteriów decydujących o sensowności przyznania tych środków. Odwołanie jest w zasadzie tylko do Covid-19. Doskonale wiemy, że tutaj można wszystko przyporządkować i na pewno nie tego oczekiwaliśmy – przyznał prezydent.

I dodał: – Uważamy, że my jako samorządy uczestniczące w redystrybucji tych środków publicznych, powinniśmy mieć w tym swój udział. Dzisiaj tak nie jest, bo osoby, które będą zajmować się oceną i ostatecznym wyborem projektów, to będą przedstawiciele pana premiera, przedstawiciele ministra gospodarki i Banku Gospodarstwa Krajowego. Uważamy, że jawność, czytelność i transparentność wydatków to jest podstawowy obowiązek instytucji publicznych.

W tym celu samorządowcy napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domagają się opracowania i wprowadzenia szczegółowych, punktowych kryteriów. Ich zdaniem, w skład komisji oceniającej powinni wchodzić przedstawiciele każdej korporacji samorządowej: Związku Miast Polskich, Związku Województw, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich.

Olsztyn stara się o wybudowanie ul. Nowobałtyckiej

Wnioski w programie Polski Ład można składać do 30 lipca. Samorząd Olsztyna planuje złożyć trzy.

Pierwszy, czyli projekt nieposiadający limitu finansowego, to budowa ulicy Nowobałtyckiej. Dla tego typu projektów przewidziane jest dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc.

Ten wniosek składaliśmy w roku 2016, 2017 do programu operacyjnego Polska Wschodnia. Wtedy znalazł się on na liście rezerwowej. Mamy gotowy projekt, natomiast musimy go zaktualizować, gdyż decyzja środowiskowa została wydana 5 lat temu – dodał Piotr Grzymowicz.

Miasto przeprowadziło przetarg na aktualizację dokumentacji. W piątek została podpisana umowa z olsztyńską firmą, która już wcześniej zrobiła dokumentację dla tego projektu.

Wartość inwestycji przed kilkoma laty wyniosła 120 mln zł, natomiast obecnie, ze względu na wzrost usług budowlanych i materiałów, szacunkowa wartość projektu to 200-250 mln zł.

Przetarg na budowę ulicy może rozpocząć się we wrześniu 2022 roku, a podpisanie umowy z wykonawcą pod koniec roku.

Przewidywany termin realizacji robót ro 3 lata od podpisania umowy. Zakres inwestycji miałby obejmować m.in. budowę ulicy o długości blisko 5 km, ciągów pieszych, pieszo-rowerowych i rowerowych, wiaduktu drogowego nad torowiskiem, przejścia podziemnego pod ulicą, sygnalizacji świetlnych, ekranów dźwiękochłonnych, oświetlenia, budowę i przebudowę skrzyżowań czy zagospodarowanie zieleni.

Ulica Plażowa ma połączyć park naukowo-technologiczny z ul. Pstrowskiego

Drugi projekt to realizacja ulicy Plażowej wraz z przebudową fragmentu ulicy Pstrowskiego. Ten projekt posiada limit finansowy do 30 mln zł (koszt tej inwestycji to ok. 28 mln zł). Dofinansowanie może i w tym przypadku wynieść nawet 95 proc. Przewidywany termin realizacji to 2 lata od podpisania umowy.

Jest to ulica, która połączy nasz park technologiczny z nowo wybudowaną ul. Pstrowskiego biegnącą do południowej obwodnicy. Ulica ta ma umożliwić dalsze inwestowanie przy parku naukowo-technologicznym. Obecnie Polska Akademia Nauk przygotowuje się do budowy swojego ośrodka w okolicy. Byłaby to również nasza wewnętrzna obwodnica, którą mogliby jeździć mieszkańcy południowych osiedli np. do Michelina – przyznał prezydent Grzymowicz.

Dodał, że koszt budowy tej ulicy to ok. 10 mln zł, a skoro limit finansowy wynosi 30 mln zł, miasto chce włączyć do tego projektu modernizację ul. Pstrowskiego.

Ta modernizacja odbywałaby się w dwóch etapach. Pierwszy, modernizowany w ramach tego projektu, odcinek byłby od ul. Obiegowej do skrzyżowania z ul. Synów Pułku/Wyszyńskiego. Przebudowa tego odcinka ma wartość ok. 18 mln zł. W 2. etapie chcemy wyremontować drugą część starej ul. Pstrowskiego (od skrzyżowania z Wyszyńskiego do ul. Plażowej) – dodał Piotr Grzymowicz.

Miasto nie rezygnuje z wiaduktu na Tracku

Trzecim projektem jest budowa wiaduktu na Tracku (ma limit finansowania do 5 mln zł).

Dzisiaj jest tam kładka stalowo-drewniana, przez którą nie można uruchomić ruchu samochodowego, który jest nam niezwykle potrzebny. Mamy przygotowany projekt wraz z decyzją ZRID. Musimy jedynie uzgodnić warunki z PKP. Ten wiadukt pozwoli nam połączyć Track i te tereny znajdujące się przy ul. Lubelskiej, które w przyszłości będą przeznaczone pod park przemysłowy – wyjaśnił prezydent Olsztyna.

Od strony ul. Lubelskiej miasto planuje przedłużyć do wiaduktu obecną drogę dojazdową do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Parametry wiaduktu to: 6 metrów szerokości (po jednym pasie ruchu w każdą stronę), 2 metry szerokości chodnika. Konstrukcja miałaby 3 przęsła.

Czytaj również:

Piotr Grzymowicz jako jedyny samorządowiec z Warmii i Mazur sprzeciwia się ''Polskiemu Ładowi''

Galeria

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

 • Kasia ni rolniczka. 2021-09-19 02:30:00 46.204.*.*
  Sprawa dotyczy darmowych porad prawnych. Przez M.Osrodek P.Spolecznej. To jest blef. Nikt nikomu nie pomóg z prawników. Nawet jak chcesz jak sądzić sie Urzędami w Olsztynie odpowiedz pseudo prawnika. Nie zaczynaj Pani bo przegrasz.Przeciez Urzad Miasta opłacało prawnika. A Olsztynskie chlopstwo nic za darmo. Nie po to Matka I łojciec sprzedali trzode żeby corka czy syn skończył studia prawnicze a teraz za frajer ma pomagać . My chłopstwo że Wsi nie takie glupki nic za darmo. I
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Obserwator. 2021-08-14 09:42:05 188.146.*.*
  Wiecie dlaczego olsztynski mpec zajoł 3 miejsce. Ponieważ okrada na mocy cieplnej olsztyniakow. Tak jak ich ziomek chłopek w.witosa Waldemar Pawlak z gazem z Rosji. Chłopki w.witosa to patologia . Olsztyniacy płacicie za nie dogrzane mieszkania . I za dodatkową moc cieplną. A kto tym steruje chlopstwo p.s.l. Gdzie się nie ruszysz to te chlopstwo .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Obserwator. 2021-07-29 11:10:18 188.146.*.*
  A ci prezesi baronowie od Grzymowicza z zbk I I I zlibk umieją czytać i pisać bo jak widzę nie umieją odpisać na pisma. Amoze boją się Prokuratora.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • dezerter 2021-07-19 13:48:19 5.184.*.*
  Czyli mówiąc po chłopsku: Pan Grzymowicz weźmie forsę od PiS...ale ze wstrętem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • ed 2021-07-19 11:10:41 31.6.*.*
  Gość totalnie pozbawiony instynktu politycznego. Robi to chyba tylko po to żeby potem ujadać, że nic mu nie dali. Naiwnie liczy, że kiedyś da mu Trzaskowski. Oczywiście jest to całkowicie sprzeczne z interesem miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Janusz Nosacz I 2021-07-18 18:56:46 176.221.*.*
  Ten wredny kurdupel nic nie da dla Olsztyna. Taki to już wredny typ
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • Pan am. 2021-07-18 17:45:10 95.160.*.*
  Szpital miejski w olsztynie przy ulicy Wojska Polskiego. Jak nie ma ostrego dyzuru po godzinie 21 ;00 nie ma szansy na wejście do szpitala. Ani dodzwonić się. Niepełnosprawne pracownicy ochrony wyciszają telefon i spią . Dyrektor nic w tej sprawie nie robi. Ponieważ prezes firmy ochrony to kumpel. Nawet w marcu był przetarg na ochrone a w styczniu dyrektor Efekt Warmia szukał pracownikow. Przetarg ustawiony. Tak wybierają dyrektorów szpitala etatowi radni Pana Grzymowicza. Tragedia PaTologia tłustych kotek i kotów Pana Grzymowicza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
 • taka prawda 2021-07-18 12:07:17 88.156.*.*
  Niech Grzymowicz błaga Trzaskowskiego i Hermanna von Tuska o pieniądze! Olsztyn będzie na szarym końcu, jeżeli chodzi o fundusze dzięki takiemu POlitycznemu myśleni człowieka, który niby był BEZPARTYJNY. Kompletne DNO! W kwestiach finansowych trzeba być neutralnym dla dobra mieszkańców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 11
 • Olsztyniak 2021-07-18 11:52:11 195.136.*.*
  Panie Prezydencie szkoda papieru i wysiłku urzędników ratusza. Nie należyy Pan ( i wszyscy olsztyniacy) do ulubieńców ,,dobrej zmiany,,. Pieniądze unijne pójdą do SWOICH.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Krzyś 2021-07-18 11:37:14 46.186.*.*
  Nowobałtycka nie jest potrzebna mieszkańcom tylko dla domo rosłych polityków pragnących pokazać że zaspokoili swoje chore ambicje .Bo co ich obchodzi jezioro czy las lub zwierząt tam mieszkające. Agdzie są zieloni pewno dostali swoją dole ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
2147382000