Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Kto pokieruje nową spółką Olsztyna? W tle wielka inwestycja i milionowe oszczędności [AKTUALIZACJA]

Kto pokieruje nową spółką Olsztyna? W tle wielka inwestycja i milionowe oszczędności [AKTUALIZACJA]
Działka w południowo-wschodnim rogu skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej, która stanowi koncepcję miasta pod budowę ośmiopiętrowego biurowca
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Kto pokieruje nową spółką w stolicy Warmii i Mazur? Ogłoszono konkurs na prezesa Olsztyńskiego Mienia Miejskiego. Kandydaci mieli czas na zgłoszenia do poniedziałku, 1 czerwca, do godz. 12:00. 

reklama

Wielkie plany nowej spółki

Już w lutym br. radni podjęli uchwałę o powołaniu spółki Olsztyńskie Mienie Miejskie (OMM). Jak wskazano w dokumencie podmiot ma realizować ma zadania „o charakterze użyteczności publicznej w zakresie gospodarki nieruchomościami oraz obiektami i urządzeniami użyteczności publicznej, ich budowy, utrzymania, eksploatacji, bieżącego zarządzania i porządkowania, świadczenia usług, o charakterze administracyjnym, organizacyjnym i porządkowym, związanych z funkcjonowaniem gminnej infrastruktury oraz terenów publicznych, a także promocji gminy i realizacji innych zadań komunalnych, służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej”. Poniżej wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.

Koniec z rozproszonymi urzędami?

We władaniu stolicy regionu jest działka w południowo-wschodnim rogu skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej. To właśnie na danym terenie planowana jest budowa ośmiopiętrowego centrum administracyjnego dla 300-350 urzędników z wydziałów Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) oraz Olsztyńskiego Centrum Usług Wspólnych (OCUW). [Czytaj więcej: Nowa spółka w stolicy regionu. Czym zajmie się „Olsztyńskie Mienie Miejskie”?]. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 70 mln zł netto.

Aktualnie ZDZiT, OCUW oraz CIUWO (Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna) funkcjonują w dziesięciu lokalizacjach. Część powierzchni wykorzystywanych przez podmioty wynajmowana jest na rynku komercyjnym. Czynsz za lokale wynajmowane na potrzeby jednostek to roczny wydatek rzędu blisko 800 tys. zł. Sytuacja ma ulec zmianie dzięki nowej spółce.

Parking, imprezy miejskie i cyberbezpieczeństwo

Poza przestrzeniami do obsługi mieszkańców, w planie jest też parking podziemny (który równocześnie pełnić ma rolę budowli ochronnej). Miasto zapowiada, że na miejscu powstaną też magazyny do przechowywania sprzętu w postaci infrastruktury informatycznej czy elementów wykorzystywanych przy organizacji wydarzeń plenerowych.

Co więcej, w budynku działać ma także centrum zarządzania ruchem i miejską infrastrukturą. To tam trafią systemy monitorujące sytuację na ulicach, a także rozwiązania odpowiadające za cyberbezpieczeństwo.

Olsztyńskie Mienie Miejskie zajmie się również uporządkowaniem przestrzeni parkingowej. W planach jest tworzenie nowych miejsc postojowych poza Strefą Płatnego Parkowania i budowa parkingu dla wraków odholowanych z terenu miasta.

Miasto liczy na milionowe oszczędności

Spółka wpływać ma też na oszczędności. W jaki sposób?

- Utrzymanie wielu uproszczonych, często będących w bardzo złym stanie technicznym pojazdów, generuje wysokie koszty energii i logistyki. Jeden nowoczesny obiekt, zaprojektowany w standardzie energooszczędnym, pozwoli je znacząco ograniczyć, przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom kompleksowej obsługi w obiekcie o standardzie nie uwłaczającym ani interesantom, ani pracownikom – wyjaśniają urzędnicy.

Dodatkowo, jako atut powołania spółki wskazywana jest możliwość odliczania podatku VAT od realizowanych inwestycji. Biorąc pod uwagę budowę biurowca, oszczędności podatkowe mogą okazać się milionowe.

Kto pokieruje spółką? Takie wymagania musi spełniać kandydat

W ostatnim czasie Rada Nadzorcza OMM ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu OMM. Przypomnijmy, że ratusz zapowiadał, że funkcję objąć ma osoba „z zewnątrz”.

Jakie wymogi należy spełniać? Przyszły prezes zarządu musi posiadać wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni okres zatrudnienia (podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek), co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, korzystać z pełni praw publicznych oraz posiadać pełna zdolność do czynności prawnych, a także nie podlegać ograniczeniom i zakazom pełnienia funkcji członka zarządu w spółkach prawa handlowego.

W regulaminie wskazano też „wymogi oczekiwane”. To m.in.: ukończenie studiów z zakresu zarządzania, prawa, wykształcenie techniczne lub ekonomiczne/finansowe, znajomość zagadnień z zakresu funkcjonowania spółek prawa handlowego i prawa pracy, posiadanie umiejętności negocjacji, planowania strategicznego, czy odpowiedzialność, rzetelność, dyspozycyjność i prawo jazdy kategorii B.

Kandydaci mieli czas na zgłoszenia do dziś - 1 czerwca (poniedziałek), do godziny 12:00. Otwarcie zgłoszeń nastąpi dzień później. Rekrutacja jest kilkuetapowa. Kto obejmie prestiżowe stanowisko?

AKTUALIZACJA (piątek, 12 czerwca, godz. 12:45)

Nasz fotoreporter odwiedził miejsce, gdzie może powstać ośmiopiętrowy biurowiec (południowo-wschodnio narożnik skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej). Jak ustaliliśmy, teren, który funkcjonuje obecnie jako parking, jest jedynie jedną z koncepcji branych pod uwagę przez władze Olsztyna.

Dowiedzieliśmy się także, iż budowa nowej siedziby wiąże się m.in. z kosztami, jakie miasto ponosi obecnie za wynajem powierzchni w Europa Center, gdzie mieści się OCUW. Wynajem jednego piętra to bowiem wydatek rzędu około 40 tys. zł miesięcznie.

Warto dodać, że ratusz nie posiada w centrum miasta wolnych działek, które mogłyby stanowić teren pod budowę centrum administracyjnego. Za jedyną alternatywę uznać można niewielki grunt w okolicy, na którym niegdyś mieścił się tor kartingowy. Obecnie brak jednak jakichkolwiek planów, dotyczących zagospodarowania nieruchomości. 

Na czerwono zaznaczony jest teren, o którym wspominamy w ostatnim akapicie 

Galeria

Komentarze (37)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • observer 2026-06-12 17:01:59 176.221.*.*
    Oszczędności to już miały być po wybudowaniu spalarni. I co? Odczuliście coś? :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3
  • Rodowity Olsztyniani 2026-06-12 16:42:34 2a02:2a40:45e3:*
    Rodzina na swoim+
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • Donald 2026-06-12 15:22:49 2a00:f41:852:*
    Plebs i Motłoch się kłoci i o to chodzi 😂🤣😂
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • man 2026-06-12 15:10:57 80.55.*.*
    i mają racje - na cholerę jakiś parking
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
  • Olosmolo 2026-06-12 14:48:53 37.31.*.*
    Nowe koryto dla swoich...nooo ku...je..ma...!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
  • Olsztyniok_ 2026-06-12 14:45:59 37.31.*.*
    NOWĄ SPÓŁKĄ POKIERUJE ,,KTOŚ,, KTO JUŻ BYŁ ZNANY PRZED OGŁOSZENIEM KONKURSU !!! I CECHUJE GO STARE PRZYSŁOWIE ,,JA MAM STRYJKA...JA MAM WUJA ...ZNAJOMOŚCI MAM OD H..A !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
  • Opi 2026-06-12 14:28:51 195.136.*.*
    Dobre miejsce pod taką inwestycję, centrum miasta, dobrze skomunikowane, może nada trochę wielkomiejskości tej lokalizacji. Obecny plac parkingowy w takim miejscu to czyste marnotrawstwo. Niech tylko to będzie w miarę reprezentatywna architektura.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
  • Xyz 2026-06-12 14:14:24 91.94.*.*
    Na planowanym stadionie ma powstać ,, mały Ratusz,, Teraz okazuje się, że kilkaset metrów dalej powstanie kolejny budynek dla urzędników. Gdzie tu sens, gdzie logika ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
  • Niespotykanie Spokoj 2026-06-12 10:16:51 194.0.*.*
    Nestorzy pokolenia I LO w Olsztynie szaleją ale 100 mln na Pałac Biurokracji dla 350 wybrańców narodu toż to obraza polaków, 1 mld to byłby poziomem dostateczny. Nieudacznicy nie potrafią korzystać z kasy jaką nam na siłę wciskają KPO, SAFE, Europejski Fundusz Społeczny+, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko itp. itd. Towarzysze, odwagi! Jesteśmy z Wami.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
  • PolakKatolikPatriota 2026-06-11 16:15:34 37.31.*.*
    Szewczyk - synonim nieudacznictwa, kolesiostwa i nepotyzmu. Skaperował już jednego kumpla z urzędu marszałkowskiego na stanowisko trzeciego(!!!) wiceprezydenta i szuka fuchy dla kolejnych koleżków. Referendum jest lekiem na to zło. Czas na zmiany, byle nie Szewczyk, byle nie Czesław.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 9
  • hythn 2026-06-09 11:55:02 95.160.*.*
    Kto? Ja to kto? Kolesiostwo!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
  • mieszkańcy 2026-06-07 12:53:25 178.42.*.*
    Taka prośba do redakcji - czy moglibyście zablokować farmie trolli rządzącego reżimu typu "wykładowca UWM" funkcję łapki w dół? Dziękujemy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 11
  • biurokraci 2026-06-07 10:28:08 46.205.*.*
    Niedokończone inwestycja. Czy w UM jest ktoś kto zna pojęcie " normy hałasu". Dlaczego nie została zrealizowana zapowiadana budowa ekranów akustycznych wzdłuż linii tramwajowej i dwupasmowej drogi przy ul. Płoskiego i Sikorskiego? Kilkanaście tysięcy samochodów przejeżdża na dobę pod balkonami bloków i tramwaje co 10-15 min. Czy ma się tym zająć Ministerstwo Ochrony Środowiska
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
  • Nie DLa Bonżura 2026-06-04 12:28:58 164.127.*.*
    Od lat nie było tak dużego zatrudnienia w olsztyńskim ratuszu i w podległych mu jednostkach. Oficjalne raporty samorządowe wskazują, że w strukturach magistratu funkcjonuje łącznie 574 etaty.Liczba ta obejmuje wyłącznie urzędników magistratu i nie wlicza pracowników innych miejskich jednostek budżetowych (np. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 45
  • Www 2026-06-04 10:31:33 37.31.*.*
    I nikt nie płacze, że zabrany zostanie mieszkańcom parking? Przecież tam teraz nie ma gdzie parkować, a co dopiero jak zbiorą ten strzeżony. Będzie wesoło na dzielnicy....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 9
  • Teofil 2026-06-03 14:17:13 83.0.*.*
    oszczędności na papierze, 70 milionów wydać aby dalej tworzyć miejsca pracy w administracji publicznej? Ilu potrzeba urzędników aby zarządzać miastem? Czy to aby nie przerost administracji. Nie udało się z Purdą to dalej brniemy w zadowolenie urzędników nie mieszkańców!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 27
  • Wykładowca UWM 2026-06-03 12:27:55 146.70.*.*
    Brawa dla Prezydenta. Pomimo późnej reakcji z odśnieżaniem czemu winne jest Zarząd Dróg Zieleni i Mostów oraz w większości Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe które zwalają winę na miasto zaś to nie miasta teren. Prezydent wywiązuje się z obietnic wyborczych. Dzieci maja bezpłatna komunikację miejska. Ogłoszono już budowę Nowobaltyckiej oraz zasypanie i aranżacje dziury pod Wyosoka Brama. Również wyremontowano ulice np Dąbrowszczaków czy Mroza i liczne chodniki np żołnierską itp miasto stara się na kredyt na budowę stadionu. Trwa już budowa Planetarium, również remonty wielomilionowe szkół jak Elektronik i budynki obok a także wiele wiele innych inwestycji - chociażby Centrum Piłkarskie na Stadionie Warmi. Ocena 9/10. Życzymy by spełnił wszystkie obietnice wyborcze!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 49 29
  • tremolo 2026-06-02 20:40:10 178.42.*.*
    Partyjniak z KO, cóż za pytanie???
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 24
  • Xyz 2026-06-02 12:24:22 79.162.*.*
    Już się pogoniłem. Raz jest mowa, że część urzędów zostanie przeniesiona do pomieszczeń planowanego nowego stadionu. Teraz jest mowa, że powstanie zupełnie inny budynek za 70 mln netto. O co tu chodzi ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 18
  • Mela z córkom 2026-06-02 10:42:16 176.221.*.*
    Z pewnością będzie to koleżanka albo kolega ewentualnie ktoś z rodzinki. I tyle w temacie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 41 31

Proponowane artykuły