Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Kto pokieruje nową spółką Olsztyna? W tle wielka inwestycja i milionowe oszczędności [AKTUALIZACJA, WIDEO]

Kto pokieruje nową spółką Olsztyna? W tle wielka inwestycja i milionowe oszczędności [AKTUALIZACJA, WIDEO]
Działka w południowo-wschodnim rogu skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej, która stanowi koncepcję miasta pod budowę ośmiopiętrowego biurowca
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Kto pokieruje nową spółką w stolicy Warmii i Mazur? Ogłoszono konkurs na prezesa Olsztyńskiego Mienia Miejskiego. Kandydaci mieli czas na zgłoszenia do poniedziałku, 1 czerwca, do godz. 12:00. 

reklama

Wielkie plany nowej spółki

Już w lutym br. radni podjęli uchwałę o powołaniu spółki Olsztyńskie Mienie Miejskie (OMM). Jak wskazano w dokumencie podmiot ma realizować ma zadania „o charakterze użyteczności publicznej w zakresie gospodarki nieruchomościami oraz obiektami i urządzeniami użyteczności publicznej, ich budowy, utrzymania, eksploatacji, bieżącego zarządzania i porządkowania, świadczenia usług, o charakterze administracyjnym, organizacyjnym i porządkowym, związanych z funkcjonowaniem gminnej infrastruktury oraz terenów publicznych, a także promocji gminy i realizacji innych zadań komunalnych, służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej”. Poniżej wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.

Koniec z rozproszonymi urzędami?

We władaniu stolicy regionu jest działka w południowo-wschodnim rogu skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej. To właśnie na danym terenie planowana jest budowa ośmiopiętrowego centrum administracyjnego dla 300-350 urzędników z wydziałów Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) oraz Olsztyńskiego Centrum Usług Wspólnych (OCUW). [Czytaj więcej: Nowa spółka w stolicy regionu. Czym zajmie się „Olsztyńskie Mienie Miejskie”?]. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 70 mln zł netto.

Aktualnie ZDZiT, OCUW oraz CIUWO (Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna) funkcjonują w dziesięciu lokalizacjach. Część powierzchni wykorzystywanych przez podmioty wynajmowana jest na rynku komercyjnym. Czynsz za lokale wynajmowane na potrzeby jednostek to roczny wydatek rzędu blisko 800 tys. zł. Sytuacja ma ulec zmianie dzięki nowej spółce.

Parking, imprezy miejskie i cyberbezpieczeństwo

Poza przestrzeniami do obsługi mieszkańców, w planie jest też parking podziemny (który równocześnie pełnić ma rolę budowli ochronnej). Miasto zapowiada, że na miejscu powstaną też magazyny do przechowywania sprzętu w postaci infrastruktury informatycznej czy elementów wykorzystywanych przy organizacji wydarzeń plenerowych.

Co więcej, w budynku działać ma także centrum zarządzania ruchem i miejską infrastrukturą. To tam trafią systemy monitorujące sytuację na ulicach, a także rozwiązania odpowiadające za cyberbezpieczeństwo.

Olsztyńskie Mienie Miejskie zajmie się również uporządkowaniem przestrzeni parkingowej. W planach jest tworzenie nowych miejsc postojowych poza Strefą Płatnego Parkowania i budowa parkingu dla wraków odholowanych z terenu miasta.

Miasto liczy na milionowe oszczędności

Spółka wpływać ma też na oszczędności. W jaki sposób?

- Utrzymanie wielu uproszczonych, często będących w bardzo złym stanie technicznym pojazdów, generuje wysokie koszty energii i logistyki. Jeden nowoczesny obiekt, zaprojektowany w standardzie energooszczędnym, pozwoli je znacząco ograniczyć, przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom kompleksowej obsługi w obiekcie o standardzie nie uwłaczającym ani interesantom, ani pracownikom – wyjaśniają urzędnicy.

Dodatkowo, jako atut powołania spółki wskazywana jest możliwość odliczania podatku VAT od realizowanych inwestycji. Biorąc pod uwagę budowę biurowca, oszczędności podatkowe mogą okazać się milionowe.

Kto pokieruje spółką? Takie wymagania musi spełniać kandydat

W ostatnim czasie Rada Nadzorcza OMM ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu OMM. Przypomnijmy, że ratusz zapowiadał, że funkcję objąć ma osoba „z zewnątrz”.

Jakie wymogi należy spełniać? Przyszły prezes zarządu musi posiadać wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni okres zatrudnienia (podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek), co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, korzystać z pełni praw publicznych oraz posiadać pełna zdolność do czynności prawnych, a także nie podlegać ograniczeniom i zakazom pełnienia funkcji członka zarządu w spółkach prawa handlowego.

W regulaminie wskazano też „wymogi oczekiwane”. To m.in.: ukończenie studiów z zakresu zarządzania, prawa, wykształcenie techniczne lub ekonomiczne/finansowe, znajomość zagadnień z zakresu funkcjonowania spółek prawa handlowego i prawa pracy, posiadanie umiejętności negocjacji, planowania strategicznego, czy odpowiedzialność, rzetelność, dyspozycyjność i prawo jazdy kategorii B.

Kandydaci mieli czas na zgłoszenia do dziś - 1 czerwca (poniedziałek), do godziny 12:00. Otwarcie zgłoszeń nastąpi dzień później. Rekrutacja jest kilkuetapowa. Kto obejmie prestiżowe stanowisko?

AKTUALIZACJA (piątek, 12 czerwca, godz. 12:45)

Nasz fotoreporter odwiedził miejsce, gdzie może powstać ośmiopiętrowy biurowiec (południowo-wschodnio narożnik skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej). Jak ustaliliśmy, teren, który funkcjonuje obecnie jako parking, jest jedynie jedną z koncepcji branych pod uwagę przez władze Olsztyna.

Dowiedzieliśmy się także, iż budowa nowej siedziby wiąże się m.in. z kosztami, jakie miasto ponosi obecnie za wynajem powierzchni w Europa Center, gdzie mieści się OCUW. Wynajem jednego piętra to bowiem wydatek rzędu około 40 tys. zł miesięcznie.

Warto dodać, że ratusz nie posiada w centrum miasta wolnych działek, które mogłyby stanowić teren pod budowę centrum administracyjnego. Za jedyną alternatywę uznać można niewielki grunt w okolicy, na którym niegdyś mieścił się tor kartingowy. Obecnie brak jednak jakichkolwiek planów, dotyczących zagospodarowania nieruchomości. 

Na czerwono zaznaczony jest teren, o którym wspominamy w ostatnim akapicie 

@olsztyncompl Ośmiopiętrowy biurowiec zamiast strzeżonego parkingu? Tu powstać może siedziba nowej spółki #Olsztyn ♬ oryginalny dźwięk – olsztyn.com.pl - olsztyn.com.pl
Galeria

Komentarze (38)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Rarytasik 2026-06-02 10:23:34 84.20.*.*
    Po pierwsze skrzyżowanie Piłsudskiego z Dworcowa to jest środek osiedla kormoran które jest największą zielona wizytówka planistyki PRLu na której mogłyby się uczyć kolejne pokolenia. Tak te brzydkie 11to i 4cztero piętrowe bloki z dużą ilością drzew i zieleni tworzą niepowtarzalny klimat na skalę całego Olsztyna. Stawianie w tym miejscu siedziby urzędu jest pomysłem nie przemyślanym i wyjętym z du... y. Po drugie w jaki sposób można zaoszczędzić miliony jak budowa pochłonie dziesiatki jak nie setki milionow zlotych na które zostanie wzięty kredyt.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 37 24
  • Pioter 2026-06-02 08:56:38 145.237.*.*
    Konkurs konkursem a Panem Prezesem zostanie zasłużony działacz partyjny. Omeg się założyć!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 25
  • Jerzy 49 2026-06-02 07:28:53 109.243.*.*
    Biurowiec stoki obok dworca, tylko przeprowadzić się, po co było burzyć budynek telekomunikacji, lub hotel Gromada, a reprezentacyjną działkę przy Dworcowej zabudować wysokościowcem z hotelem, apartamentowcem, parkingiem podziemnym i lokalami użyteczności publicznej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 26
  • Teodor 2026-06-02 06:33:56 79.191.*.*
    Zarządzanie przez zaznaczenie terenu – tak najprościej można opisać syndrom nowego prezesa. Niezależnie od kondycji firmy, nowy szef zawsze musi udowodnić swoją „wybitność”, wywracając do góry nogami strukturę organizacyjną i dotychczasowe decyzje ekonomiczne. Najgorsze, że te wszystkie wymuszone zmiany rzadko wynikają z realnej potrzeby, a najczęściej z czystego ego i chęci pokazania, kto tu teraz rządzi.Przykłady już se darujmy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 32
  • Tyreks 2026-06-02 06:27:24 84.20.*.*
    Dobrze by było gdyby była to osoba która ostatnie 10 lat samodzielnie na własny rachunek prowadziła JDG. Tylko taka osoba jest w stanie zrozumiec i w pełni wykorzystać slowo: oszczednosci. Żaden urzędnik który spędził ostatnie 10 lat na stanowisku państwowym do tego się nie nadaje.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 25
  • Rodowity Olsztyniani 2026-06-01 21:55:31 2a02:2a40:45e3:*
    Rodzina na swoim +...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 31
  • Cyngiel 2026-06-01 20:32:49 79.162.*.*
    Spoko Don Corleone ogarnie wszystko
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 36 31

Proponowane artykuły