Tragiczne skutki mrozów
Minusowe temperatury stanowią wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale także dla bezdomnych zwierząt, które zimą są szczególnie narażone na wychłodzenie, niosące za sobą realne zagrożenie życia. O makabrycznych skutkach mrozów pisaliśmy w artykule pt. „Wielbark. Pies skomlał i zamarzał na oczach ludzi. „Śnieżynka zasnęła w cieple” [WIDEO]”.
Gwiazdy i politycy po jednej stronie. Pomoc zwierzętom z rozmachem
Przypomnijmy, że w tym roku w pomoc czworonogom zaangażowali się niektóre gwiazdy, na czele z piosenkarką, Dodą oraz politycy, w tym posłanka PiS z naszego regionu, Iwona Arent. W ostatnim czasie na łamach portalu Olsztyn.com.pl informowaliśmy o apelu, dotyczącym wsparcia zbiórki charytatywnej organizowanej na rzecz podopiecznych przytuliska w Dźwierzutach (pow. szczycieński), który wystosowała posłanka.
Przypomnijmy, że dzięki zebranym środkom do punktu trafiło około 100 kg karmy. Zamówiono również m.in. materiały do ocieplania czy ubranka dla zwierząt. Warto wspomnieć, że do organizatorki wspomnianej wyżej zbiórki, Pauliny Kucińskiej – działaczki polityczno-społecznej i dyrektorki biura poselskiego Iwony Arent – odezwała się Doda z chęcią zakupienia łącznie pięciu bud (2 w rozmiarze L i 3 w rozmiarze M).
Zbiórkę na przytulisko wesprzeć można klikając tutaj.
Co ważne, ogólnopolska akcja przynosi wymierne efekty. Poza wsparciem materialnym, wiele zwierząt zyskało tymczasowe oraz stałe domy.
Przykład z Bytomia alarmuje
Niestety, nie wszystkie punkty, mające zapewniać schronienie bezdomnym zwierzętom, działają bez zastrzeżeń, czego dobitnym przykładem jest placówka w Bytomiu.
Jak sytuacja wygląda w przypadku warmińsko-mazurskich schronisk?
Kontrole przeprowadzone przez powiatowych lekarzy weterynarii wykazały, że placówki są odpowiednio przygotowane na zimę.
- Pomimo tego, warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii polecił powiatowym lekarzom weterynarii, żeby w trybie natychmiastowym przeprowadzili kontrole zapewnienia zwierzętom warunków umożliwiających godne przetrwanie przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych. Przy ponownych kontrolach nie wykazano nieprawidłowości – czytamy w komunikacie urzędu wojewódzkiego.
„Nawet najlepiej przygotowane schroniska nie zastąpią domu”
O wynikach kontroli poinformowało w ostatnich dniach za pośrednictwem mediów społecznościowych, m.in. Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach, wskazując, iż „zapas ubranek, słomy oraz dobrej jakościowo karmy został udokumentowany”.
- Takie kontrole odbywają się w całej Polsce, z czego bardzo się cieszymy. Niemniej jednak najbliższe dni wskazują bardzo niskie temperatury i nawet najlepiej przygotowane schroniska nie zastąpią domu, więc przypominamy kolejne ogonki do adopcji – podkreślano.

Fot. Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach / Facebook
Wsparcie wolontariuszy i mieszkańców
Podobny wpis zamieściło również Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie. Wskazano w nim, iż kontrola trwała ponad dwie godziny.
- P. Doktor odwiedziła wszystkie pomieszczenia, sprawdziła warunki panujące u zwierząt, zapasy słomy i karmy – wymieniono.
Pracownicy schroniska tłumaczą, że choć „nie jest łatwo i cukierkowo”, mogą liczyć na pomoc nieocenionych wolontariuszy. Wsparcie okazują również olsztynianie, którzy dzwonią z pytaniami o potrzeby obiektu, przywożą karmę, a także odwiedzają psy i zabierają je na spacery.
Domy tymczasowe i stałe
Z treści wpisu dowiadujemy się również, że olsztyńskie schronisko „nie wydaje psów wyłącznie na okres mrozów”.
- Zapewniamy im bezpieczne warunki i nie wyobrażamy sobie, że po zimie miałyby wrócić do schroniska, bo zrobiło się cieplej... Jeśli jednak ktoś chciałby wziąć psiaka aż do momentu znalezienia domu stałego, chętnie z takiej pomocy skorzystamy. Należy jednak liczyć się z tym, że to może potrwać nawet kilka miesięcy – poinformowano.

Fot. Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie
Lokalizacje 14 schronisk w regionie
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonuje 14 schronisk dla zwierząt. Placówki mieszczą się w: Olsztynie, Tomarynach, Lubajnach (dwa obiekty), Pasłęku, Elblągu, Iławie, Pudwągach (gm. Reszel), Tatarach (gm. Nidzica), Napierkach (pow. nidzicki), Zbożnych (gm. Morąg), Łukcie, Szczytnie oraz Gołdapi.
Jak chronić zwierzęta przed wychłodzeniem?
Warmińsko-mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie przypomina, aby w ekstremalnie niskich temperaturach nie pozostawiać zwierząt na mrozie. Jeśli to możliwe, na noc należy zapewnić im ciepłe pomieszczenia. Warto więc pamiętać, że:
Utrzymanie zwierząt domowych w niskich temperaturach wymaga ochrony przed wychłodzeniem. Możemy to zapewnić poprzez:
ciepłe schronienie – może być buda (ocieplona styropianem, wyłożona słomą, sianem lub innymi materiałami niechłonącymi wilgoci), której wejście zabezpieczone jest np. kotarą przed wiatrem, umieszczona za zaizolowanym podłożu (np. na paletach, styropianie), aby nie stykała się bezpośrednio z zimną ziemią;
podawanie lekko ciepłej wody (z dodatkiem oleju) i wymianę kilka razy dziennie, aby nie dopuścić do jej zamarzania;
podawanie lekko podgrzanej lub suchej karmy z dodatkiem suplementów diety;
umożliwienie psu swobodnego poruszania się po podwórku, co ogranicza ryzyko wychłodzenia;
unikanie sytuacji, w których metalowe elementy obroży lub łańcucha przylegają bezpośrednio do szyi psa;
ograniczenie spacerów podczas silnych mrozów, szczególnie w przypadku psów ras krótkowłosych, małych i bezwłosych;
zakładanie specjalnych ubrań, butów w przypadku psów szczególnie wrażliwych na niską temperaturę.
Nie zapominajmy o wolno żyjących kotach
Zimą szczególnej uwagi wymagają także wolno żyjące koty. Zapewnienie schronienia lub pozostawienie uchylonych okienek piwnicznych może realnie pomóc zwierzętom w przetrwaniu mrozów.
Widzisz zwierzę w potrzebie? Reaguj natychmiast
W przypadku zauważenia wycieńczonego lub wychłodzonego zwierzęcia należy niezwłocznie wezwać pomoc. O zdarzeniu poinformować można najbliższe schronisko, organizację prozwierzęcą, straż miejską bądź gminną lub policję.











Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz