Zniszczono cmentarz ewangelicki pod Ełkiem! Odpowiedzialny za to ma być proboszcz rzymskokatolicki [ZDJĘCIA]

Zniszczono cmentarz ewangelicki pod Ełkiem! Odpowiedzialny za to ma być proboszcz rzymskokatolicki [ZDJĘCIA]
Zniszczono nagrobki na cmentarzu ewangelickim w Nowej Wsi Ełckiej
Fot. Ekipa Poszukiwawczo-Odkrywcza Ełk / Facebook

Na początku kwietnia lokalne źródła poinformowały w Internecie o dewastacji starego cmentarza ewangelickiego w Nowej Wsi Ełckiej. Odpowiedzialny za to ma być proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Józefa, na którego zlecenie przeprowadzano wycinkę drzew na cmentarzu. Sprawa trafiła do prokuratury.

8 kwietnia na stronie internetowej Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP opublikowano informację dotyczącą dewastacji cmentarza ewangelickiego w Nowej Wsi Ełckiej.

W minionych dniach internet obiegła informacja i zdjęcia zdewastowanego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej. Jak udało nam się dowiedzieć, zniszczenia dokonał proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, za pisemną zgodą Biskupa Ełckiego. Aktualnie Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał jakiekolwiek prace. Zebrano materiał dowodowy i powiadomiono Prokuraturę. Sprawa ta została również przekazana do wiadomości Biskupa Diecezji Mazurskiej a także Władzom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. O kolejnych krokach Władz będziemy informować.

– możemy przeczytać w komunikacie.

Jak się okazało, administratorem ujętego w ewidencji zabytków cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej. Na terenie nekropolii trwa wycinka drzew i to prawdopodobnie nieuważni pracownicy zniszczyli nagrobki.

Na zdjęciach wykonanych przez Ekipę Poszukowawczo-Odkrywczą Ełk można zauważyć powyrywane korzenie drzew i zniszczone groby.

Napisaliśmy wiadomość do diecezji ełckiej o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

W piątek (9 kwietnia) na miejsce przyjechali Robert Arbatowski, prezes Związku Mazurskiego oraz posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska.

W XXI wieku historia jest zaorana bez szacunku do grobów, do mogił ludzi tutaj żyjących, niezależnie od tego jakiego byli wyzwania. Ktoś pozwolił na takie barbarzyństwo. Gdzie jest konserwator zabytków? Gdzie jest policja? Gdzie jest prokuratura? Wjechano tutaj ciężkim sprzętem. To naruszenie kodeksu karnego. To, co zrobiono to barbarzyńskie podejście do zmarłych. Prawo mówi jasno. Nie można bezcześcić grobów – oburzyła się posłanka PSL Urszula Pasławska.

Zapowiedziała interwencję w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Do sprawy wrócimy.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 roku podobna historia miała miejsce z grobem rosyjskiego żołnierza w gminie Purda (nieopodal Butryn).

O sprawie pisaliśmy w artykułach pt. „Gmina Purda. IPN dokonał ekshumacji szczątków żołnierza rosyjskiego. Pracownicy mieli zniszczyć jego grób” oraz „Gmina Purda. To nie IPN zniszczył grób rosyjskiego żołnierza. Czy ktoś go naprawi?”.

 

2147382000

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • zatorzanin 2021-04-14 12:57:29 81.190.*.*
  Niezły sk.....el z tego katabasa ; pewnie Prokuratura może Mu naskoczyć na pyndzel bo to teraz przewodnia i zdrowa siła złajdaczonego Narodu...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Ateusz 2021-04-12 16:37:40 88.156.*.*
  Katolicy od swoich początków istnienia słynęli z nieprzestrzegania podstawowych praw ludzkich. Widać ksiądz wpisuje się w ta wizję ekumenizmu z czasów wypraw krzyżowych i wojny 30letniej. Ale spokojnie żyjemy w kraju gdzie na pewno prokuratura Ziobry nic z tym nie zrobi. A odpowiadacie za to głównie wy drodzy katolicy, którzy nie zabierają głosu i pozwalają na to klerowi. Na te panoszenie się, Rydzyka, krycie pedofili, złodziejstwa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • spoko 2021-04-12 12:48:30 83.9.*.*
  Dajcie spokój biednej prokuraturze. Co ona może zrobić proboszczowi katolickiemu w dobie pis. Nic.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • X 2021-04-12 08:55:09 31.60.*.*
  Katolicka patologia zniszczyli tyle wierzeń bo ich jest najlepsza , Barbarzyńcy i darmozjady .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Ot 2021-04-12 06:25:28 93.105.*.*
  Bydlak
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Ateiści 2021-04-12 00:11:06 5.184.*.*
  Nie dziwi nic!!!! Katolickie klechy robią co chcą. Dajmy im wreszcie odpór !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Chrześcijanie 2021-04-11 20:21:52 83.5.*.*
  Chrześcijanom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1