Gmina Purda. IPN dokonał ekshumacji szczątków żołnierza rosyjskiego. Pracownicy mieli zniszczyć jego grób

Gmina Purda. IPN dokonał ekshumacji szczątków żołnierza rosyjskiego. Pracownicy mieli zniszczyć jego grób
Wojciech Ostaszewski, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Gimu, utrzymuje, że podczas ekshumacji szczątków żołnierza rosyjskiego, który zginął w czasie I wojny światowej, pracownicy zniszczyli nagrobek. Czekamy na komentarz IPN-u w tej sprawie
Fot. Wojciech Ostaszewski

W sierpniu przeniesiono szczątki żołnierza rosyjskiego z okresu I wojny światowej z Nowej Kaletki na cmentarz w Butrynach. Tablica jednak została zniszczona. Kto za to odpowiada?

W okolicach Nowej Kaletki rosyjscy żołnierze byli dwukrotnie. Po raz pierwszy, kiedy po bitwie pod Tannenbergiem uciekali w kierunku Olsztyna i później, w 1945 roku.

Ten, który do niedawna spoczywał w okolicy jeziora Gim, zginął w czasie I wojny światowej. Wojciech Ostaszewski, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Gimu, jest zdania, że to Niemcy go pochowali, o czym świadczy napis w języku niemieckim na tablicy.

Można być wrogiem, ale można przy tym być człowiekiem. Mogiła stała w tym miejscu ponad 100 lat. My przychodziliśmy i ją pielęgnowaliśmy. Staramy się takie miejsca kultywować – przyznał Ostaszewski.

Teren, na którym znajdował się grób, zakupił były polityk, a obecnie przedsiębiorca z Olsztyna, znany z pierwszego reality show w Polsce.

Wyciął drzewa. Pojechaliśmy na ten teren specjalnie, aby sprawdzić, czy grób dalej istnieje. Na szczęście był. W międzyczasie wraz z mieszkańcami podjęliśmy próbę, aby przenieść go w inne miejsce – wyjaśnił wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Gimu.

I dodał: – Tydzień temu podjechałem tam. Zastałem rozkopane miejsce i ani śladu nagrobka. Zacząłem szukać. Okazało się, że 26 sierpnia o godz. 7.30 białostocki oddział IPN dokonał ekshumacji. Rosjanin spoczywa teraz na cmentarzu w Butrynach.

Wojciech Ostaszewski w sobotę (12 września) pojechał na nekropolię. Zauważył nowy wieniec i tam skierował swoje kroki. Jednak gdy tylko spojrzał na nagrobek, poczuł przygnębienie. Tablica była rozbita.

Widać, że była szarpnięta łyżką od koparki. Nawet nie próbowali tego skleić i okopać. Ta tablica, która kiedyś stała, teraz leży na ziemi. Jako wizytówkę zostawili wieniec z napisem „Instytut Pamięci Narodowej” – przyznał Ostaszewski.

I dodał, że nie tak powinno się uczyć młodych ludzi szacunku do zmarłych: – Nawet jeżeli żołnierze ze sobą walczyli, to można było pochować przeciwnika. Tego nakazuje szacunek. A te działania IPN-u są dla mnie niepojęte. Mogiła, która stała ponad 100 lat i nikt jej do tej pory nie zdewastował, została zniszczona przez instytucję państwową, która powinna z pietyzmem takie pamiątki traktować.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Jarosława Schabieńskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku. Otrzymaliśmy odpowiedź, że naczelnik przebywa na urlopie do 28 września. Temat będziemy kontynuować.

Na jednej z działek przylegających do jeziora Gim od strony Nowej Kaletki znajdował się grób rosyjskiego żołnierza,...

Opublikowany przez Towarzystwo Przyjaciół Gimu Niedziela, 13 września 2020
Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Iwona 2020-09-17 14:44:24 79.185.*.*
  Obwinianie IPN to bzdura. Mam zdjęcia z zeszłego roku, gdzie tablica już była zniszczona podczas prac wycinkowych. Pisałam od kilku lat pisma do Urzędu Gminy. Po mojej interwencji w zeszłym roku otrzymałam pismo , że grób zostanie przeniesiony. I IPN przeniósł grób. A gdzie było Towarzystwo Przyjaciół Gim, jak wycinano drzewa na działce,. To wtedy zniszczono nagrobek. W listopadzie 2019 roku nagrobek był pęknięty i nikt z Towarzystwa się nim nie interesował.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • życie 2020-09-16 19:52:32 89.228.*.*
  Można być wrogiem, ale można przy tym być człowiekiem..
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść
 • Oburzona 2020-09-16 19:18:53 217.99.*.*
  Po prostu skandal,to w głowie się nie mieści Ktoś powinien ponieść konsekwencje i zrekonstruoeać do stanu pierwotnego. A IPN się zbłaźnił
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • werox 2020-09-16 19:17:29 95.160.*.*
  Zwykli nieudacznicy
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść