Radysy. Właściciel i zarządzający schroniskiem wyjdą na wolność!

Radysy. Właściciel i zarządzający schroniskiem wyjdą na wolność!
Interwencja w schronisku w Radysach
Fot. OTOZ Animals/FB

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznał zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu Zygmunta D. oraz Daniela D., zarządzających schroniskiem w Radysach. Decyzją sądu obaj wkrótce będą mogli opuścić areszt. Zastosowano wobec nich wolnościowe środki zabezpieczające w postaci m.in. poręczenia majątkowego i dozoru policji.

Przypomnijmy, 20 czerwca sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec Zygmunta D. podejrzanego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami oraz posiadanie bez wymaganego zezwolenia amunicji. Wówczas występowała obawa, że podejrzany, przebywając na wolności i mając świadomość realnej możliwości wymierzenia mu kary bezwzględnego pozbawienia wolności, może uciec lub ukryć się.

Podobne środki zastosowano wobec zarządzającego schroniskiem Daniela D. podejrzanego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami, oszustwo na szkodę jednej z gmin w województwie warmińsko-mazurskim oraz formułowanie gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na świadka.

Jednak obrońcy obu zatrzymanych wnieśli zażalenia na decyzję sądu.

W czwartek, 16 lipca, sąd rozpoznał zażalenie i uchylił tymczasowe aresztowanie, pod warunkiem, że obaj podejrzani złożą w terminie 14 dni poręczenia majątkowe w kwocie po 150 tys. zł, a w przypadku uchylenia tymczasowego aresztowania, zastosowanie wobec ich dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się między sobą oraz zakazu opuszczania kraju.

- Sąd Odwoławczy zgodził się ze stanowiskiem Sądu I instancji, że zebrany na obecnym etapie materiał dowodowy czyni w dostatecznym stopniu możliwym uznanie, że obaj podejrzani popełnili zarzucane im przestępstwa. Nie mniej podkreślić należy, że choć postępowanie przygotowawcze znajduje się na początkowym etapie, to w jego toku zgromadzono i zabezpieczono już szereg dowodów, nie tylko tych materialnych, ale również osobowych, szczególnie poddanych na ewentualne próby bezprawnego nacisku. Dlatego w ocenie Sądu na obecnym etapie sprawy wobec obu podejrzanego można zastosować wolnościowe środki zabezpieczające – poinformował sędzia Adam Barczak, pełniący obowiązki rzecznika prasowego olsztyńskiego sądu.

Sąd dodatkowo uznał, że obawy, że podejrzani dopuszczą się matactwa lub uciekną z kraju nie są na tyle realne, aby konieczne było stosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego.

Sąd wziął pod uwagę także osobistą sytuację obu mężczyzn. Prowadzili oni ustabilizowany tryb życia, a Daniel D. ma na utrzymaniu ciężarną żonę i dziecko, natomiast Zygmunt D. boryka się z problemami zdrowotnymi.

Dziś (17 lipca) oba poręczenia zostały przyjęte.

***

Więcej o „psim piekle” w Radysach:

Horror w schronisku dla zwierząt w Radysach. Psy ledwo żywe leżały w boksach [WIDEO]

Areszt dla właściciela schroniska w Radysach. Zarzuty nie tylko za znęcanie nad zwierzętami [AKTUALIZACJA]

Areszt dla zarządcy schroniska w Radysach. Usłyszał zarzut m.in znęcania się nad zwierzętami

Dwa lata szukała swojego pupila, odnalazła go w psim piekle w Radysach [WIDEO]

2147382000

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Rodowity Olsztynianin 2020-07-17 16:46:23 95.160.*.*
    Dalej nie chcecie reform w sądownictwie? (PO)wolne sądy, koństytucja, lgbteurortvagd !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Zatorzanka 60+ 2020-07-17 16:04:24 5.184.*.*
    Zapraszam na Zatorze , szczoteczka i pasta do zębów niepotrzebne ( jeśli macie coś za uszami ) .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
2147382000