Areszt dla właściciela schroniska w Radysach. Zarzuty nie tylko za znęcanie nad zwierzętami [AKTUALIZACJA]

Areszt dla właściciela schroniska w Radysach. Zarzuty nie tylko za znęcanie nad zwierzętami [AKTUALIZACJA]
Właściciel schroniska dla zwierząt w Radysach usłyszał dwa zarzuty
Fot. KMP Olsztyn

Sąd Rejonowy w Olsztynie zastosował wobec właściciela schroniska dla zwierząt w Radysach (gmina Biała Piska) tymczasowy areszt. Zarzuty dotyczą m.in. znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu służby oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals” przeprowadziły akcję w schronisku w Radysach. Zwierzęta miały tragiczne warunki, wiele z nich miało udar słoneczny, psy ledwo żyły. Łącznie odebrano 70 psów i jednego kota. Więcej: Horror w schronisku dla zwierząt w Radysach. Psy ledwo żywe leżały w boksach [WIDEO].

W sobotę (20 czerwca) Sąd Rejonowy w Olsztynie przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Zygmunta D. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

- Sąd podjął taką decyzję w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokuratorskiego. Zebrany dotychczas materiał dowodowy w tej sprawie w ocenie Sądu wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów – wyjaśnił sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy olsztyńskiego sądu.

Właściciel schroniska usłyszał m.in. zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami.

- W toku przeszukania u Zygmunta D. ujawniono ponad 200 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia, to jest przestępstwa z art. 263§2 kk. Ten czyn zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności – poinformował dziś Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Areszt zastosowano w obawie, że Zygmunt D. może uciec lub ukryć się, a także bezprawnie wpływać na zeznania świadków. Postanowienie nie jest prawomocne.

AKTUALIZACJA

Prokuratura zachęca samorządy z całej Polski, które miały podpisane umowy na odławianie zwierząt ze schroniskiem w Radysach, o kontakt z nimi. Poliżej przedstawiamy pełną treść komunikatu.

W związku z prowadzonym śledztwem przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ w Olsztynie w sprawie m.in. znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami przebywającymi w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radysach, a w związku z tym potrzebą zgromadzenia pełnego materiału dowodowego, prowadzący postępowanie zwracają się z prośbą do wszystkich Urzędów Gminy z terenu Polski, które na przestrzeni okresu funkcjonowania tego Schroniska miały podpisane umowy na odławianie bezpańskich zwierząt i sprawowanie następnie opieki nad nimi, do nawiązania kontaktu z Prokuraturą Rejonową Olsztyn-Północ w Olsztynie, poprzez przesłanie faksowej, krótkiej informacji w zakresie współpracy na numer 89 76 78 210

- czytamy w komunikacie Krzysztofa Stodolnego.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000
2147382000