Gmina Dywity. W Różnowie boją się świetlnego smogu

Gmina Dywity. W Różnowie boją się świetlnego smogu
Droga, przy której ma powstać uliczne oświetlenie
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Smog świetlny to zanieczyszczenie przestrzeni publicznej, mające negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Mieszkańcy okolicy pętli w Różnowie obawiają się, że kiedy gmina Dywity zainstaluje im lampy uliczne „jak w mieście“, stracą swoją „wiejską ostoję“. Dlatego proszą wójta o czujniki ruchowe przygaszające te lampy, kiedy nie są potrzebne przechodniom.

Różnowo nie jest wsią taką, jaką znamy z filmów czy z wakacyjnych wyjazdów. Nikt tu nie uprawia pola ani nie hoduje zwierząt gospodarskich. Ot, takie podmiejskie osiedle domków jednorodzinnych. A jednak: - Nie po to wyprowadzaliśmy się z miasta na wieś, żeby nocą - zamiast Drogi Mlecznej - „podziwiać“ rzekę światła na ulicy za oknem - mówi pan Łukasz, autor petycji do wójta gminy Dywity podpisanej przez mieszkańców 14 domów stojących przy nowo wybrukowanej drodze w pobliżu pętli w Różnowie. Dwa lata temu utwardzono tę dojazdówkę nowoczesną kostką brukową i teraz przyszedł czas na uliczne latarnie, żeby „było jak w mieście“. Wójt gminy Dywity ogłosił na fanpage’u swojej gminy, że podpisał już stosowne umowy i do końca listopada staną tu 22 lampy uliczne. — Jestem po prostu przerażona na myśl o tym, że teraz będą walić mi w nocy światłem po oczach - dodaje pani Monika.

W petycji złożonej w czwartek w Urzędzie Gminy w Dywitach proszą mieszkańcy Różnowa, by nowe latarnie uliczne stojące koło ich domów zostały wyposażone w czujniki ruchowe, podobnie, jak to ma miejsce na przykład w parku Centralnym w Olsztynie. Kiedy nikt nie idzie chodnikiem, lampa świeci tylko na niewielki procent swojej mocy, dzięki czemu przechodzień wie, w którą stronę skierować swoje kroki. I dopiero kiedy podejdzie w pobliże takiej lampy, rozjaśnia się ona na chwilę, tak długą, jak długo czujnik ruchowy będzie reagował na obecność przechodnia w jego zasięgu. Potem lampa wraca znowu do stanu przygaszenia. W skali roku daje takie rozwiązanie naprawdę poważne oszczędności w budżecie miasta czy gminy.

Dla poównania, gmina Bieliny pod Kielcami, w której zainstalowano inteligentny system oświetlenia - lampy świecą mniej intensywnie, kiedy jest małe natężenie ruchu ulicznego - oszczędza rocznie na energii elektrycznej nawet 50% jej zużycia. — Zatem w Różnowie, gdzie nocą bardzo rzadko ktoś pojawia się na ulicy pomiędzy domami, roczne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej mogą być naprawdę potężne - przewiduje pan Łukasz.

Inny przykład, na kóry powołuje się mój rozmówca, to stolica Pomorza Zachodniego, miasto Szczecin. Ma ono 30 tysięcy punktów świetlnych i dostawa prądu do nich kosztuje rocznie miliony złotych. Dlatego radni Szczecina bardzo poważnie myślą o zainstalowaniu w każdej z lamp specjalnej kostki z układem elektronicznym wyłączającym lub ograniczającym moc świecenia lampy w zależności od potrzeb. Dzięki temu można będzie zaoszczędzić ponad 30% kosztów energii elektrycznej przy zachowaniu dobrej jakości oświetlenia. Oczywiście miliony wydawane na oświetlanie stolicy województwa zachodniopomorskiego to zupełnie inna skala, niż 22 nowe lampy w Różnowie. — A jednak komfort życia mieszkańców i dbałość o ich zdrowie nie mają przecież ceny i nie można brać tu pod uwagę takiego kryterium - podsumowuje pomysłodawca petycji.

Pan Daniel Zadworny
wójt gminy Dywity

dotyczy: kwestii czujników ruchu pozwalających na przyciemnianie nowych lamp ulicznych w Różnowie

Szanowny Panie Wójcie,

jak czytamy na Fanpage’u gminy Dywity, podpisał Pan niedawno umowę z firmą ZUG-instal z Lidzbarka Warmińskiego na zainstalowanie do 30 listopada 22-ch lamp ulicznych na wybrukowanych dwa lata temu dwóch odcinkach ulicy po obu stronach drogi powiatowej w pobliżu pętli autobusowej w Różnowie. Bez wątpienia podniesie ta inwestycja poziom bezpieczeństwa w naszej okolicy, za co uprzejmie dziękujemy.

Biorąc jednak pod uwagę, że nocą naprawdę rzadko ktoś tędy przechodzi, z pewnością nie ma potrzeby, żeby lampy uliczne świeciły tu z pełną mocą przez cały czas od zmierzchu do świtu, zużywając przy tym niepotrzebnie energię elektryczną oraz wpływając wtedy niekorzystnie na nasze zdrowie, a także odbierając nam możliwość podziwiania rozgwieżdżonego nieba.

W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą o zainstalowanie w tych lampach czujników ruchu, które będą uruchamiały pełną moc świetlną urządzenia tylko wtedy, kiedy ktoś będzie tamtędy przechodził. W pozostałym okresie lampy świecą tylko z określonym procentem pełnej mocy, co wystarcza do tego, by na ulicy nie panowały przysłowiowe „egipskie ciemności“, a przy okazji pozwala też oszczędzać na kosztach energii elektrycznej. Podobne, tzw. „inteligentne rozwiązania“ przyjęto, z dobrym skutkiem - oraz ze znaczącymi oszczędnościami w budżecie - w wielu miejscach na świecie, o czym można poczytać m.in. w Internecie.

Kolejnym argumentem za przyjęciem proponowanego przez nas rozwiązania jest dbałość o naszą kondycję zdrowotną. Jak czytamy m.in. na stronie „Naturalnie_o_zdrowiu.pl“, nadmiar światła w nocy może mieć niezamierzone konsekwencje dla ludzkiego zdrowia: „Oczywistym zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem światłem jest to, że zaburza nasz sen. (...) to problem znany nie tylko w dużych miastach. (...) “. Dodatkowo ekspozycja na światło w nocy zakłóca działanie genów, które regulują pracę naszych zegarów biologicznych, co w efekcie zaburza procesy metaboliczne: „Nasze ciała są zdezorientowane i przestają działać tak, jak zostały zaprojektowane. Otwierają się drzwi dla wszelkiego rodzaju chorób“. To właśnie m.in. uciekając przed tym „smogiem świetlnym“ wielu z nas wyjechało z miasta, by móc cieszyć się na wsi prawdziwą nocą.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą jak wyżej.

Z poważaniem
--
Mieszkańcy okolicy pętli w Różnowie

2147382000

Komentarze (30)

Dodaj swój komentarz

 • Aa 2021-09-16 10:43:26 188.146.*.*
  Panie Łukasza droga od przedszkola w Różnowie chętnie weźmie te latarnie .... Człowiekowi to się nigdy nie dogodzi. Może warto założyć rolety i zamknąć buzię ..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Mieszkanka Różnowa 2021-09-15 09:13:09 31.0.*.*
  Panie Łukaszu, nasza ulica z Różnowa chętnie przyjmie oświetlenie , proszę tak wójtowi przekazać, kostka też by się przydała, może też nie jest Panu potrzebna? Proszę przemyśleć. U nas na pewno się przyda. Pozdrawiam
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • docho 2021-09-14 22:24:25 178.42.*.*
  Kazdy by chciał mieć domek za milion w Róznowie zamiast wynajmowanego gołębnika na 7-mym piętrze bez windy we wsi Jaroty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • nie montować 2021-09-13 14:08:37 88.156.*.*
  im tego oświetlenia wcale. Chętnie pewnie jakaś inna wieś w gminie przygarnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • wio 2021-09-13 09:33:02 37.30.*.*
  jak zwykle wszystko przeszkadza, wiecznie źle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Jack 2021-09-12 10:33:23 188.147.*.*
  E tam, smog świetlny. W Mrągowie bali się sieci 5G, nawet msze święte odprawiali niczym egzorcyzmy xD
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Gucii 2021-09-12 07:20:30 31.60.*.*
  Szanowni Państwo skoro przeszkadza Wam cywilizacja to i było wówczas podziękować za kostkę skoro chcecie mieć odrobinę wsi, wówczas nikt z Was nie narzekał, a teraz pewnie jeszcze bunt że ma być odśnieżona!!!!W dupachhh się Wam przewraca i tyle, czuję się czytając Was jak sejmie ,same pisowskie głąby.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • docho 2021-09-11 22:59:05 178.42.*.*
  Nikt tu nie uprawia pola? Setki hektarów są uprawiane . Wystarczy pojechać i sprawdzić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Uważny czytelnik 2021-09-11 21:25:29 83.23.*.*
  Czytajcie, głąby, ze zrozumieniem. Przecież oni chcą lamp, chcą jednak także, by te lampy nie waliły im całą noc po oczach. Troszczą się także o budżet swojej gminy. Czy rzeczywiście trzeba mieć maturę - której wam najwyraźniej brakuje - żeby zrozumieć taki prosty tekst?!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • Prawo do ciszy i spokoju 2021-09-11 21:14:12 83.23.*.*
  Brawo różnowiacy. Czas nareszcie skończyć z dyktaturą wszystkowiedzących technokratów, którzy nie dopuszczają myśli, że ktoś woli ciszę i spokój od hałaśliwej cywilizacji. Także w kwestii prawa do oglądania nocą rozgwieżdżonego nieba.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
2147382000