Ta inwestycja ma zmienić Olsztyn. Właśnie wkopali kamień węgielny

Ta inwestycja ma zmienić Olsztyn. Właśnie wkopali kamień węgielny
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz opowiedział historię starań miasta o budowę ekociepłowni
Fot. Dobra Energia dla Olsztyna

W środę odbyło się wkopanie kamienia węgielnego pod budowę olsztyńskiej ekociepłowni.

Powstająca ekociepłownia jest zlokalizowana przy ul. Bublewicza. W środę wkopano kamień węgielny pod jej budowę, jednak zanim do tego doszło, odbyła się konferencja.

Bardzo nam zależało, żeby spotkać się nie tylko on-line, ale również fizycznie. Serdecznie witamy na placu budowy – powiedział na wstępie Krzysztof Witkowski, prezes Dobrej Energii dla Olsztyna.

Wtórował mu Konrad Nowak, prezes MPEC Olsztyn.

Bardzo mi miło jest gościć na terenie naszego partnera. Ta inwestycja jest nierozłącznie zintegrowana z naszym miastem – przyznał prezes Nowak.

Następnie przemówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który przybliżył historię tej inwestycji.

Firma Michelin w roku 2011 poinformowała nas, że będzie zmieniać swoją politykę, która do tej pory oparta była na węglu, a będzie korzystać ze źródeł, które są czyste dla środowiska, w związku z tym nie będzie w stanie dostarczać miastu energii cieplnej, którą kupowaliśmy – przyznał Piotr Grzymowicz.

Dodał, że miasto postanowiło stworzyć alternatywę i zdecydowano się na budowę instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych.

To jedna z największych inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju. Po drodze mieliśmy różne zakręty, były różne uwagi, były protesty, ale z tym sobie poradziliśmy – stwierdził prezydent Grzymowicz.

Podziękował także partnerom oraz urzędnikom za to, że udało się doprowadzić tę inwestycję do skutku.

Następnie głos zabrał marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Zauważył, że niezwykle ważnym elementem jest zamknięcie cyklu gospodarowania odpadami w regionie warmińsko-mazurskim.

Cały recykling, cała gospodarka pozostawia RDF, który musi być energetycznie wykorzystany i przetworzony. Gdyby nie możliwość spalania na miejscu, trzeba by było transportować w głąb kraju. Zamknięcie, poprzez przetworzenie frakcji palnej na miejscu, stwarza etap końcowy i generuje mniejsze koszty – wyjaśnił marszałek województwa.

Później po kolei przemówili zgromadzeni goście.

Przypomnijmy, że całkowite koszty inwestycji to 2 mld 800 mln zł netto. Składają się na nie m.in. koszty eksploatowania, finansowania nakładów inwestycyjnych, pokrycia kosztów ryzyk przez 25 lat. Są to koszty realne, czyli z uwzględnieniem inflacji.

Nakłady na budowę ekociepłowni to niecałe 650 mln zł. Ponosi je partner prywatny, czyli spółka Dobra Energia dla Olsztyna. Ilość spalanego RDF-u ma wynieść maksymalnie 110 tys. ton rocznie. Olsztyn w blisko 60 proc. zaspokoi zapotrzebowanie na paliwo. Reszta ma pochodzić z 37 gmin regionu centralnego naszego województwa.

Czytaj również:

Budowa ekociepłowni coraz bliżej

Komisja Europejska przekaże pieniądze na olsztyńską ekociepłownię

Prezes MPEC zapewnia, że spaliny z ekociepłowni nie będą szkodliwe dla ludzi

Galeria

Komentarze (51)

Dodaj swój komentarz

 • dezerter 2021-06-18 12:33:44 5.184.*.*
  Czyli śmieci znów podrożeją skoro trzeba sfinansować "eko".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Śmiechłem 2021-06-18 09:13:52 88.156.*.*
  Czegokolwiek Grzymowicz się nie dotknie, szczególnie największych inwestycji to zawsze są problemy m.in inwestycja tramwajowa i wiecznie pekające szyny, rozpadajacy się Park Centralny, który w okresie gwarancyjnym był..... w remoncie i do którego to my podatnicy dopłaciliśmy ponad 100 tys zł!! A co z planem naprawczym ZAPOBIEGAWCZYM pękających szyn? Jakoś nie został wprowadzony, pomimo ekspertyz! Temat zamieciony pod dywan, podobnie jak SKANSKA z Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Janusz Platfusiewicz 2021-06-18 07:51:55 31.60.*.*
  Beton won. Tyle w temacie. Nie chcemy wieśniaków z PZPR
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Stas 2021-06-17 22:15:55 188.146.*.*
  Ja pierd...... rządzić taką chołotą jak olsztyniacy , tu każdy kto coś robi lub się wybije to palant, złodziej itp, itd. Hołka szkalowali, Staroń szkalują, to samo Grzymowicz , Jędrzejczyk i każdy kto wyjdzie ponad przeciętność. A wygraj wybory jeden z drugim i rządź , pokaż klasę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • NA TAK.!!! 2021-06-17 19:53:52 81.190.*.*
  Sto razy wolę prezydenta, prezydentów ,którzy robią to dla mieszkańców miasta niż wydawanie 2 miliardy złotych na dwie wieże dla swojego lepszego samopoczucia ,10 miliardów na tvhpiz czy wyrzucanie 1,5 miliarda na elektrownię które nigdy nie powstaną a pieniądze wydane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Wnikliwy Obserwator 2021-06-17 12:22:28 81.190.*.*
  Krew się burzy jak czytam te „antygrzymówki” Trzeba być absolutnym kretynem, albo niewidomym, aby nie dostrzec olbrzymiej różnicy Olsztyna przed Grzymowiczem i w trakcie jego kadencji. Wcześniej było to zupełnie zapyziałe miasto, ale znalazł się wreszcie niesamowicie odważny facet, aby poprawić jego wygląd i funkcjonalność, narażając się na głęboko krzywdzące go opinie. Najlepiej jest nic nie robić, bo tylko wtedy nie popełnia się błędów, a takich nic nie robiących przed Grzymowiczem nie brakowało. Gdyby ci zatwardziali krytycy mieli choć trochę poprawny wzrok, no i choć trochę rozumu, to by może zobaczyli co prezydent Olsztyna zrobił przez te zaledwie kilka lat pracy na tym stanowisku, pomijając wszelkie opcje polityczne. Wspomnę tylko o jego niektórych dokonaniach: o wymianie starej kanalizacji na nową w centrum, o nowych parkach, nowych alejach i ulicach (np. wydawałoby się nie do ruszenia z remontem Partyzantów), o wzorcowym zagospodarowaniem jeziora Ukiel, o nowych ścieżkach rowerowych, o wznowieniu zapomnianej od lat komunikacji tramwajowej, o skutecznej walce o obwodnice, o itp, itd. Oczywiście jak się cokolwiek robi, to trudno nie mieć potknięć (sportowe obiekty) i zawsze, bo tak już niestety jest w naszej społeczności, znajdą się malkontenci, którym nigdy sie nie dogodzi. Panie Piotrze rób pan swoje, bo robisz to super!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12
 • Inseminator matki arbuza 2021-06-17 09:04:58 185.191.*.*
  GDZIE MASKI I DYSTANS MINIMUM 1,5 METRA KURWY JEBANE JAK NAKAZUJECIE MIESZKAŃCOM? ZAJEBAĆ WAM KURWY PIERDOLONE W WASZE PYSKI? I WASZYM KURWOM ODRAŻAJACYM RODZINOM?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 14
 • dis 2021-06-17 08:15:34 212.160.*.*
  Wyglądają jak na spotkaniu Minionków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • .R.O. 2021-06-16 23:06:19 83.23.*.*
  Ten, tego. Ten bez maski, ten bez skarpet. Kanapki czekają. Luksusowo od samego początku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • kwa kwa 2021-06-16 22:17:39 88.156.*.*
  Gdzie maseczki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3