Rafał Trzaskowski w Olsztynie: ‘’Młodzi ludzie chcą, aby klasa polityczna podejmowała najważniejsze tematy’’ [ZDJĘCIA]

Rafał Trzaskowski w Olsztynie: ‘’Młodzi ludzie chcą, aby klasa polityczna podejmowała najważniejsze tematy’’ [ZDJĘCIA]
Na Kortowie odbyła się konferencja prasowa, na której opowiedziano o inicjatywie pt. Campus Polska Przyszłości
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę na Kortowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydentów Piotra Grzymowicza i Rafała Trzaskowskiego, marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, rektora UWM prof. Jerzego Przyborowskiego i posłanki Platformy Obywatelskiej Aleksandry Gajewskiej. Lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ pod koniec sierpnia właśnie tutaj odbędzie się kilkudniowa konferencja międzynarodowa Campus Polska Przyszłości.

Campus Polska Przyszłości to wydarzenie międzynarodowe, które odbędzie się w olsztyńskim Kortowie między 27 sierpnia a 2 września. Dlatego też na Kortowie zorganizowano konferencję prasową, podczas której opowiedziano o tej konferencji.

Na początek głos zabrał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Bardzo się cieszę, że to właśnie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim będzie się odbywało to wydarzenie. Bardzo dziękuję organizatorom za wybór tego miejsca. Uniwersytet to platforma, na której powinniśmy w szczególny sposób kultywować wartości, które stanowią o demokratycznym państwie. Jeżeli mamy dyskutować o przyszłości, musimy mieć solidne fundamenty – powiedział Jerzy Przyborowski.

Profesor Jerzy Przyborowski

Następnie przemówił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który zaznaczył, że samorządność jest szczególnie ważną wartością, a Polska potrzebuje ludzi młodych i energicznych, liderów. Ma nadzieję, że to wydarzenie co roku będzie odbywało się w Olsztynie.

Cieszymy się, że będziemy mogli gościć tak wspaniałe wydarzenie. To wyróżnienie dla uczelni, to również wyróżnienie dla naszego samorządu – miasta Olsztyna, niezwykle dynamicznie się rozwijającego. To przecież w naszej uczelni tak wielu młodych ludzi zdobywa wykształcenie, nowe umiejętności, a następnie podejmuje pracę rozwijając nasze miasto. Jestem przekonany, że Olsztyn, jako miasto otwarte tolerancyjne, wielokulturowe, przyjmie z otwartymi rękami naszych wspaniałych uczestników – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Piotr Grzymowicz

Z organizacji Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie cieszył się Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. Jego zdaniem angażowanie młodych ludzi w tak ważne tematy jak polityka czy samorządność to szansa na rozwój.

Ten międzynarodowy kongres związany jest z ważnym tematem – przyszłością – i zostanie zrealizowany z młodzieżą w naszym kampusie, który jest z pewnością wyjątkowy nie tylko w skali kraju, ale, myślę, że na miarę całej Europy. Ambitnie staramy się intensywnie rozwijać. Pokonywać wszystkie przeszkody. Inwestujemy w rozwój regionu. Nie ma rozwoju bez młodych ludzi – przyznał Gustaw Marek Brzezin.

Gustaw Marek Brzezin

Do Olsztyna przyjechała także posłanka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. Stwierdziła, że to młodzi ludzie chcą zostać wysłuchani, a politycy czy samorządowcy powinni im oddać głos.

Młodzi ludzie, którzy mają gdzieś spory polityczne, chcą być wysłuchani, traktowani po partnersku. Chcą dobrego startu w dorosłe życie, porządnej edukacji. Chcą, aby edukacja zapewniła im dobrą pracę. Chcą ochrony pracowniczej. Chcą być wysłuchani. I my stworzymy tutaj przestrzeń i oddamy im głos. Będą mogli swobodnie wymieniać myśli, twórczo działać i mówić o tym, co jest dla nich najważniejsze. Uczą nas tolerancji i pokazują, czym jest równość. To czas na młode pokolenie – stwierdziła Aleksandra Gajewska.

Aleksandra Gajewska

Na koniec głos zabrał pomysłodawca tego wydarzenia – Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który z tego względu przybył właśnie do Olsztyna. Stwierdził, że dziesiątki tysięcy młodych ludzi pytały go, czy zorganizuje miejsce, w którym zostaną wysłuchani, miejsce, w którym będą mogli dyskutować o przyszłości.

Chcą się angażować, rozmawiać o kryzysie klimatycznym i jak z nim walczyć, o tym czy Polska mogłaby być krajem tolerancyjnym. Chcieli rozmawiać o innowacjach, o cyfryzacji, ale przede wszystkim o perspektywach dla siebie. Chcą, żeby klasa polityczna podejmowała te tematy, które są najważniejsze. I właśnie to chcemy zrobić na Campusie Polska Przyszłości. To ma być spotkanie, którego w Europie do tej pory nie było, dlatego że zapraszamy aż 1000 osób. Będziemy dyskutować z politykami, ludźmi kultury, sportu, bardzo wieloma autorytetami o tym, co nas czeka – wyjaśnił Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski

Następnie udał się na spacer po kampusie uniwersyteckim.

 

Komentarze (40)

Dodaj swój komentarz

 • De Profundis 2021-05-07 09:23:49 188.146.*.*
  i jak z nim walczyć, o tym czy Polska mogłaby być krajem tolerancyjnym. Powiedział co wiedział Rafał. Polska jest zbyt tolerancyjna dla złodziei i renegatów że wszystkich partii !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • nareszcie 2021-05-06 22:49:02 81.190.*.*
  wszyscy się cieszymy, że trzaskowski wykorzysta okazję i uzyska poparcie międzynarodowej konferencji Campus Polska Przyszłości , swojego wystąpienia o zapłatę odszkodowania za zbrodnie, zniszczenia i rabunek podczas drugiej wojny światowej przez barbarzyńców, zbrodniarzy i złodziei niemieckich
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Rodowity Olsztynianin 2021-05-06 22:21:58 93.105.*.*
  towarzystwo wzajemnej adoracji. Po co im mikrofony skoro przemawiaja do 5-6 osob ? No i jeszcze ten nieudacznik - gzymowitz... Szopka ! WYPIERDALAĆ !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Quber 2021-05-06 22:04:53 88.156.*.*
  Ciekawę czy POwski kmioty zapłacił dla UWM za ten polityczny spęd i propagandę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • taka prawda 2021-05-06 12:37:37 88.156.*.*
  Pan "gówno" przyjechał do Olsztyna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • marco polo omniał Pan dodać liderów Dariusza Rosatiego, Leszka Balcerowicza Marka Belkę . To są bracia starsi nowej lewicy na czele z Włodzimierzem Czarzastym 2021-05-06 12:36:00 88.156.*.*
  Panie Trzaskowski ile to jest dziesiątki tysięcy młodych ludzi.? Olsztyn taki mały gdzie ich pomieścimy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • ŁuŁu 2021-05-06 12:08:37 213.73.*.*
  Najlepsi studenci, w białych koszulkach, stoją zawsze w tylnych rzędach...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • det 2021-05-06 10:14:46 31.0.*.*
  a czy grzymowicza przepisy nie obowiązują, gdzie maska, ja zlecę to firmie prawniczej aby złożyła doniesienie na grzymowicza do odpowiednich organów za łamanie prawa. Czy to jest zgodne z konstytucją żeby prezydent miasta chodził bez maski a jeśli zrobi to zwykły uczciwy człowiek to służby podległe takiemu prezydentowi kkarały go ale to jest ideologia platformy i kodu że my możemy wszystko a inni nie mogą nic
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • MF 2021-05-06 06:57:17 185.220.*.*
  Podczas spotkania prezydent Grzymowicz zapoznał się z przedstawionym przez prezydenta Trzaskowskiego dokumentem: "Oczyszczalnia ścieków - dla opornych" i zapowiedział wprowadzenie w życie kilku praktycznych pomysłów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2
 • Sister 2021-05-05 22:14:28 37.47.*.*
  Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej , pan Trzaskowski zapłaci za kongres z budżetu swojej partii czy może z budżetu miasta Warszawy? Organizacja profesjonalnego, kilkudniowego eventu na 1000 osób to gruby milion zł. Prawda, panie rektorze, panie prezydencie i panie marszałku ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 4