Jak będzie wyglądał rozwój Olsztyna? Ruszają konsultacje

Jak będzie wyglądał rozwój Olsztyna? Ruszają konsultacje
Jak będzie wyglądał rozwój Olsztyna? Ruszają konsultacje
Fot. UM Olsztyn

Władze Olsztyna przygotowały ogólny plan rozwoju miasta na najbliższe kilkanaście lat. Tym razem inwestycje skupią się na rozwoju człowieka, a nie infrastruktury. Swój głos w sprawie rozwoju miasta może oddać każdy mieszkaniec.

- Strategie jako dokumenty dosyć ogólne są traktowane przez mieszkańców bez większego zainteresowania, nie zdają sobie sprawy z tego że strategia dotyka każdego z nas. Jeśli wiążemy swoją przyszłość z tym miastem to powinniśmy uczestniczyć w stworzeniu wizji i strategii dla tego miejsca - wyjaśnia dr hab. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, główny ekspert przygotowywanej strategii Olsztyn 2030+ - Jeśli chcemy by Olsztyn rozwijał się w sposób maksymalnie efektywny, przyjazny dla mieszkańców, zgodnie z naszymi aspiracjami warto poświęcić swój czas i wziąć udział w tworzeniu strategii miasta.

Zespół do spraw opracowania strategii rozwoju Olsztyna przedstawił harmonogram prac.

- Kończy się etap budów i inwestycji w infrastrukturę, a zaczyna się czas inwestycji w człowieka - mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna i przewodnicząca zespołu ds. opracowania strategii. - W ostatnich latach władze naszego miasta intensywnie wykorzystywały środki zewnętrzne, dzięki czemu Olsztyn zmienił swoje oblicze. A teraz czas na to by zająć się człowiekiem - jego problemami, potrzebami i oczekiwaniami.

Władze miasta zachęcają mieszkańców do udziału w konsultacjach.

- Będziemy rozmawiać o przyszłości Olsztyna, o kierunkach jego rozwoju, o tym jakie są nasze atuty i o tym, co powinniśmy rozwijać i tworzyć - dodaje Piotr Grzymowicz, prezydenta Olsztyna. - W centrum naszych rozważań będzie przede wszystkim człowiek – mieszkaniec Olsztyna, który chce żyć w przyjaznej przestrzeni, oferującej ciekawa ofertę pracy, wypoczynku i edukacji.

Urzędnicy przygotowali już harmonogram prac. Dokument ma być gotowy w przyszłym roku.

- Dokument końcowy będzie gotowy w drugiej połowie przyszłego roku - przyznaje Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - To dużo czasu, ale to zrozumiałe, ze względu na fakt, że jest to najważniejszy dokument dla miasta, nie może więc powstać szybko, on musi być wydyskutowany. I te dyskusje będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy nastąpi pod koniec sierpnia tego roku. Wówczas odbędzie się 10 spotkań, rozmów o mieście. Będą to tematy przekrojowe, dyskusje które mają nas doprowadzić do napisania dokumentu. Wstępny projekt będzie gotowy pod koniec tego roku, a następnie w czerwcu przyszłego roku odbędzie się debata i taki wydyskutowany dokument będzie podstawą do rozwoju Olsztyna na najbliższe lata. Przy czym dokument będzie wydyskutowany nie tylko z mieszkańcami, ale także z instytucjami i różnymi, niezależnymi ekspertami.

Ratusz uruchomił specjalną stronę internetową konsultacje.olsztyn.eu, gdzie każdy mieszkaniec miasta może współtworzyć strategię rozwoju Olsztyna.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Kwiatek 2021-06-11 10:34:09 31.60.*.*
  Czytam ze Olsztyn jest brudny,zasmiecione plaze jez. Ukiel. Stawiam na edukacje mlodych ludzi bo kto smieci? chyba ze smieci maja.nogi i same tam chodza?Mieszkam w Olsztynie 40 lat, na osiedlu domkow ..... i po raz pierwszy.sie zbuntowalam. Od tego roku nie kosze przed domem , przed plotem. Rano na trawniku psie bomby, wielkosci kupy konia. Mam dosc i dluzej takiego chamstwa nie bede znosic. Niech ich pieski taplaja sie w tym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Ja 2021-06-10 21:32:40 83.5.*.*
  "dr hab. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, główny ekspert przygotowywanej strategii Olsztyn 2030+"- rozumiem że ludzie w Olsztynie są zbyt głupi żeby sami o sobie decydować, więc ściągniemy sobie kogoś kto będzie realizował jakąś swoją własną wizję utopii. Poeksperymentują, zgarną za to premię, a miasto znowu wyjdzie na tym fatalnie, z jeszcze większym zadłużeniem. i jak to koniec z budowaniem infrastruktury? Co oprócz tramwajów wybudowano (obwodnicy nie liczę, zresztą tramwajów też nie powinienem bo zakorkowały i zadłużyły miasto)? Ludzi przybywa, osiedli, a dróg dojazdowych, parkingów, żłobków itd. nie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • nikt ważny 2021-06-10 12:49:27 83.23.*.*
  Konsultacje? Podaj swoje dane, adres, Pesel, itp, a być może zaprosimy Cię do konsultacji. Właśnie zakończyły się "Konsultacje", które zainicjował Zielony Olsztyn. Niestety po czterech spotkaniach wiadomo, że "Zieloni" chcą by odpowiednio dbać zieleń w Olsztynie, a większość Olsztynian wie, że by o zieleń dbać właściwie i odpowiednio ta zielenią gospodarować to trzeba na to większych funduszy, niż aktualnie. Niestety ale największa inwestycja czyli "tramwaje" zjadają prawie 70% (o ile nie więcej) funduszy na inwestycje w Olsztynie. Rozwój Olsztyna? Działania urzędników z Gospodarzem Miasta na czele nie zachęcają mieszkańców do współpracy. To jest największy problem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • fer 2021-06-10 11:01:19 37.248.*.*
  Olsztyn zacznie się rozwijać jak przegonią Kod, platformę i ich prezydenta zarzutami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • KarolKrawczyk 2021-06-09 13:47:45 80.53.*.*
  Wincyj tramwajów , wincyj skrzyżowań z sygnalizacją świetlną , aktualne zagęszczenie świateł co najmniej o połowe za małe. Wincyj premii za dobrą robotę w urzędzie miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • csc 2021-06-09 09:19:20 88.156.*.*
  bla bla bla....PRL
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • taka prawda 2021-06-09 09:07:37 88.156.*.*
  Olsztyn był i będzie zadupiem ma mapie Polski. Jaki poważny inwestor przybył do Olsztyna w przeciągu chociażby ostatnich 10 lat? Mówię tu o inwestorze, który stworzyłby normalne miejsca pracy, czyli nie w Biedronce, Stonce, Lidlu za 2 tys zł I na umowę śmieciową. Około 30 moich znajomych wyjechało z Olsztyna w ostatnich latach, przenieśli się do trójmiasta, Warszawy, Poznania, Krakowa lub zagranice. Grzymowicz kreuje Olsztyn jako miasto dla starych ludzi, taki drugi Ciechocinek. Starszymi ludźmi łatwiej sterować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 4
 • Poslaniec Warminski 2021-06-09 08:57:29 85.255.*.*
  Arbuz razem z PO zrobili z Olsztyna wioche ,drugi Ciechocinek gdzie zarobki sa najnizsze w kraju a inwestorow traktuje sie jak wrogow. Olsztyn to wies a po tej "strategii" bedzie jeszcze gorzej.Zero inwestycji.Won arbuzie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Adaś RTG 2021-06-09 08:34:39 31.1.*.*
  Proponuję ścieżki rowerowe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2