Budowa ekociepłowni coraz bliżej

Budowa ekociepłowni coraz bliżej
W poniedziałek na konferencji prasowej w ratuszu prezydent Piotr Grzymowicz i Konrad Nowak, prezes MPEC, mówili o nowej ekociepłowni
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wybrało partnera, który poniesie wszelkie koszty związane z tą inwestycją. Zostało nim przedsiębiorstwo Dobra Energia dla Olsztyna sp. z o.o. W III kwartale br. dojdzie do podpisania umowy między partnerami. Inwestor na budowę ekociepłowni miałby czas do końca 2022 roku.

W marcu 2018 roku wszczęty został przetarg na wybór partnera prywatnego, który ma wybudować instalację termicznego przekształcania paliwa alternatywnego elektrociepłowni wraz z kotłownią szczytową, sfinansować nakłady inwestycyjne oraz ponosić koszty eksploatacyjne przez okres trwania umowy, czyli 25 lat – tłumaczył na konferencji Konrad Nowak, prezes spółki MPEC.

Na początku został przeprowadzony dialog techniczny, w którym udział wzięły 34 podmioty. Następnie postępowanie było prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

16 kwietnia do spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wpłynęły trzy oferty. Jedna z nich została odrzucona z powodu niespełnienia kryteriów formalnych. 14 czerwca komisja przetargowa zakończyła pracę. Przetarg wygrała Dobra Energia dla Olsztyna sp. z o.o. (dawniej Dovecot sp. z o.o.). Jest to podmiot założony przez międzynarodowy koncern Urbaser – spółkę hiszpańsko-francuską.

Duże koncerny zakładają podmioty – są to firmy realizujące zadania na okres projektu – powiedział Konrad Nowak.

Prezes MPEC dodał, że w międzyczasie, po uzyskaniu notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską, została finalnie podpisana umowa o dotację na ten projekt z Narodowym Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W III kwartale 2019 roku zostanie podpisana umowa z wykonawcą o partnerstwie publiczno-prywatnym. Następnie Dobra Energia dla Olsztyna przystąpi do robót budowlanych. Inwestycja powstanie w dwóch etapach. Pierwszy zakłada budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej o mocy ok. 70 MW, która miałaby zacząć funkcjonować już pod koniec 2020 roku. Jej budowa ma zagwarantować bezpieczne dostarczanie ciepła mieszkańcom. Jest to związane z tym, że firma Michelin ma podpisaną umowę o dostarczaniu ciepła miastu właśnie do końca 2020 roku.

Drugi etap to docelowe wybudowanie właściwej ekociepłowni na paliwo alternatywne. Wykonawca będzie miał na to maksymalnie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Kluczowym elementem, który zaważył na tym, że musieliśmy podjąć działania związane z budową nowej elektrociepłowni, był moment wypowiedzenia umowy przez firmę Michelin w roku 2010. Firma oznajmiła, że nie będzie miastu przesyłać ciepła. Rozmawialiśmy bardzo często z firmą Michelin, proponując, że to my zmodernizujemy ich elektrociepłownię i będziemy świadczyć usługę zarówno dla miasta jak i dla firmy. Proponowaliśmy wówczas, że chętnie wykupimy ciepłownię i będziemy sami lub wspólnie z firmą realizować modernizację. Niestety wszystkie nasze propozycje spotkały się z odmową. Od 2012 roku rozpoczęliśmy proces przygotowywania projektu budowy nowej ekociepłowni – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Prezydent dodał, że instalacja została wpisana jako inwestycja oraz instalacja, która ma rozwiązać problemy spinające się i współgrające z szeroko rozumianym zagospodarowaniem i przetwarzaniem odpadów komunalnych – głównie paliwa alternatywnego do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, który został zaakceptowany przez ministra środowiska.

Jest to pomyślna wiadomość. Mamy wsparcie zarówno ministra środowiska jak i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sensie kapitałowym. Jest to na pewno znaczące uwiarygodnienie naszego projektu – dodał prezydent.

Przypomnijmy, że ciepłownia w Kortowie jest na etapie modernizacji. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę kotła biomasowego. Nowa ekociepłownia, która powstania na ul. Lubelskiej będzie mogła być zasilana paliwem alternatywnym, olejem opałowym i gazem. Te wszystkie źródła mają pozwolić zdywersyfikować produkcję ciepła. Miasto do tego dąży, ponieważ obecnie wytwarzane ciepło pochodzi w 98 proc. z węgla oraz w 2 proc. z odnawialnych źródeł energii. W przyszłości udział węgla w tym procesie ma spaść do 36 proc., do 30 proc. wzrośnie udział OZE. Kolejne 30 proc. będzie stanowiło paliwo alternatywne, a resztę, czyli 4 proc., gaz.

Całkowite koszty inwestycji to 2 mld 800 mln zł netto. Składają się na nie m.in. koszty eksploatowania, finansowania nakładów inwestycyjnych, pokrycia kosztów ryzyk przez 25 lat. Są to koszty realne, czyli z uwzględnieniem inflacji. Dotacja, która pochodzi z NFOŚiGW wynosi 172 mln zł, ale prezes Konrad Nowak podkreślił, że Komisja Europejska przyznała pomoc publiczną w wysokości 230 mln zł. Oznacza to, że partnerzy mają pełne prawo, aby sięgnąć po kwotę wskazaną przez KE.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • EKU 78 87 400 2019-06-18 18:31:52 5.173.*.*
  jaki sens ma niszczenie pluc mieszkańcom olsztyna palonymi śmieciami skoro popiół i tak trzeba wywieźć do Mławy w dodatku radioaktywny. Czy nie tańszy i bardziej ekologiczny jest ruski węgiel kamienny
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • EKU 78 87 400 2019-06-18 18:19:26 5.173.*.*
  Oprócz wpuszczania smietnikowych plastyków do atmosfery arbuz grzym przymierza się jeszcze do wykarczowania popoligonowego lasku na pieczewie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • krul 2019-06-18 06:45:12 195.136.*.*
  chcemy elektrowni atomowej. to jest najczystsza energia !!! a nie jakaś spalarnia śmieci. spalarnie mieliśmy, rok temu na lubelskiej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • MP 2019-06-17 22:28:43 88.156.*.*
  Zaczyna się wyprzedaż majątku wszystkich Olsztyniaków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Zatorzak 2019-06-17 17:47:36 77.253.*.*
  Rozsądna decyzja. Szkoda, że tak późno. Dla bezpieczeństwa naszego regionu i ekologii, to świetna rzecz. W samej Francji takich elektrowni jest kilkaset. Przy obecnej technologii takie spalanie śmieci nie zagraża w żaden sposób środowisku i ludziom mieszkającym w pobliżu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 11
 • wujek Staszek 2019-06-17 17:25:09 37.47.*.*
  "instalacja termicznego przekształcania paliwa alternatywnego" - czytaj: SPALARNIA ŚMIECI
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • NC 2019-06-17 17:18:45 79.190.*.*
  TO PODNIOSĄ DOPIERO CENY ZA ŚMIECI JUŻ SOBIE WYOBRAŻAM
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • henry k 2019-06-17 17:07:27 195.136.*.*
  To może wreszcie Debata da sobie spokój
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 10