Posłanka Magdalena Biejat z partii Razem w Olsztynie: ''Rządowy pakiet wsparcia kredytobiorców to leczenie aspiryną złamanej nogi''

Posłanka Magdalena Biejat z partii Razem w Olsztynie: ''Rządowy pakiet wsparcia kredytobiorców to leczenie aspiryną złamanej nogi''
Spotkanie przedstawicieli partii Razem z lokalnymi dziennikarzami
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła już piąty raz w tym roku podnieść stopy procentowe. Tym samym oznacza to kolejne kłopoty ze spłatą kredytów hipotecznych oraz coraz cięższe warunki dla osób, które marzą o własnym kącie. W sobotę w stolicy Warmii i Mazur mówiła o tym posłanka z ramienia partii Razem Magdalena Biejat.

Tematem przewodnim sobotniej (21 maja) konferencji prasowej w siedzibie partii Razem na olsztyńskiej starówce była sytuacja kredytowa tysięcy Polaków oraz kwestia mieszkań socjalnych na terenie miasta. W spotkaniu z dziennikarzami wzięła udział m.in. posłanka na Sejm RP, Magdalena Biejat.

- Sytuacja osób, które wzięły kredyty na swoje pierwsze mieszkania jest fatalna. Spodziewamy się, że raty kredytów będą nadal rosnąć, bowiem NBP zapowiada kolejne podwyżki stóp procentowych - przyznała przedstawicielka partii Razem w Sejmie.

Wprawdzie w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki wystosował pakiet wsparcia dla kredytobiorców to według posłanki jest to "leczenie aspiryną złamanej nogi".

Zdaniem Biejat, szef rządu powinien wziąć pod uwagę projekt ustawy partii lewicowych, aby zamrozić raty kredytów "już od dziś".

- W dalszej perspektywie domagamy się od rządu, aby wreszcie zaczął realnie i odważnie inwestować w budowę mieszkań na wynajem, aby Polki i Polacy mieli prawdziwy wybór, czy chcą i mogą wziąć kredyt, czy wolą mieszkać w mieszkaniu na wynajem aby tej pętli kredytowej na szyję sobie nie zakładać - dodała przedstawicielka Razem.

Posłanka z ramienia Razem w Sejmie RP Magdalena Biejat

W dalszej części konferencji mowa była o mieszkaniach socjalnych w Olsztynie i pomyśle władz miasta na budowę kolejnych przy ulicy Towarowej. W ostatnich dniach kwestię poruszył także miejski radny Mirosław Arczak, który skrytykował ten pomysł. Jego zdaniem, w tamtym miejscu powstałoby już swoiste "getto". Pisaliśmy o tym więcej w materiale: W Olsztynie przy ul. Towarowej powstaną mieszkania socjalne. Radny Mirosław Arczak krytykuje ten pomysł.

- Na całym świecie odchodzi się od systemu gromadzenia ludzi niżej uposażonych w jednym miejscu - wtórowała Małgorzata Matuszewska-Boruc, działaczka Zarządu Okręgu Lewicy Razem w Olsztynie.

Matuszewska-Boruc podała także przykład Austrii, gdzie deweloper otrzymuje grunt pod warunkiem, że stworzy w danym budynku lokalne pod najem socjalny.

Zakład Budynków Komunalnych w Olsztynie ma obecnie do wykonania 804 eksmisji, z czego w 613 przypadkach Zakład musi zapewnić lokal socjalny o niższym standardzie.

- 191 wyroków odnosi się natomiast do eksmisji do lokali tymczasowych, których w Olsztynie jest zaledwie 20 - dodała działaczka Zarządu Okręgu Lewicy Razem w Olsztynie.

Zdaniem Matuszewskiej-Boruc nie są wykorzystywane setki lokali w pustostanach, które znajdują się na terenie miasta: - Urzędnicy mówią, że takich lokali jest około 300. My, robiąc "research", znaleźliśmy ich ponad tysiąc.

Według przedstawicielki Razem takie lokale znajdują się m.in. na ulicy Jagiellońskiej, Langowskiego, Mazurskiej, Warmińskiej, Niedziałkowskiego, Szymanowskiego, Ziętary-Malewskiej oraz alei Przyjaciół.

Na zakończenie głos zabrał Bartosz Grucela, członek Zarządu Krajowego Lewicy Razem, który zwrócił uwagę na zawrotny wzrost cen mieszkań w Olsztynie: - W listopadzie zeszłego roku według danych Narodowego Banku Polskiego średnia cena 1 m2 mieszkania wynosiła 6500 zł., natomiast w maju tego roku cena wynosiła już ponad 7130 zł. Ceny w ciągu roku wzrosły o 15 proc.

Jak przyznał Grucela, na wzroście rat kredytów najbardziej korzystają banki, które w tym momencie mają swoiste "eldorado".

- W ciągu pierwszych miesięcy tego roku banki zarobiły 1,5 mld zł na czysto z kredytów hipotecznych - grzmiał młody przedstawiciel Razem. - Zaprzyjaźniona z nami rodzina, która mieszka w nowym budynku przy ul. Kościuszki w Olsztynie w poprzednim roku płaciła ratę kredytu w wysokości 1900 zł. W tym roku płacą już ponad 3 tys. zł!

Zdaniem partii Razem obecnie przeciętna rodzina z dwójką dzieci nie jest w stanie wziąć kredytu mieszkaniowego.

- Musieliby mieć łącznie dochód na poziomie 13 tys. zł, by móc uzyskać kredyt na mieszkanie - przyznał Grucela. - To powoduje, że luka kredytowa, w którą wpada bardzo wiele osób, stale się powiększa.

Zdaniem działaczy partii Razem, jednym rozsądnym rozwiązaniem w tej chwili dla kredytobiorców jest przyjęcie przez rząd ustawy autorstwa posłanki Lewicy Darii Gosek-Popiołek, która w trybie natychmiastowym zamrozi wysokość rat kredytowych, wracając do poziomu z 1 grudnia 2019 r.

Odnosząc się do szczegółów zapisów projektu, Gosek-Popiołek zaznaczyła, że "mrozimy WIBOR i ograniczamy raty kredytów dla tych rodzin, które wzięły kredyt hipoteczny na pierwsze zamieszkałe przez siebie mieszkanie". W jej ocenie taki mechanizm chroniłby najsłabszych.

Polityk przyznała, że w kontekście tej propozycji często pojawia się pytanie o to, kto za to zapłaci. - Otóż nasze rozwiązanie nie będzie kosztowało budżetu państwa ani złotówki. Jedyne, co ono spowoduje, to czasowe zamrożenie niebotycznych zysków banków, które notują one w momencie podwyższania stopy procentowej. Jako społeczeństwo nie dołożymy do tego ani złotówki, a co więcej - uratujemy setki tysięcy rodzin od sytuacji, w której będą mogły one stracić swoje domy - przekonywała podczas kwietniowej konferencji prasowej Gosek-Popiołek.

2147382000
Galeria

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Cieć Anioł 2022-05-22 17:23:11 89.10.*.*
  Posłanka Magdalena Biejat chetnie wspomoze potrzebujacych w wlasnej wyplaty i przekaze 0.001% z poselskiej wyplaty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Hwdpis 2022-05-22 09:47:02 46.205.*.*
  Kaczor to taki polski Putin dla władzy zrujnuje swój kraj finansowo i wizerunkowo .tylko sankcje stop dorabiania polskich firm
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Tylko sankcje na PiS 2022-05-22 09:43:16 46.205.*.*
  Polacy mają dosyć PiSu dlatego odcinamy was od kasy nakładamy sankcje na kaczora od dziś nie wspieramy państwowych firm banków,stacje paliw,prąd zakupy,kurierka itd .tylko zachodnie firmy .jak nie zatrzymamy w porę PiSu będzie tak jak z Ukrainą tylko świat nam finansowo nie pomoże.Bądz Prawdziwym Polakiem nie dorabiaj Polski
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Mieszkańcy Olsztyna 2022-05-21 23:11:06 88.156.*.*
  Nie rozumiem. Nie stać was to wynajmujecie, mieszkacie po 4 w pokojach, załatwiacie się we wspólnej łazience, co wy chcecie od podatników? Mamy wam dokładać do mieszkania? Chyba wam się w deklach poprzestawiało. Nie stać cię? Mieszkasz z rodzicami albo pod mostem. To nie przedszkole.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • Es 2022-05-21 23:09:30 172.226.*.*
  Grucela, oddaj swoje dwie pensje, które zarabiasz z publicznych pieniędzy.Poseł Biejat-, -zabierz swoje infantylne, czerwone łapy od publicznych pieniędzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • Tak pytam dla księdza dobrodzieja 2022-05-21 19:30:29 31.60.*.*
  Może Tytus wie ile Annie Grodzkiej zabiera tapetowanie ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • MŁoDA 2022-05-21 18:29:23 5.173.*.*
  Jest rok 2022. Zdecydowana większość terenów w Olsztynie na których (jako aport) za pieniądze państwa można byłoby budować mieszkania socjalne zostały sprzedane. Poza tym jako ,,czerwone miasto" nie możemy liczyć na jakiekolwiek dodatkowe pieniądze od państwa. Antypisowska polityka uprawiana przez PO i Grzymowicza odbija się na mieszkańcach negatywnie. Wszystko to razem wzięte daje smutny obraz: miasto nie ma i nie będzie miało lokali dla ubogich. Nie przystaje to do powszechnie powtarzanej tezy że miastem rządzą komuniści. Przecież komuniści dbali o biednych i ubogich. Komunizm upadł w 1989 r. Obecnie rządzący to neokomuniści liberałowie. Tereny budowlane i mieszkania socjalne jeszcze istnieją. Dla swoich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • Naród 2022-05-21 18:06:26 46.204.*.*
  A won wy roszczeniowe gnoje od moich pieniędzy z podatków!!! Wziąłeś kredyt to spłacaj albo pod most, wisi mi to, ale nie ma mojej zgody na żadne dopłacanie do kredytów. Dorośli jesteście to się trzeba było zastanowić czy was stać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • ZONK 2022-05-21 17:38:14 89.10.*.*
  Dobry zwyczaj,nie pozyczaj.Pretensje do Garbatego,ze ma proste dzieci.Najlepiej wziasc kredyt i liczyc na to by ktos inny spacil.Niewolnicy bankow na wlasne zyczenie,a potem placz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 20
 • Hfd 2022-05-21 17:16:50 185.240.*.*
  Partia razem to ta sama, która chciała odebrać prawa osobom niezaszczepionym. Pamiętamy zamordysci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
2147382000
2147382000