W Olsztynie przy ul. Towarowej powstaną mieszkania socjalne. Radny Mirosław Arczak krytykuje ten pomysł

W Olsztynie przy ul. Towarowej powstaną mieszkania socjalne. Radny Mirosław Arczak krytykuje ten pomysł
Przy ul. Towarowej ma powstać pięć budynków z 56 mieszkaniami spcjalnymi
Fot. Mirosław Arczak

Ratusz planuje wybudować przy ul. Towarowej w Olsztynie pięć budynków, w których powstanie 56 mieszkań socjalnych. Inwestycja ma powstać w pobliżu schroniska dla bezdomnych. Jednak radny Mirosław Arczak skrytykował ten pomysł. Według niego w tamtym miejscu powstanie „getto”.

Urzędnicy z ratusza uznali, że budowa nowych budynków z mieszkaniami socjalnymi przy ul. Towarowej to dobry pomysł, bo w pobliżu znajduje się schronisko dla bezdomnych. Powstanie tam pięć budynków z 56 mieszkaniami. Miasto na ten cel uzyskało dofinansowanie. Wartość inwestycji oszacowano na 13 mln zł. W ten sposób deficyt mieszkań komunalnych i socjalnych zostałby zmniejszony.

Jednak radny Mirosław Arczak uważa, że lokalizacja jest nietrafiona, bo powstanie swoiste „getto”.

Dogęszczenie mieszkańców o podobnych życiowych kłopotach, doświadczeniach i stylu życia ABSOLUTNIE ich nie wesprze, a jedynie pogłębi przeszkody w wychodzeniu z cienia i próbach normalizacji swojego losu. Tym bardziej, że w ślad za budową tych bloków nie ma zapowiedzi specjalnych działań pomocowych/edukacyjnych adresowanych do tamtejszych mieszkańców. Piszę "specjalnych", ponieważ tylko takie mają rację bytu w specjalnych warunkach jakie Prezydent szykuje swoimi decyzjami. Miejska kadra socjalna/pomocowa/terapeutyczna (MOPS, MZPiTU) doskonale wie, że mamy problem, a będzie większy

- napisał w mediach społecznościowych radny (pisownia oryginalna).

Miasto dysponuje ponad 4 tys. mieszkań socjalnych i komunalnych. Jednak kolejka wciąż jest długa, na lokum czeka około 330 rodzin.

Czytaj również:

Dramat niepełnosprawnej z Olsztyna

Lokale socjalne są, ale nie dla wszystkich. Niepełnosprawna kobieta od lat prosi ZLiBK o lokum

Pani Jolanta od lat stara się o mieszkanie komunalne: ‘’Nie wierzę naszym olsztyńskim władzom’’

2147382000

Komentarze (51)

Dodaj swój komentarz

 • Gość 2022-05-24 17:01:47 5.172.*.*
  Towarowa 18 to osiedle z którego udało się mi wyrwać parę lat temu . Mieszkałam z mężem i dwójka dzieci. Trzeba tam być i zobaczyć żeby cokolwiek powiedzieć na ten temat . Trafiliśmy tam z eksmisji jak każdy ale nie przez alkohol tylko przez zwykły losowy przypadek. Nie byliśmy patologia która chciala coś za darmo . To co tam przeżyłam to koszmar, kto juz tam się znajdzie to ciężko wyjść o własnych siłach. Staraliśmy się o mieszkanie inne ale nikt z nami nie chciał rozmawiac no bo jak rozmawiac z patologia . Przeżyłam poniżenie w urzędach wysmiewano się z nas poprostu. Prezydent i reszta bandy ma głęboko w du.....ie wszystko i wszystkich . Mimo to staraliśmy się żyć normalnie , pracować, dzieci uczyły się dobrze . Było chwilami ciężko, kilka lat tego koszmaru odbiło się na naszym zdrowiu. Dzieci są dorosłe, wychowały się na tym osiedlu , są normalnymi ludźmi, pracują, mają rodziny. Nam z mężem zostało zabrane zdrowie godność . Uciekliśmy poprostu z tamtad , zostawiając wszystko , wspomnienia - nie chcemy ich. Dziś mamy to już za sobą ,nie wracamy wspomnieniami nawet do tamtego miejsca . Tam było więcej takich rodzin jak my , którym się nie udało wyrwać z tego piekła i którym przypięto łatkę patologii . Jak miaso Olsztyn może tworzyć takie osiedla ???? Nikt nie sprawdzą tychrodzin i nie interesuje się ich losem . Tam było tyle dzieci , i co z nich wyrośnie???? Duzo ludzi przechodzi koszmar . Dziwię się ze urzędnicy mogą spac spokojnie . 😪😪😪
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Swiety AL 2022-05-17 10:57:53 89.10.*.*
  Nie wolno dzielic spoleczenstwa ,takie mieszkania trzeba budowac na Dajtkach,Likusach,Gutkowie itd. by niwelowac kontrast biedy i rozpaczy tak jak to jest na Zachodzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • sam płacę za własne mieszkanie 2022-05-16 16:57:17 79.191.*.*
  Nie zazdrośćcie im takich mieszkań. Założę się, że żaden z was nie chciałby mieszkać w takiej norze. I niekoniecznie patologia. Np. osoby niepełnosprawne, które nie mogą pracować, są zmuszone często do życia w takich warunkach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Fuzzy 2022-05-16 00:35:29 176.221.*.*
  "Dzielnica 13", na naszą miarę i możliwości.... Ale to i mur zbudujcie, taki solidny ze wzmocnionymi bramami i ew. strzelnicami na rogach..... Poważnie zaś, z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, gdyż całą tą patologię (przy założeniu że trafiają tam ludzie, którzy naprawdę na to "zasłużyli) łatwiej można kontrolować..z drugiej strony nie pozostawia się trafiającym tam już jakiejkolwiek nadziei i możliwości ma zmianę bytu (a mogą tam trafić również dzieci, które staną się z nie własnej woli napiętnowane, a przy okazji potencjalnym "narybkiem" dla "następstwa pokoleń"). Dotychczasowe doświadczenia wskazują raczej, że takie "dzielnice" nie spełniają swojej roli...a wręcz przeciwnie.... Obecnie raczej się je rozbiera, niże tworzy...Reasumując nic nie jest białe ani czarne....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Mazury666 2022-05-15 22:07:09 83.23.*.*
  Proszę zapytać właścicieli mieszkań w kamienicach, w których znajdują się mieszkania komunalne jak się "spokojnie" żyje. W wielu wypadkach to dramat. Patologia, alkohol, rozróby i wandalizm, imprezy 24/h. Brak poszanowania cudzej i wspólnej własności. Brak możliwości pozbycia się problemu. Dzielnicowy rozkłada ręce-nic nie może, ZLIBK także. Użytkownicy mieszkań komunalnych zdarza się, że wynajmują te mieszkania za kasę. Znam 2 takie przypadki. Nikt niczego nie sprawdza. A to chyba z naszych podatków się utrzymuje. Dramat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Zen 35 2022-05-14 14:27:20 79.191.*.*
  Teraz się nie buduje mieszkań socjalnych bo nie można zgodnie z prawem budowlanym wybudować budynków o obniżonym standardzie. Jak ktoś tym zarządza to powinien wiedzieć. Trzeba korzystając ze wsparcia finansowego wybudować pełnowartościowe mieszkania komunalne a na socjalne przekwalifikować najgorsze mieszkania komunalne w zasobie. Proszę o elementarny profesjonalizm w zarządzaniu mieniem komunalnym. Nie należy używać wiedzy z poprzedniej epoki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Zen 35 2022-05-14 14:12:06 79.191.*.*
  Pan radny ma w pełni rację. Nie można tworzyć gett. Takie decyzje władz kompromitują je z powodu braku jakiejkolwiek wiedzy społecznej w tym względzie. A gdzie konsultacje społeczne. Dlaczego władze działając w imieniu mieszkancòw nie pytają ich o zdanie. Czas na zmianę i prezydenta i dyrekcji zakładu lokali budynków komunalnych, którzy zajmują się swoimi interesami a społeczność mają w glebok.powazaniu. A tak w ogóle czy moderacja oznacza cenzurę. Jeśli tak to jest gorzej niż za komuny.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Zen 35 2022-05-14 14:04:20 79.191.*.*
  Pan radny ma w pełni rację. Nie można tworzyć gett. Takie decyzje władz kompromitują je z powodu braku jakiejkolwiek wiedzy społecznej w tym względzie. A gdzie konsultacje społeczne. Dlaczego władze działając w imieniu mieszkancòw nie pytają ich o zdanie. Czas na zmianę i prezydenta i dyrekcji zakładu lokali budynków komunalnych, którzy zajmują się swoimi interesami a społeczność mają w glebok.powazaniu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • PiotrOxford 2022-05-14 11:07:01 35.176.*.*
  Nie mowie, ze popieram Pana Arczaka, ale w tym wypadku Pan ma racje, budowanie tzw. Ghett daje efekty jeszzce wiekszej patologii, z wlasnych doswiadczen z roznych Panstw , rozsadnie robi sie tak , ze takie budynki systematycznie rozrzuca sie po dzielnicach......no ale Polska to polska..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Grisza 2022-05-14 09:45:52 88.156.*.*
  Może zbudować im apartamentowiec w centrum miasta albo z widokiem na jezioro? Panie Arczak kiedyś to Pan gadał z sensem ale ostatnie wypowiedzi wprawiają mnie w osłupienie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 3
2147382000