Mieszkańcy Różnowa proszą o nierujnowanie ich wsi

Mieszkańcy Różnowa proszą o nierujnowanie ich wsi
Jedno z zebrań w sprawie obwodnicy w różnowskiej świetlicy
Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński / Olsztyn.com.pl

Pomysł przecięcia Różnowa na pół drogą szybkiego ruchu północnej obwodnicy Olsztyna to „absolutne nieporozumienie” - piszą mieszkańcy tej największej wsi gminy Dywity do szefa GDDKiA.

W artykule Północna obwodnica Olsztyna. Mieszkańcy Dywit złożyli do GDDKiA pismo ze sprzeciwem wobec wariantów zachodnich przedstawiliśmy historię petycji podpisanej przez mieszkańców sołectw Bukwałd, Barkweda, Brąswałd, Redykajny oraz osiedla Sterowców a także prezesa OSP Brąswałd. W imieniu obywateli gminy Dywity złożyli oni 28 kwietnia na ręce dyrektora oddziału w Olsztynie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo zdecydowanie negujące koncepcję zachodniego wariantu północnej obwodnicy Olsztyna. Zdaniem sygnatariuszy tego dokumentu, wariant zachodni obwodnicy „w żaden istotny sposób nie odciąży ruchu drogowego w tym rejonie, natomiast nieodwracalnie zniszczy unikalne walory przyrodnicze naszego regionu, jak też w trwały sposób pogorszy warunki bytowania mieszkańców tej części gminy Dywity”.

Po naszej publikacji w Różnowie, największej wsi gminy Dywity, zawrzało. To jak to? Chroniąc jakieś rzekome „walory przyrodnicze” w postaci paru hektarów pustych pól i łąk pomiędzy Dywitami a Jonkowem mamy zgodzić się na wpakowanie nam trasy szybkiego ruchu prosto pod okna naszych domów? - pyta z oburzeniem sołtys Różnowa Agnieszka Czubkowska. We wsi odbyło się zebranie mieszkańców na którym uzgodniono treść pisma do dyrektora olsztyńskiego oddziału GDDKiA. Czytamy w nim m.in. o tym, że obrona wariantu wschodniego obwodnicy to „absolutne nieporozumienie”. Jak piszą mieszkańcy Różnowa: „Zupełnie nie potrafimy zrozumieć, w jaki sposób wybór wariantu zachodniego miałby „zniszczyć unikalne walory przyrodnicze naszego regionu” oraz „w trwały sposób pogorszyć warunki bytowania tej części” skoro wariant zachodni będzie zlokalizowany właśnie z dala od siedzib ludzkich, w tym od Osiedla Sterowców, które także przeciw niemu protestuje”.

Tymczasem to wariant wschodni drastycznie naruszy warunki bytowania mieszkańców tej części gminy Dywity, w tym m.in. Różnowa, „które zostanie dosłownie przecięte na pół przez trasę szybkiego ruchu. Gdyby została zbudowana właśnie w ten sposób, to oprócz uciążliwego, całodobowego hałasu tuż pod oknami setek domów mieszkalnych, ich mieszkańcy będą mieli utrudniony dojazd do serca swojej gminy, gdzie - oprócz zakupów - załatwiają także sprawy urzędowe”.

Sygnatariusze pisma powołują się także na słownikowe znaczenie słowa „obwodnica”. Ma ona przecież „być wyprowadzeniem ruchu tranzytowego - nie tylko ciężkich pojazdów transportowych, także autokarów wycieczkowych oraz tysięcy aut osobowych letnią porą - poza granice miast i gmin, aby odciążyć je komunikacyjnie. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona „obwodzić” miasto czy wieś a nie rozcinać je na pół”.

Różnowskie pismo do GDDKiA zwraca uwagę na fakt, że kiedy obwodnica odciąża lokalne drogi dojazdowe w obrębie miast oraz gmin, nikt nie ma już wtedy problemu z dojazdem do pracy z powodu poranych oraz popołudniowych korków komunikacyjnych. Dodatkowo wielu mieszkańców Gminy Dywity - w tym także różnowiacy - złożyło w Urzędzie Gminy wypełnione ankiety zaproponowane przez GDDKiA, w których zdecydowanie opowiadają się za wyborem właśnie wariantu zachodniego, jako najmniej ingerującego nie tylko w infrastrukturę swojej wsi. Najmniej ucierpi wtedy także tzw. „żywa tkanka społeczna”.

Różnowiacy po raz kolejny pytają w swoim piśmie o przyczyny usunięcia spośród wariantów północnej obwodnicy, zaproponowanych jesienią ub. roku przez ich projektanta, konsorcjum TRAKT, „najmniej uciążliwego dla wszystkich wariantu najbardziej zachodni, prowadzącego niemal wyłącznie przez pola i łąki”. Kończą swoje pismo prośbą o rozważenie powrotu do realizacji właśnie tej koncepcji północnej obwodnicy Olsztyna.

Mieszkańcy zapowiadają kontynuację protestów w porozumieniu z mieszkańcami Słup, Wadąga, Kieźlin, Myków, Gadów oraz Frączek - wsi wschodniej części gminy Dywity. Także mieszkańcy gminy Barczewo

Komentarze (47)

Dodaj swój komentarz

 • Zachodni wariantTAK 2022-05-25 10:00:15 46.205.*.*
  TYLKO WARIANT ZACHODNI! Cała reszta dywagacji nie ma sensu . Nie ma tam natury 2000 a każdy w tym województwie wariant ma mniejsze lub większe walory przyrodnicze .... budować jak najszybciej zachodni wariant żeby wyprowadzić tranzyt z miasta ! Zobaczcie już co się dzieje i jakie są korki , nie da się normalnie żyć !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Naczelny urbanista 2022-05-24 12:03:34 89.64.*.*
  Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wybór korytarzowania już dawno został wybrany. Nikt z władzy nie zgodzi się do poprowadzenie obwodnicy przez wschodnią część gminy, niezależnie od ilości łez tych, co mieszkają po stronie zachodniej. Prawda jest taka, że według wszelkich kalkulacji to wariant zachodni najlepiej odciąży tranzyt i ruch podmiejski. Oczywiście ingeruje w tereny przyrodniczy, ale jedynymi, nad którymi powinno się pochylić to tereny występowania chronionego ptactwa, a reszta to zwyczajna gospodarko rolna i leśna. Z kolei wariant wschodni oprócz oczywistego zadowolenia "ludzi z zachodu", wprowadzilby jedynie ciężkie korytarzowanie, przecinanie terenów mieszkalnych oraz odcięcie większej części Różnowa od jednolitego ciągu komunalnego. Teraz jedynie powalczyć, aby przywrócić wariant zachodni proponowany przez gminę z października 2021. Poza tym, nawiązując jeszcze do gospodarki przestrzennej, sposób budowy osiedla sterowców kojarzy mi się tylko z betonozą, która jest wszechobecna w większych metropoliach. Pozdrawiam, 3majcie się tam sztywno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Łajza 2022-05-22 19:27:00 31.61.*.*
  Na ch......j komu potrzebna ta obwodnica przecież za parę lat rondo skończą w Dywitach i będzie okien
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • manio 2022-05-22 15:40:15 188.147.*.*
  i tym na wsi tez nie pasuje zamknac calkiem wjazd w strone dywit i niech jezdza na okraglo,kiedys byla kasa na obwodnice to lalus z dywit ja zablokowal a teraz soltys róznowa probuje dajcie spokoj co wy za przyrode tam macie bagna same lub step i krzaki i smrod z michelina
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • lizak 2022-05-22 14:00:06 88.156.*.*
  to prawda, przetną Różnowo na pół. Będzie to problem dla Gminy Dywity.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 7
 • Jan 2022-05-22 13:06:32 31.0.*.*
  Największe bezrobocie ,najdroższe życie a linia nr.3 dalej nie kursuję, a on buduje nowe linie tramwajowe. Na ulicach powinni sprawdzać stan techniczny samochodów, a wodę liczą w sztukach takich mamy sztumistrzow
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Przewrotny 2022-05-22 12:25:05 83.9.*.*
  A ja jestem za budową obwodnicy wg korytarza wschodniego. Tak jak była planowana początkowo za Szydło. Narozrabial i uciekł na lepszą posadkę do Powiatu i udaje że to go nie dotyczy. Niedługo wybory i pojawi się jak Macierewicz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Hwdpis 2022-05-22 11:11:45 46.205.*.*
  Polacy mają dosyć PiSu dlatego odcinamy was od kasy nakładamy sankcje na kaczora od dziś nie wspieramy państwowych firm banków,stacje paliw,prąd zakupy,kurierka itd .tylko zachodnie firmy .jak nie zatrzymamy w porę PiSu będzie tak jak z Ukrainą tylko świat nam finansowo nie pomoże.Bądz Prawdziwym Polakiem nie dorabiaj Polski
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 12
 • Łehehe 2022-05-22 10:18:05 46.204.*.*
  Brawo GDDKiA, budować i nie patrzeć na tych wsiunów, ha ha ależ pięknie, będzie obwodnica, opornych można lekko przetrącić to się odechce protestów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 16
 • Www 2022-05-22 08:52:10 88.156.*.*
  Nudni już jesteście z tymi protestami. Przecież to nie ma być autostrada tylko droga co ma mieć po 1 pasie ruchu w każdym kierunku. Żadnych ślimaków czy miejsc obsługi podróżnych. Pogadajcie z mieszkańcami Bartaga czy Szczęsnego, którzy mają ekspresówkę pod nosem. Większość z nich mówi że jest zadowolona. Co więcej w pobliżu obwodnicy budują się kolejne domy, więc droga ludzi nie odstrasza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 6
2147382000