Advertisement

Łzy profesora symbolem końca pewnej ery olsztyńskiej medycyny

Łzy profesora symbolem końca pewnej ery olsztyńskiej medycyny
Prof. Wojciech Maksymowicz ogłosił rezygnację ze stanowiska prorektora ds. Collegium Medicum
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W piątek w szpitalu uniwersyteckim odbyła się konferencja prof. Wojciecha Maksymowicza. Roztrzęsiony, ze łzami w oczach wygłosił przemówienie. Gdy obwieścił, że podaje się do dymisji, głos uwiązł mu w gardle. Nie ma wątpliwości, że zakończyła się pewna era olsztyńskiej medycyny.

Profesor nie był sam. Na miejsce przybyło wielu pracowników szpitala: lekarzy, pielęgniek czy studentów, którzy w ten sposób wyrazili swoje poparcie dla jego osoby. Prorektor Collegium Medicum podziękował zgromadzonym i powiedział, że dostał liczne głosy poparcia od osób z całej Polski.

Trafiały do mnie z różnych środowisk, od osób różnych profesji i przynależności politycznych zarówno z Olsztyna, jak i kraju – wyjaśnił Wojciech Maksymowicz.

Powiedział, że przez 12 lat starał się o powstanie Collegium Medicum, a kiedy wreszcie się udało, okazało się, że władze uczelni nie są przychylnie nastawione do uzyskania przez tę jednostkę pewnej autonomii, tak jak ma to miejsce chociażby na Uniwersytecie Jagiellońskim.

20 maja zaapelowałem o zmiany w statucie przygotowywanym przez władze uczelni. Jednocześnie zaapelowałem o przeproszenie obrażonej dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, pani profesor Doboszyńskiej. Przeprosiny nastąpiły, natomiast niestety nie doszło do żadnej merytorycznej dyskusji na temat moich postulatów. Jestem przekonany, że w kształcie proponowanych zapisów Collegium Medicum nie będzie mogło się rozwijać. W tej sytuacji nie jestem w stanie podpisywać się pod tym projektem, który nie jest moim. Projektem nie zmierzającym do rozwoju medycyny olsztyńskiej – dodał prorektor Collegium Medicum.

Zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza nowym prorektorem zostanie prof. Andrzej Rynkiewicz, dziekan Wydziału Lekarskiego.

Moim następcą na pewno zostanie przyjaciel Ryszarda Góreckiego prof. Andrzej Rynkiewicz, któremu też kiedyś zaufałem. Niestety, dopiero niedawno naukowcy z Gdańska przekazali mi informację, że zawsze interes osobisty, prywatny przekładał nad dobro publiczne – wyznał Wojciech Maksymowicz i wspomniał też o prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorze ds. kształcenia i studentów.

W tej dosyć smutnej chwili jawi się jeszcze jedna postać prorektora Jerzego Przyborowskiego, namaszczonego już na przyszłego rektora naszego uniwersytetu, który bardzo obawia się konfrontacji wyborczej ze mną, mimo moich licznych zapewnień, że nie zamierzam kandydować – przyznał profesor.

Zrobił chwilę przerwy. I ogłosił swoją ostateczną decyzję.

W zaistniałem sytuacji, zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, składam rezygnację z pełnienia funkcji prorektora Collegium Medicum naszego uniwersytetu. Mam nadzieję, że to skłoni ludzi, którzy zamierzali szkodzić medycynie ze względu głównie na moją osobę, aby zajęli się innymi celami, tym razem pozytywnymi – wyjaśnił.

Zapewnił także, że zamierza nadal w pełni wspierać rozwój Collegium Medicum.

Na nasz redakcyjny mail przyszło również pismo poparcia od Mariusza Dobrzenieckiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Olsztyńskiego Collegium Medicum „ACMO”, które skierowane jest do Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą kryzysu na Collegium Medicum pragniemy złożyć na ręce Pana Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego listy poparcia dla Pana Prorektora do spraw Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza. Jako wieloletni współpracownicy, wyrażamy głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, mogącą prowadzić do odejścia Pana Profesora z Collegium Medicum.

Apelujemy o wypracowanie porozumienia, które pozwoli na dalszy rozwój Collegium Medicum pod skrzydłami Pana prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza.

– możemy przeczytać w piśmie.

Przytaczamy również treść listu otwartego, pod którym podpisy złożyły osoby wspierające prof. Wojciecha Maksymowicza, m.in. lekarze. Jego treść jest następująca:

Zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, która ma miejsce w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pragniemy wyrazić naszą solidarność z Panem Prorektorem Wojciechem Maksymowiczem.

Zaangażowanie Pana Prorektora w rozwój akademickiej medycyny w Olsztynie jest powszechnie uznane i wysoko oceniane. Profesor Maksymowicz odgrywa kluczową rolę w powstaniu Collegium Medicum. Jego wiedza i doświadczenie jest gwarantem najlepszego, możliwego rozwoju olsztyńskiej medycyny.

Gorąco apelujemy o wypracowanie konsensusu, który pozwoli na dalszy rozwój naszego Collegium Medicum pod kierownictwem Pana Prorektora prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza.

– czytamy w liście.

Galeria

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

  • Tamara Twardodupcewa 2019-06-07 11:15:39 188.146.*.*
    Przynajmniej honorowy człowiek i co zapowiedział to zrobił. A Górecki jeszcze będzie Profesora Maksymowicza przepraszać i prosić o powrót
    Odpowiedz Oceń: 49 17 Zgłoś treść