Advertisement

Łzy profesora symbolem końca pewnej ery olsztyńskiej medycyny

Łzy profesora symbolem końca pewnej ery olsztyńskiej medycyny
Prof. Wojciech Maksymowicz ogłosił rezygnację ze stanowiska prorektora ds. Collegium Medicum
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W piątek w szpitalu uniwersyteckim odbyła się konferencja prof. Wojciecha Maksymowicza. Roztrzęsiony, ze łzami w oczach wygłosił przemówienie. Gdy obwieścił, że podaje się do dymisji, głos uwiązł mu w gardle. Nie ma wątpliwości, że zakończyła się pewna era olsztyńskiej medycyny.

Profesor nie był sam. Na miejsce przybyło wielu pracowników szpitala: lekarzy, pielęgniek czy studentów, którzy w ten sposób wyrazili swoje poparcie dla jego osoby. Prorektor Collegium Medicum podziękował zgromadzonym i powiedział, że dostał liczne głosy poparcia od osób z całej Polski.

Trafiały do mnie z różnych środowisk, od osób różnych profesji i przynależności politycznych zarówno z Olsztyna, jak i kraju – wyjaśnił Wojciech Maksymowicz.

Powiedział, że przez 12 lat starał się o powstanie Collegium Medicum, a kiedy wreszcie się udało, okazało się, że władze uczelni nie są przychylnie nastawione do uzyskania przez tę jednostkę pewnej autonomii, tak jak ma to miejsce chociażby na Uniwersytecie Jagiellońskim.

20 maja zaapelowałem o zmiany w statucie przygotowywanym przez władze uczelni. Jednocześnie zaapelowałem o przeproszenie obrażonej dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, pani profesor Doboszyńskiej. Przeprosiny nastąpiły, natomiast niestety nie doszło do żadnej merytorycznej dyskusji na temat moich postulatów. Jestem przekonany, że w kształcie proponowanych zapisów Collegium Medicum nie będzie mogło się rozwijać. W tej sytuacji nie jestem w stanie podpisywać się pod tym projektem, który nie jest moim. Projektem nie zmierzającym do rozwoju medycyny olsztyńskiej – dodał prorektor Collegium Medicum.

Zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza nowym prorektorem zostanie prof. Andrzej Rynkiewicz, dziekan Wydziału Lekarskiego.

Moim następcą na pewno zostanie przyjaciel Ryszarda Góreckiego prof. Andrzej Rynkiewicz, któremu też kiedyś zaufałem. Niestety, dopiero niedawno naukowcy z Gdańska przekazali mi informację, że zawsze interes osobisty, prywatny przekładał nad dobro publiczne – wyznał Wojciech Maksymowicz i wspomniał też o prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorze ds. kształcenia i studentów.

W tej dosyć smutnej chwili jawi się jeszcze jedna postać prorektora Jerzego Przyborowskiego, namaszczonego już na przyszłego rektora naszego uniwersytetu, który bardzo obawia się konfrontacji wyborczej ze mną, mimo moich licznych zapewnień, że nie zamierzam kandydować – przyznał profesor.

Zrobił chwilę przerwy. I ogłosił swoją ostateczną decyzję.

W zaistniałem sytuacji, zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, składam rezygnację z pełnienia funkcji prorektora Collegium Medicum naszego uniwersytetu. Mam nadzieję, że to skłoni ludzi, którzy zamierzali szkodzić medycynie ze względu głównie na moją osobę, aby zajęli się innymi celami, tym razem pozytywnymi – wyjaśnił.

Zapewnił także, że zamierza nadal w pełni wspierać rozwój Collegium Medicum.

Na nasz redakcyjny mail przyszło również pismo poparcia od Mariusza Dobrzenieckiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Olsztyńskiego Collegium Medicum „ACMO”, które skierowane jest do Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą kryzysu na Collegium Medicum pragniemy złożyć na ręce Pana Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego listy poparcia dla Pana Prorektora do spraw Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza. Jako wieloletni współpracownicy, wyrażamy głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, mogącą prowadzić do odejścia Pana Profesora z Collegium Medicum.

Apelujemy o wypracowanie porozumienia, które pozwoli na dalszy rozwój Collegium Medicum pod skrzydłami Pana prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza.

– możemy przeczytać w piśmie.

Przytaczamy również treść listu otwartego, pod którym podpisy złożyły osoby wspierające prof. Wojciecha Maksymowicza, m.in. lekarze. Jego treść jest następująca:

Zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, która ma miejsce w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pragniemy wyrazić naszą solidarność z Panem Prorektorem Wojciechem Maksymowiczem.

Zaangażowanie Pana Prorektora w rozwój akademickiej medycyny w Olsztynie jest powszechnie uznane i wysoko oceniane. Profesor Maksymowicz odgrywa kluczową rolę w powstaniu Collegium Medicum. Jego wiedza i doświadczenie jest gwarantem najlepszego, możliwego rozwoju olsztyńskiej medycyny.

Gorąco apelujemy o wypracowanie konsensusu, który pozwoli na dalszy rozwój naszego Collegium Medicum pod kierownictwem Pana Prorektora prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza.

– czytamy w liście.

Galeria

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • po Politechnice Warszawskiej 2019-06-07 20:43:54 95.160.*.*
  UWM to jedna z najgorszych uczelni w Polsce, fabryka przyszłych bezrobotnych. Dogoterapia, wojskoznawstwo, bibliotekoznawstwo, badanie trendów, inżynieria kosmiczna,broker inowacji w przemyśle spożywczym...serio? UWM nie jest żadną uczelnią, to jakaś organizacja, która ma kilka celów. Jej głównym celem jest tworzenie miejsc pracy dla swoich znajomków i pseudo naukowców, co pokazały latające węgorze i widmo-konferencje. Myślę że Ministerstwo Edukacji powinno wziąć pod lupę tą organizację.
  Odpowiedz Oceń: 47 23 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-06-07 20:38:49 5.173.*.*
  Tak naprawdę to wewnętrzna rozgrywka Popapranców. Osobiście twierdzę że im więcej się kłócą tym lepiej. Wszyscy widzimy że przed wyborami na jesieni grunt im się pali pod nogami. Szykują sobie nowe posadzki.
  Odpowiedz Oceń: 19 14 Zgłoś treść
 • henry k 2019-06-07 18:22:39 195.136.*.*
  Brakuje mi argumentów drugiej strony dziennikarzu
  Odpowiedz Oceń: 20 6 Zgłoś treść
 • Szef UWM 2019-06-07 17:47:46 195.136.*.*
  UWM umarł już dawno temu. Przed tym jak na stanowiska wyznaczalo się ludzi bez kwalifikacji... czyt. Szef strazy uniwersyteckiej
  Odpowiedz Oceń: 22 3 Zgłoś treść
 • .... 2019-06-07 13:10:07 77.255.*.*
  UWM umarł dzisiaj....
  Odpowiedz Oceń: 12 17 Zgłoś treść
 • joźin 2019-06-07 12:47:45 88.156.*.*
  Brawo lekarze, brawo partia pis i inne. Moja najbliższa osoba musiała udać sie do Dortmundu aby została operowana za pieniądze. W Polsce nie przeprowadza się takich operacji gdyż za takie cuda mogliby lekarze pójść do więzienia. W Dortmundzie przeprowadził tę operację polski lekarz z polską obsługą - pielęgniarki, anestezjolog - Polacy. Dlaczego tak jest pytam się? Ano, za takie operacje lekarz wykonujący taką operację, w przypadku popełnienia błędu poszedłby do kryminału. Alleluja i do przodu, tak powiedział Rydzyk.
  Odpowiedz Oceń: 20 13 Zgłoś treść
 • Szef UWM 2019-06-07 12:35:33 195.136.*.*
  Czysta polityka. Gòrecki odchodzi w tym roku bo konczy mu się kadecja. Ucieknke też i kanclerz za swoje przewały...
  Odpowiedz Oceń: 26 7 Zgłoś treść
 • Fuzzy 2019-06-07 12:34:02 188.146.*.*
  Wydział Medyczny to jest perełka w ofercie edukacyjnej UWM, a jego wartość jako placówki szkolącej młodych lekarzy potwierdzają coroczne, zewnętrzne testy kompetencyjne studentów (każdorazowo II/III miejsce w Polsce). Kogoś to chyba boli, zważywszy że większość wydziałów oferuje marność, wtórność i nijakość, o czym świadczą chociażby losy dużej części absolwentów (najczęściej niepracujących w zawodzie- m.in z racji jakości wiedzy jaką otrzymali w trakcie studiów), a także żenujące punktacje publikacji naukowych(w odniesieniu do artykułów w czasopismach z Listy Filadelfijskiej), osculujące na poziomie University of South Burkina Faso:-)- gdyby ten ostatni oczywiście istniał. I na tym tle "ogolnym", WM , prezentuje się po prostu ZBYT DOBRZE . Wygląda zatem na to, że trochę lepiej już było, obecnie zaś wszystko powolutku wróci do poziomu "nawodnionego gruntu" (w końcu nie bez kozery UWM ma ksywę "szuwarowo-bagienny"). Niestety wydaje się, że ten "chocholo-naukawy" taniec okraszony feudalizmem, ućkany jak keks bakaliami, wtórnością i nieudolnością (niestety wszystko to za pieniądze podatnika- czyli nasze), skutecznie zakończy dopiero brak studentów (co na niektórych wydziałach już na szczęście zaczyna mieć miejsce), ergo ktoś u góry pokaże że ma jaja i skutecznie zweryfikuje to spetryfikowane towarzystwo wzajemnej adoracji.
  Odpowiedz Oceń: 35 10 Zgłoś treść
 • Miejscowy 2019-06-07 11:55:30 5.172.*.*
  Kontrowersyjna postać. Z jednej strony bardzo duże zasługi dla uczelni w związku z utworzeniem Wydziału Lekarskiego, z drugiej strony autokrata i praktycznie pan i władca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Sam nie wiem co o tym myśleć.
  Odpowiedz Oceń: 44 10 Zgłoś treść
 • Janwer 2019-06-07 11:48:00 188.146.*.*
  Kto to jest Górecki?
  Odpowiedz Oceń: 15 14 Zgłoś treść