Łzy profesora symbolem końca pewnej ery olsztyńskiej medycyny

Łzy profesora symbolem końca pewnej ery olsztyńskiej medycyny
Prof. Wojciech Maksymowicz ogłosił rezygnację ze stanowiska prorektora ds. Collegium Medicum
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W piątek w szpitalu uniwersyteckim odbyła się konferencja prof. Wojciecha Maksymowicza. Roztrzęsiony, ze łzami w oczach wygłosił przemówienie. Gdy obwieścił, że podaje się do dymisji, głos uwiązł mu w gardle. Nie ma wątpliwości, że zakończyła się pewna era olsztyńskiej medycyny.

Profesor nie był sam. Na miejsce przybyło wielu pracowników szpitala: lekarzy, pielęgniek czy studentów, którzy w ten sposób wyrazili swoje poparcie dla jego osoby. Prorektor Collegium Medicum podziękował zgromadzonym i powiedział, że dostał liczne głosy poparcia od osób z całej Polski.

Trafiały do mnie z różnych środowisk, od osób różnych profesji i przynależności politycznych zarówno z Olsztyna, jak i kraju – wyjaśnił Wojciech Maksymowicz.

Powiedział, że przez 12 lat starał się o powstanie Collegium Medicum, a kiedy wreszcie się udało, okazało się, że władze uczelni nie są przychylnie nastawione do uzyskania przez tę jednostkę pewnej autonomii, tak jak ma to miejsce chociażby na Uniwersytecie Jagiellońskim.

20 maja zaapelowałem o zmiany w statucie przygotowywanym przez władze uczelni. Jednocześnie zaapelowałem o przeproszenie obrażonej dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, pani profesor Doboszyńskiej. Przeprosiny nastąpiły, natomiast niestety nie doszło do żadnej merytorycznej dyskusji na temat moich postulatów. Jestem przekonany, że w kształcie proponowanych zapisów Collegium Medicum nie będzie mogło się rozwijać. W tej sytuacji nie jestem w stanie podpisywać się pod tym projektem, który nie jest moim. Projektem nie zmierzającym do rozwoju medycyny olsztyńskiej – dodał prorektor Collegium Medicum.

Zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza nowym prorektorem zostanie prof. Andrzej Rynkiewicz, dziekan Wydziału Lekarskiego.

Moim następcą na pewno zostanie przyjaciel Ryszarda Góreckiego prof. Andrzej Rynkiewicz, któremu też kiedyś zaufałem. Niestety, dopiero niedawno naukowcy z Gdańska przekazali mi informację, że zawsze interes osobisty, prywatny przekładał nad dobro publiczne – wyznał Wojciech Maksymowicz i wspomniał też o prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorze ds. kształcenia i studentów.

W tej dosyć smutnej chwili jawi się jeszcze jedna postać prorektora Jerzego Przyborowskiego, namaszczonego już na przyszłego rektora naszego uniwersytetu, który bardzo obawia się konfrontacji wyborczej ze mną, mimo moich licznych zapewnień, że nie zamierzam kandydować – przyznał profesor.

Zrobił chwilę przerwy. I ogłosił swoją ostateczną decyzję.

W zaistniałem sytuacji, zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, składam rezygnację z pełnienia funkcji prorektora Collegium Medicum naszego uniwersytetu. Mam nadzieję, że to skłoni ludzi, którzy zamierzali szkodzić medycynie ze względu głównie na moją osobę, aby zajęli się innymi celami, tym razem pozytywnymi – wyjaśnił.

Zapewnił także, że zamierza nadal w pełni wspierać rozwój Collegium Medicum.

Na nasz redakcyjny mail przyszło również pismo poparcia od Mariusza Dobrzenieckiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Olsztyńskiego Collegium Medicum „ACMO”, które skierowane jest do Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą kryzysu na Collegium Medicum pragniemy złożyć na ręce Pana Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego listy poparcia dla Pana Prorektora do spraw Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza. Jako wieloletni współpracownicy, wyrażamy głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, mogącą prowadzić do odejścia Pana Profesora z Collegium Medicum.

Apelujemy o wypracowanie porozumienia, które pozwoli na dalszy rozwój Collegium Medicum pod skrzydłami Pana prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza.

– możemy przeczytać w piśmie.

Przytaczamy również treść listu otwartego, pod którym podpisy złożyły osoby wspierające prof. Wojciecha Maksymowicza, m.in. lekarze. Jego treść jest następująca:

Zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, która ma miejsce w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pragniemy wyrazić naszą solidarność z Panem Prorektorem Wojciechem Maksymowiczem.

Zaangażowanie Pana Prorektora w rozwój akademickiej medycyny w Olsztynie jest powszechnie uznane i wysoko oceniane. Profesor Maksymowicz odgrywa kluczową rolę w powstaniu Collegium Medicum. Jego wiedza i doświadczenie jest gwarantem najlepszego, możliwego rozwoju olsztyńskiej medycyny.

Gorąco apelujemy o wypracowanie konsensusu, który pozwoli na dalszy rozwój naszego Collegium Medicum pod kierownictwem Pana Prorektora prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza.

– czytamy w liście.

Galeria

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • Były pracownik 2019-06-13 16:22:53 188.147.*.*
  NARESZCIE !!! Pozbyliśmy się Profesora. Brawo Panie Rektorze. Jest Pan odważnym człowiekiem !!! Szpital Uniwersytecki to atrapa do likwidacji. Dobre miejsce dla prywaty z Warszawy.
  Odpowiedz Oceń: 2 12 Zgłoś treść
 • Córka1 2019-06-09 17:03:43 89.228.*.*
  Ludzie, jak możecie wypisywać takie bzdury !!!!! Profesor Maksymowicz, jest jedynym lekarzem, który przejął się zdrowiem i życiem mojej mamy. Inni odsyłali ją od jednego do drugiego, stosowali spychologię jak się patrzy. On jeden wystawił konkretną diagnozę i wyleczył.Chciał to zrobić, obchodził Go los pacjenta. Od dwudziestu lat nie miałabym matki. Jestem i zawsze będę pełna wdzięczności dla Profesora Maksymowicza. Moim zdaniem to wstyd, że zmusza się do rezygnacji tak wspaniałego fachowca i dobrego człowieka.
  Odpowiedz Oceń: 36 2 Zgłoś treść
 • pacjentka 2019-06-09 16:26:18 89.228.*.*
  Panie Profesorze dziękuję bardzo,bardzo mocno za uratowanie mi życia.Pamiętam o tym cały czas.Proszę niech Pan się nie załamuje da Pan sobie radę tak jak to było dawniej.Zyczę wszystkiego co najlepsze i dziękuję za 22 lata życia.
  Odpowiedz Oceń: 31 2 Zgłoś treść
 • Gamon 2019-06-08 12:30:47 88.156.*.*
  Tak to jest... Konstytucja dla Nauki... Ustawa 2.0..... nie liczy się już dydaktyka, umiejetności a punkty... nie masz kasy to nie publikujesz i nie masz kategorię C. Wyrwać się z tego ciężko. BRAWO RZĄDZĄCY!!!
  Odpowiedz Oceń: 17 5 Zgłoś treść
 • Fedex 2019-06-08 11:23:16 37.47.*.*
  Szkoda ze tak to się kończy ale od jakiegoś czasu wszystko na to wskazywało - utworzono Collegium Medicum i na Wydziale Nauk o Zdrowiu wylądowali wszyscy niepublikujacy z lekarskiego więc ta kategoria C nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Może trzeba było bardziej pracowników zmobilizować do pracy naukowej i by się udało zdobyć ta kategorie B co zresztą żadnym wielkim osiągnięciem nie jest.
  Odpowiedz Oceń: 23 1 Zgłoś treść
 • Lekarz 2019-06-08 10:34:09 37.47.*.*
  Niestety, chaos po wprowadzaniu zmian przez obecna ekipę rządzącą jest niesamowity. Wymienia die całe rzesze asystentów akademickich. Studenci sa zdezrietowani. Co chwilę zminia sie programy studiów.... Piszę o Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Poznaniu... Dobra zmiana...tfu.... Chaos, chaos, chaos..metofy rzadzenia nowej kasty
  Odpowiedz Oceń: 30 12 Zgłoś treść
 • Olsztynianin 2019-06-08 10:01:56 83.6.*.*
  List otwarty cokolwiek spóźniony bo przecież prorektor podał się do dymisji. W czym problem? jak ma wizję to niech założy swoją klinikę i leczy pacjentów na własne ryzyko i według własnej idei... Oni wszyscy chcą uszczęśliwiać ludzi za wspólne pieniądze. Jak jest taki dobry to chyba da radę.......
  Odpowiedz Oceń: 12 29 Zgłoś treść
 • Pan Tadeusz 2019-06-08 08:12:55 5.172.*.*
  Teraz list do Gowina, a ja Maksymowicza pamiętam z LO1, jak chodził w czerwonym krawacie.
  Odpowiedz Oceń: 11 20 Zgłoś treść
 • kucharz 2019-06-08 08:10:39 5.172.*.*
  Wstyd panie Maksymowicz. Od kogoś kto jest profesorem i aspiruje by kierować uczelnią wymagania co do kultury osobistej są większe niż pan zaprezentował. A gdzie pana godność ? Wstyd, wstyd, wstyd !!!!
  Odpowiedz Oceń: 13 47 Zgłoś treść
 • student 2 2019-06-08 06:08:00 79.184.*.*
  Rozpoczęła się kampania wyborcza pan Maksymowicza do sejmu czy senatu? Męczennik dojnej zmiany? Ofiara reformy Gowina? I jak Zalewska będzie zwalał. na kogoś innego?
  Odpowiedz Oceń: 15 31 Zgłoś treść