Główna ulica w Jonkowie nadal rozkopana, mimo że od dawna powinna być już gotowa [ZDJĘCIA]

Główna ulica w Jonkowie nadal rozkopana, mimo że od dawna powinna być już gotowa [ZDJĘCIA]
Ul. Hanowskiego w Jonkowie od wielu miesięcy jest rozkopana
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Ulica Hanowskiego w Jonkowie to główna arteria w tej miejscowości. Niestety, od kilkunastu miesięcy nie widać, aby zbliżało się zakończenie robót. Położono co prawda asfalt, ale nadal nie ma chodników. Mieszkańcy mówią, że boją się tamtędy chodzić.

Dokument pod nazwą „Poprawa ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Jonkowo” został podpisany 3 października 2018 r. przez ówczesną starostę Małgorzatę Chyziak, ówczesnego wicestarostę (teraz już starostę) Andrzeja Abako oraz wykonawcę – Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o. o. z Mińska Mazowieckiego. Zgodnie z umową na terenie gminy miały powstać nowe chodniki i drogi rowerowe, a drogi miały zostać przebudowane.

O ślimaczym tempie prac pisaliśmy już w artykule pt. ''Mamy dość nieudolnie prowadzonej inwestycji''. Spór wójta ze starostą o drogę w Jonkowie.

Dlaczego remont stoi w miejscu? Najpierw pojawił się problem z kanalizacją i rurami, następnie dziury zostały zakopane, ale droga nie doczekała się asfaltu. Wójt gminy Jonkowo, Wojciech Giecko uważa, że błędy leżą w projekcie wykonanym przez Powiatową Służbę Drogową i Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Z kolei starosta zapewnia, że sieć wodociągowa nie wymaga przeprojektowania.

– Zgodnie z podpisaną przez Pana Starostę umową inwestycja powinna zakończyć się 3 października 2019 r. Przypomnę panu staroście, że mamy już 8 listopada 2019 r., a inwestycja jest wstrzymana – przyznał w zeszłym roku Wojciech Giecko, wójt Jonkowa.

Całe pismo wójta do starosty można znaleźć w artykule pt. „Jonkowo. Wójt gminy odpowiada na nasz wywiad ze starostą olsztyńskim”.

Z kolei starosta olsztyński, Andrzej Abako już w listopadzie zeszłego roku stwierdził w rozmowie z nami, że inwestycja powinna zakończyć się w czerwcu 2020 roku.

– Ja liczę, że już w czerwcu, ale wiele zależy też od gminy Jonkowo, od dofinansowania tej inwestycji. W początkowej fazie miała ona kosztować 14 mln zł. Po przetargu wyszło, że jest 21 mln zł dlatego poprosiłem pana wójta i radę Jonkowa o pomoc finansową w kwocie 2 mln zł, bo szacujemy, że roboty dodatkowe na tej drodze wyniosą ponad 4 mln zł. My już nie mamy dodatkowych środków finansowych, a pomoc gminy gwarantowałaby, że prace zakończyłyby się maksymalnie do końca sierpnia. Ale jeżeli nie będzie tej pomocy, to ja nie mogę zagwarantować, że to na pewno wtedy się zakończy – przyznał Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Więcej można przeczytać w [WYWIAD] Starosta Andrzej Abako: ''Droga w Jonkowie mogłaby być zrobiona już w lipcu''.

Tymczasem nadal nie widać końca prowadzonej inwestycji. Niedawno położono co prawda asfalt, jednakże nie ukończono chociażby budowy chodników i infrastruktury drogowej. Mieszkańcom Jonkowa to się nie podoba.

– Prosiłbym o powrót redakcji do tego tematu. To co się dzieje w tej chwili na ulicy jest niebezpieczne dla przechodniów, zwłaszcza dzieci – napisał do nas wzburzony czytelnik.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie ze starostwem, które jest odpowiedzialne za inwestycję. Niestety, nie uzyskaliśmy żadnych konkretów, a jedynie zapewnienie, że prace może zakończą się jeszcze w tym roku.

– Chcemy skończyć tę inwestycję jak najszybciej. Prace trwają, dołożymy wszelkich starań, żeby przed końcem roku zostały ukończone – powiedział w rozmowie z nami Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Nie udało nam się skontaktować z wójtem Jonkowa. Do tematu jeszcze wrócimy.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • eHHH 2020-09-11 11:34:44 188.147.*.*
    Ten asfalt został położony przed zimą jako rozwiązanie tymczasowe, przynajmniej tak to wygląda. Jest wylany na ziemi bez jakiegoś specjalnego przygotowania (zadziało się to błyskawicznie po długim czasie jeżdżenia w błocie). Na skrzyżowaniu, gdzie najwiśkszy ruch i manewry, to jest już taki 'miał asfaltowy'.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Kolo 2020-09-11 11:08:19 188.147.*.*
    Wzięli przykład z Olsztyna tam to dopiero burdel
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2