[WYWIAD] Starosta Andrzej Abako: ''Droga w Jonkowie mogłaby być zrobiona już w lipcu''

[WYWIAD] Starosta Andrzej Abako: ''Droga w Jonkowie mogłaby być zrobiona już w lipcu''
Starosta Andrzej Abako
Fot. Monika Smolik / Olsztyn.com.pl

Wracamy do tematu drogi w Jonkowie, która od wielu miesięcy jest rozkopana, a końca remontu nie widać. Mieszkańcy mają dość utrudnień, a wójt gminy winą za tę sytuację obarcza Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Starosta Andrzej Abako wyjaśnia nam, jakie są ustalenia z gminą oraz kiedy kontrowersyjna inwestycja ma szansę się zakończyć.

Wójt Jonkowa, Wojciech Giecko o przedłużający się remont ul. Hanowskiego i za, tu cytat: „nieudolnie prowadzoną inwestycję” obwinia starostwo. Uważa, że przez to przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy przy tej ulicy, ponoszą straty. Jakie jest stanowisko starostwa w tej sprawie?

- Nie uważam, że inwestycja jest prowadzona nieudolnie. Ona, co prawda, będzie trwała trochę dłużej, ale wynika to z zakresu prac dodatkowych, które pojawiły się w trakcie realizacji, a takie, jak przy każdej inwestycji, zdarzają się. Pewnie, że chcielibyśmy zrobić ją od razu, tak jak to powinno być zrobione, ale w lipcu okazało się, że w ciągu ul. Hanowskiego leży wodociąg, który trzeba przebudować, aby w razie awarii nie trzeba było dewastować wyremontowanej drogi.

Przez kilka miesięcy gmina Jonkowo próbowała powiedzieć, żebyśmy to my zrobili jako powiat olsztyński. Twierdzili, że ten wodociąg jest w kolizji z inwestycją. My uważaliśmy, że jest. Po naszych rozmowach ustaliliśmy, że to jest ich wodociąg, w związku z tym to oni muszą to zrobić. Prace miały się rozpocząć w poniedziałek (4 listopada – przyp. red.). Gdy wodociąg zostanie przełożony, to my od razu kładziemy asfalt, ale gdyby zostało to zrobione w lipcu, to ten asfalt byłby tam już od lipca. Przez kilka miesięcy czekaliśmy na decyzję ze strony gminy, ale już dogadaliśmy się z gminą Jonkowo i teraz prace ruszyły. Mam nadzieję, że szybko dostanę informacje od pana wójta, że wodociąg jest już przełożony i zaczniemy kłaść asfalt.

Wójt gminy sugerował, że projekt jest niewłaściwy i należy go zmienić. Zaproponował na ten cel 150 tys. zł. Czy to rzeczywiście jest konieczne?

- Wójt po rozmowie ze mną zrozumiał, że to jest jego wodociąg i on go musi przełożyć, a nie starosta. W związku z tym wyasygnował te pieniądze i wodociąg przekłada na swój koszt.

Jednak wójt twierdził, że to starostwo zrobiło nieodpowiedni projekt i to starostwo powinno ten projekt zmienić.

Nie ukrywajmy, że projektu nie jest dosyć dobry. Nie odzwierciedla on wszystkiego, co wykonawca napotkał podczas budowy. Na razie nie podejmujemy tematu winy za te niedopatrzenia, bo priorytetem jest ukończenie inwestycji. Sądzić się będziemy ewentualnie później. Ale musze zaznaczyć, że projekt był konsultowany także przez władze Jonkowa.

Czyli jest szansa, że do wakacji inwestycja wreszcie w pełni się zakończy?

- Ja liczę, że już w czerwcu, ale wiele zależy też od gminy Jonkowo, od dofinansowania tej inwestycji. W początkowej fazie miała ona kosztować 14 mln zł. Po przetargu wyszło, że jest 21 mln zł dlatego poprosiłem pana wójta i radę Jonkowa o pomoc finansową w kwocie 2 mln zł, bo szacujemy, że roboty dodatkowe na tej drodze wyniosą ponad 4 mln zł. My już nie mamy dodatkowych środków finansowych, a pomoc gminy gwarantowałaby, że prace zakończyłyby się maksymalnie do końca sierpnia. Ale jeżeli nie będzie tej pomocy, to ja nie mogę zagwarantować, że to na pewno wtedy się zakończy.

Skąd w związku z tym wziąć te dodatkowe środki?

- Powiat olsztyński ma do utrzymania 858 km dróg, a subwencji drogowych dostaje 4 mln 100 tys. zł i ta subwencja nie wystarcza nawet na pokrycie bieżących wydatków związanych z drogami. Nie mówiąc już o poważniejszych remontach czy budowie nowych dróg. W związku z tym musimy szukać środków dodatkowych, ale nie mamy ich, bo mamy niedobór pieniędzy w oświacie, w domach pomocy, w domach dziecka i w każdej dziedzinie, którą ruszymy. Musimy dołożyć z tzw. dochodów własnych (podatki PIT, CIT). W związku z tym idziemy do banku. Musimy wziąć kredyt. Będziemy spłacali go przez 15 lat, żeby dokończyć tę drogę w Jonkowie. Dlatego chcielibyśmy tej pomocy od gminy Jonkowo na poziomie 2 mln zł.

Czy gmina rzeczywiście znajdzie te środki? Wójt deklarował pomoc w wysokości 150 tys. zł.

- Wójt kategorycznie odpowiada, że nie ma takich pieniędzy. Natomiast ja z rozmowy z radnymi na sesji wnioskowałem, że im też bardzo zależy na terminowym skończeniu tej pracy w 2020 r. i rozważają możliwość pochylenia się nad problemem, i poszukania wspólnego rozwiązania kwestii. Ta inwestycja, w tej chwili na poziomie 21 mln zł, a de facto kończąca się pewnie na 25 mln zł, jest budowana na terenie gminy Jonkowo i przede wszystkim dla jej mieszkańców. Poprawiamy bezpieczeństwo pieszych, komfort kierowców – będzie nowy asfalt, infrastruktura, nowe odwodnienia To będzie zrobione na wiele lat. Mamy taką regułę, że samorządy gminne uczestniczą w inwestycjach powiatu, dlatego, że są one przeznaczone dla mieszkańców danej gminy.

Inwestycja będzie służyć mieszkańcom, ale to właśnie mieszkańcy najbardziej narzekają na tę sytuację. Przy deszczowej pogodzie są ogromne kałuże i błoto. Utrudniony ruch mają nie tylko kierowcy, ale też piesi.

- Problem bez wątpienia jest, i mogę tylko apelować do mieszkańców Jonkowa o wyrozumiałość i cierpliwość. Nie od razu Kraków zbudowano…

Musimy też pamiętać o problemach, jakie dotyczą większości inwestycji w Polsce – problemach z wykonawcami, a przede wszystkim z ich finansowaniem. W tej chwili otworzyliśmy przetarg na największą inwestycję drogową, jaką powiat do tej pory wykonywał, czyli tzw. „dużą pętlę” ZIT-owską od miejscowości Spręcowo poprzez Gady, Tuławki, krzyżówki barczewskie, Barczewko, Barczewo aż do „szesnastki”. Mamy na tę inwestycję 35 mln zł, a najtańsza oferta opiewała na 55 mln zł. Dodatkowych 20 mln zł nie mamy. Dlatego ten przetarg unieważniliśmy i będziemy rozpisywać kolejny. Zmieniliśmy warunki i mam nadzieję, podobnie jak i wójt Dywit i burmistrz Barczewa, którzy również partycypować będą w kosztach, że uda nam się wyłonić wykonawcę i przystąpić do prac.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • jonkowianka 2020-12-11 13:41:59 178.37.*.*
  Szanowny Panie Starosto , i co Pan na to .Prace są nadal ślamazarne .Może Pan przyjedzie do Gminy i wytłumaczy mieszkańcom , dlaczego ta droga to taki zakalec.Może za dwa lata coś będzie zrobione. Mieszkańcy mocno denerwują się , bo maja powód.Dobrych Świąt.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • mieszkańcy jonkowa 2020-11-07 14:00:47 178.37.*.*
  Panie Starosto .Została Panu powierzone prestiżowe stanowisko i nie widać aby to stanowisko dało Panu Prestiżu , marnowane jest zaufane dane Panu .Jeżeli nie może Pan porozumieć się z Wójtem , to proponujemy zaparzyć garnek kawy , zaścielić pięknym obrusem stół i zacząć rozmawiać .Bardzo prosimy o wykazanie dobrej woli i traktować to spotkanie jak coś koniecznego , bo taka sytuacja nie służy ani Panu , ani Gminie Jonkowo..Myślę , że przemyślenia , te pozytywne uwidocznią się , z jednej i drugiej strony .Powodzenia.Zobaczymy. PS.Widziałem miasto które są o wiele większe i wykonywały podobną inwestycję i czasowo jak Jonkowo , i dawno zakończyły prace , z chodnikami , wysepkami , znakami , przystankami. Pytanie, czy Wy nie wstydzicie się?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • mieszkańcy jonkowa 2019-12-31 23:10:13 178.37.*.*
  Panie Starosto , czekamy na reakcję z Pana strony. Jeżeli czuje się Pan Gospodarzem i ma Pan dobrą wolę , to bardzo prosimy o jasne wytłumaczenie . Dlaczego ta inwestycja tak się przeciąga . wszyscy na tym cierpimy . Mieszkańcy Jonkowa. Pozdrowienia na Nowy Rok.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • 43457399 mieszkańcy jonkowa 2019-12-27 18:11:36 178.36.*.*
  Szanowny Panie Starosto,jeżeli ma Pan trochę dobrej woli , to bardzo prosimy o wykazanie tego w czynach .Tak się buduje OPINIĘ , to będzie pamiętane przez mieszkańców w Jonkowie . Może Pan chce kogoś ukarać? Czy to tak ma wyglądać .Jak Pana Pracownicy nie mogą podołać swoim obowiązkom , to jest na to sposób. Może Pan ma taki nawał pracy , że sprawy Jonkowa i drogi są spychane na dalszy plan. Pozdrowienia NOWOROCZNE , i dobrych pomysłów w 2020 roku .Mieszkańcy Jonkowa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 0
 • Staszek-Pilot 2019-12-11 20:47:11 83.28.*.*
  Czarny kapelusz , ciemne okulary , to przykrywka obecnego patrioty ze starego systemu czerwonej burżuazji, i plan kłamstwa i obłudy ,to społeczeństwo o niskim poziomie intelektualnym . Kochani mieszkańcy Gminy Jonkowo , wy macie we własnym terenie prawdziwego gospodarza, człowieka o wysokim stadium intelektualnym , o głębokiej wizji gospodarczej praktycznej i teoretycznej jakim jest Pan Wojciech Giecko ., Z jego osobowości powinni brać przykład tacy psełdo włodarze jak wojewoda czy burmistrz ostrudy. Takiego gospodarza potrzebuje gmina Małdyty, prawdziwego gospodarza , o wizji w zagospodarowaniu gminy , pełnej komunikacji społecznej ,dbaniu o inwestorów wnoszących dobro w ten trudny obszar jak również o opuszczoną przez system czerwonej burżuazji społeczeństwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Mieszkaniec 2019-11-13 08:37:38 195.136.*.*
  A gdzie się podziały komentarze? Komuna wróciła razem z cenzurą? Brawo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • qwerty123 2019-11-06 07:42:22 37.30.*.*
  Jestem jednym z właścicieli firm znajdujących się przy nieszczęsnej ulicy Hanowskiego. To co się wyprawia, te zwalanie winy jednych na drugich to podejście ludzi, którzy na swoich stanowiskach nie powinni się w ogóle znaleźć. Starosta, który czaruje, że my to nie my, wójt, który czaruje, że to oni a nie my. Nóż mi się w kieszeni otwiera, kiedy pomyślę o tym, że przecież wystarczyło od początku podejść do tematu inwestycji z należytą starannością, wiedzą i umiejętnością przewidywania stanów rzeczy. Za co, wy, darmozjady bierzecie pieniądze? Za co jest utrzymywana potężna armia "specjalistów" od siedzenia na stołkach i picia kawy? Kto poniesie konsekwencje i dlaczego szastacie nie swoimi pieniędzmi. Z kontekstu tego pseudo-wywiadu wynika, że starostwo zgubiło gdzieś 7 a może i nawet 11 milionów złotych. Ja się pytam, jakim k..wa cudem niedoszacowano wartości inwestycji ! 11 milionów złotych dodatkowo z początkowych 14! Przecież jakby to się działo w prywatnej firmie, to osoby za to odpowiedzialne poszłyby do więzienia! Kto poniesie za to odpowiedzialność zarówno po stronie starostwa jak i urzędu gminy? Kto zwróci mi koszt remontu samochodów, bo kałuże i błoto da się przeżyć, ale marsjańskie doły i jeziora? Nikt nie wspomina o szkole, której wejście jest na samym środku tego krajobrazu księżycowego, tylko patrzyć aż coś się stanie. Pierwsze słowa klienta wchodzącego do firmy to: "Kto wam taką krzywdę zrobił z tą drogą?" Cierpią na tym mieszkańcy, właściciele firm, dzieci. Wstydu nie macie, ale my się z wami policzymy, przy następnych wyborach. Reasumując, tablica, którą wójt postawił (ciekawe za czyje pieniądze) na początku rozkopanych wykrotów powinna brzmieć : "Inwestycja przygotowana i prowadzona przez idiotów z urzędu gminy i starostwa - przepraszamy"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
 • Uczestnik spotkania 2019-11-05 20:04:05 37.47.*.*
  Arogancja władzy brak poczucia wstydu jest porażająca. 30 mają w czasie gdy w urzędzie gminy w Jonkowie odbywało się spotkanie z mieszkańcami ul. Hanowskiego starosta lansował w TVP Olsztyn i chwalił właśnie tą inwestycją. Może gdyby Pan był na spotkaniu usłyszałby zapewnienia swojego podwładnego że przebudowa zaraz ruszy bo uzgodnienia z zakładem energetycznym to kwestia jednego miesiąca a z Orange ok trzech miesięcy. Proszę pokazać dokumenty z uzgodnieniami. Wstyd Panie starosto
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 0
 • mieszkaniec Hanowskiego 2019-11-05 17:14:43 83.31.*.*
  Szanowny Panie Starosto- kłamać to trzeba umieć. To co Pan zrobił w tym wywiadzie to tradycyjne odwracanie kota ogonem. Teraz kilka faktów. Inwestycja na ul. Hanowskiego została wstrzymana w maju 2019. Dlaczego ? Bo urzędnicy starostwa zapomnieli uzgodnić z zakładem energetycznym przeniesienie linii napowietrznych, a operatorem telekomunikacyjnym linii podziemnych. Wtedy nikt jeszcze nie mówił o wodociągu, którego sprawa pojawiła się później. Zgodnie z tym co Pan mówi wodociągu nie było w planach i gdyby nie kłopoty z Orange i Energą już dawno droga byłaby gotowa. Sprawą wodociągu próbuje pan przykryć niekompetencje swoich podwładnych z powiatowej służby drogowej. Proszę przyjechać i obejrzeć z czym my mieszkańcy borykamy się od dawna- stan drogi jest fatalny. Z pozdrowieniami od mieszkańców Hanowskiego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 0