''Mamy dość nieudolnie prowadzonej inwestycji''. Spór wójta ze starostą o drogę w Jonkowie

''Mamy dość nieudolnie prowadzonej inwestycji''. Spór wójta ze starostą o drogę w Jonkowie
Ul. Hanowskiego w Jonkowie
Fot. Karina Karwowska / Olsztyn.com.pl

Rok temu Starostwo powiatowe w Olsztynie podpisało z Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów umowę na przebudowę dróg w Jonkowie. Główna droga - ul. Hanowskiego jest rozkopana, końca remontu nie widać, a mieszkańcy mają dość takiej sytuacji. Wójt gminy wystosował w tej kwestii apel do starosty.

Dokument pod nazwą „Poprawa ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Jonkowo” został podpisany 3 października 2018 r. przez ówczesną starostę Małgorzatę Chyziak, ówczesnego wicestarostę (teraz już starostę) Andrzeja Abako oraz wykonawcę – Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o. o. z Mińska Mazowieckiego. Zgodnie z umową na terenie gminy miały powstać nowe chodniki i drogi rowerowe, a drogi miały zostać przebudowane.

Zgodnie z umową, rozpoczął się także remont głównej drogi w Jonkowie – ul. Hanowskiego, przy której znajdują się sklepy, poczta, a także szkoła. Mieszkańcy mają dość rozkopów, przez które ruch utrudniony mają nie tylko kierowcy, ale i piesi. Bo tam właśnie było przejście dla pieszych, które zostało zlikwidowane, a mieszkańcy, aby przejść na drugą stronę, muszą przedzierać się przez kałuże i błoto.

- Droga w obecnym stanie to istna tragedia. Góry, doliny, jeziora... Mam wysoki samochód, a mimo to odczuwam wszelkie niedogodności związane z poruszaniem się po tej drodze. Właścicielom niskich aut współczuję... Chyba na plecach przyjdzie je im nosić. Cierpią mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy. Brak dojścia do sklepów, dojazdu do prywatnych posesji, brak przejścia dla pieszych... Najgorsze jest to, że nic nie zapowiada zmian. Modernizacja drogi stoi, a gmina i starostwo wzajemnie przerzucają winę na siebie. Porażka – mówi portalowi Olsztyn.com.pl mieszkanka Jonkowa.

Dlaczego remont stoi w miejscu? Najpierw pojawił się problem z kanalizacją i rurami, następnie dziury zostały zakopane, ale droga nie doczekała się asfaltu i tak jest do dziś. Wójt gminy Jonkowo, Wojciech Giecko uważa, że błędy leżą w projekcie wykonanym przez Powiatową Służbę Drogową i Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Z kolei starosta zapewnia, że sieć wodociągowa nie wymaga przeprojektowania.

Choć zarówno wójt, jak i starostwo wyrażają chęć współpracy, to końca sporu nie widać, w związku z tym wójt wystosował w tej sprawie apel do olsztyńskiego starosty Andrzeja Abako.

Zarówno ja, jak i przede wszystkim mieszkańcy, mamy dość nieudolnie prowadzonej inwestycji, powodującej nie tylko utrudnienia w ruchu i wynikający z tego chaos komunikacyjny na terenie Jonkowa, ale również drastyczne pogorszenie się standardu życia mieszkańców (wszechobecny kurz, nadmierny hałas, dziurawa i zalewana podczas opadów droga (…), spadek dochodów podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przy ul. Hanowskiego) oraz całkowity brak bezpieczeństwa pieszych, w tym przede wszystkim dzieci uczęszczających do SP Jonkowo, powodują, że wzywam Pana Starostę Andrzeja Abako do podjęcia rzeczywistych działań mających na celu zapobieżenie w/w skutkom prowadzonej przez powiat olsztyński inwestycji.

- pisze w apelu do starosty wójt Wojciech Giecko.

W dalszej części dokumentu możemy przeczytać, że wójt, aby jak najszybciej zakończyć remont i zapewnić bezpieczeństwo, zobowiązał się wspomóc finansowo powiat olsztyński. Włodarz gminy zaproponował 150 tys. zł na wykonanie projektu technicznego sieci wodociągowej i wykonanie nowej sieci wodociągowej wraz z przyłączami do granicy działek mieszkańców.

Jednocześnie wyrażam nadzieję, że jako osoba osobiście odpowiedzialna za inwestycję stanie Pan na wysokości zadania i wymusi właściwe utrzymanie oraz zabezpieczenie w najtrudniejszym jesienno-zimowo-wiosennym okresie ul. Hanowskiego. Ponieważ Powiatowa Służba Drogowa mimo wielokrotnych wezwań nie podejmuje konkretnych działań jak również wykonawca inwestycji nie traktuje tego zadania z należytą troską.

- podsumowuje wójt Jonkowa.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również starostwo. Dowiedzieliśmy się jedynie, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie.

- W poniedziałek o godz. 14:00 w Urzędzie Gminy Jonkowo odbędzie się spotkanie p. Andrzeja Abako z mieszkańcami właśnie w tej sprawie – poinformował nas Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy powiatu olsztyńskiego.

Do tematu wrócimy.

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkaniec 2019-11-23 13:12:38 82.177.*.*
  Jonkowo wyglądem przypomina Polskę przełomu lat 80/90 . Inwestycja w centrum jest tego najlepszym przykładem , jaki gospodarz taka miejscowość . Proszę zwrócić uwagę że miejscowość gmina położona bezpośrednio przy dużym mieście wojewódzkim wygląda jak PRLowski PGR i nie mówię tu tylko o remoncie głównej ulicy miejscowości . Dojazd do Olsztyna to też koszmar wąska , niebezpieczna bardzo ruchliwa droga z dużą ilością drzew w skrajni jezdni jazda nią to katastrofa . No i oczywiście komunikacja publiczna . 5 km od Olsztyna i żadnego autobusu MPK a jeżdżą aż do Olsztynka. Też zapewne wina starosty i całej reszty . Zróbmy w Jonkowie skansen to może z tego będzie kasa . Panie Wójcie proszę nie pitolić głupot że na to czy na tamto nie ma kasy , jeszcze JEST tylko trzeba po nią umieć sięgnąć najlepszym przykładem są ościenne gminy i większość gmin w Polsce. Polska jest w Unii tylko Jonkowo standardami orbituje gdzieś woku Federacji Rosyjskiej. Żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Stanisław Ceglarz 2019-11-16 17:19:49 85.190.*.*
  Słuchajcie krytycy - a nie wykonawcy : tutaj w tym przypadku nie ponosi winy wójt.Całą winę ponosi wojewoda i jego bezradni doradcy.To nie jest problem tylko w Jonkowie , tych problemów mamy bardzo dużo w całym regionie który został opuszczony przez system czerwonej burżułazj i ich doradców. Wójt gminy Jonkowo jest to człowiek o wyjątkowych cechach inteligencji i komunikacji i wspaniałych pomysłach wykonawczych.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Mieszkaniec Błotnej 2019-10-21 21:41:56 31.0.*.*
  Droga Olsztyn-Jonkowo po zimie też nie będzie nadawała się do jazdy... Już jest w stanie rozpadu ponieważ wykonawca rozwalił pobocza niebywale osadził krawężniki które woda wymywa wraz z ziemią pod asfaltem a ten się zapada! Rozwalili dojazd do Jonkowa główna drogę i się zwinęli. Odpowiedzialnemu za ten cyrk życzę takiego dojazdu z domu do pracy przez taki okres jaki mają mieszkańcy Jonkowa 😀
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • mieszkaniec 2019-10-21 08:19:32 213.73.*.*
  Na zdjęciach to jeszcze nie wygląda tragicznie, polecam przejechać się po deszczu. Dziury takie że 5 km/h ciężko przejechać. Polecam też przyjrzeć się już zmodernizowanemu odcinkowi drogi Jonkowo - Olsztyn oraz Jonkowo Węgajty, jakość wykonania woła o pomstwę do nieba, podczas deszczu woda stoi do połowy krawężnika, szerokość jezdni jest taka że dwie ciężarówki mają problem żeby się minąć. Już nawet pomijam temat drzewa stojącego pośrodku chodnika
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Ass 2019-10-20 19:50:31 37.47.*.*
  A problem tkwi w zaprojektowaniu przebudowy i braku logistycznego zaplanowania WSZYSTKIEGO firma stawiające studnie trafila na kolizje ktorej nijak da sie ominąć taki projektant wszystko stoi jednych jest rura burzowa drugich jest nowa przebudowa a nie wspomne o zgloszeniu do innych firm przebudowy np lini telefonicznych ktore też stoją w planach jest wymiana lini wodociagowej na którą nie ma pieniędzy i tak bd caly ten syf i kołomyja w Wielkim Jonkowie trwała i trwała
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Mieszkaniec 2019-10-20 15:17:36 195.136.*.*
  Winę za bałagan na ul. Hanowskiego ponoszą władze powiatu olsztyńskiego. Niestety garstka osób w Jonkowie, w szczególności niezadowolonych ze swojego rezultatu w wyborach samorządowych próbuje na siłę przekonać mieszkańców, że to wójt jest winien. Jak to zwykle bywa prawda się sama obroni.
  Odpowiedz Oceń: 4 5 Zgłoś treść
 • Mieszkaniec 2019-10-20 09:16:45 83.31.*.*
  Inwestycja tkwi w martwym punkcie z powodu niekompetencji urzędników starostwa. Głównym powodem nie jest wodociąg a brak uzgodnień z zakładem energetycznym i telekomunikacyjnym w kwestii przeniesienia infrastruktury. Rozpoczęto budowę bez wymaganych uzgodnień. Sprawa dla prokuratury !
  Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-10-19 15:32:09 188.146.*.*
  My olsztyniacy znamy to najlepiej mamy jeszcze gorzej mamy przecież nieudolnego grzymowicza który pozwala na fuszerke i długość prac
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść