Wyniki late poll: Zyskuje Andrzej Duda!

Wyniki late poll: Zyskuje Andrzej Duda!
Niesamowita radość w ekipie Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski, Cezary Kapłon, Aleksandra Szczepaniak / Olsztyn.com.pl

Andrzej Duda zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich - wynika z sondażu exit poll firmy badawczej Ipsos. Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego zdobywając 50,4 proc. głosów.

godz. 23:59 - Wyniki late poll: Zyskuje Andrzej Duda!

Andrzej Duda - 50,8%
Rafał Trzaskowski - 49,2%

Zwiększyła się różnica głosów między kandydatami - wynika z badania late poll. Według sondażu Ipsos dla TVN24 Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 proc.

W porównaniu z podanymi o godz. 21 wynikami exit poll różnica głosów między kandydatami wzrosła się z 0,8 do 1,6 punktu procentowego. TVN24 podaje, że pomimo większej różnicy pomiędzy kandydatami wynik wciąż jest zbyt zbliżony, aby z pewnością wskazać zwycięzcę.

* * *

godz. 22:30 - Według badania exit poll frekwencja wyniosła 68,9 proc. To o ponad 4 punkty procentowe więcej, niż w I turze. To także więcej, niż wyniosła frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku. Zatem jeśli frekwencja rzeczywiście wyniesie tyle lub więcej, będzie ona najwyższa w wyborach w Polsce po 1989 roku.

* * *

godz. 22:23 - Ipsos: Ogromna przewaga Andrzeja Dudy wśród wyborców z podstawowym wykształceniem

Prezydent Andrzej Duda zwyciężył wśród wyborców z wykształceniem od podstawowego do średniego włącznie. Kandydat KO Rafał Trzaskowski miał przewagę tylko wśród osób z licencjatem i wyższym wykształceniem – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Jak podaje Ipsos, wśród wyborców, którzy ukończyli szkołę podstawową, na Dudę zagłosowało 77,3 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego – 22,7 proc. Również osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym częściej głosowały na urzędującego prezydenta (74,7 proc.) niż na kandydata KO (25,3 proc.).

Wśród wyborców z wykształceniem średnim także zwyciężył Duda, uzyskując 50,3 proc. Trzaskowski w tej grupie miał 49,7 proc.

Jedynie wyborcy z licencjatem i wyższym wykształceniem częściej głosowali na Trzaskowskiego (65,9 proc.) niż na Dudę (34,1 proc.).

* * *

godz. 22:19 - Janusz Cichoń w komentarzu powyborczym uderza również w Telewizję Polską, która - jego zdaniem - pogłębia podział społeczeństwa: - Wybory, niezależnie od ich ostatecznego wyniku, wykazują dramatyczny podział w społeczeństwie. Ten podział jest wręcz fundamentalny i zarazem mocno antagonistyczny. Jest to skutek działania tak zwanej telewizji publicznej. Jeśli to się nie zmieni to podział będzie się pogłębiał. A to nie wróży dobrze Polsce. Bo odbiór tego co się dzieje w naszym kraju jest straszliwie negatywny w prawie całej Unii Europejskiej. A skutkiem takiej sytuacji jest brak poważania międzynarodowego. Nie chciałbym też by nasze spory wewnętrzne rozstrzygała ulica. A do tego prowadzi działalność rządowej telewizji udającej nieudolnie media publiczne.

* * *
godz. 22:12
- Ipsos: Duda wygrał wśród bezrobotnych, emerytów, robotników i rolników

Andrzej Duda otrzymał 81 proc. głosów oddanych przez rolników. Zwyciężył również wśród robotników – 65,9 proc., bezrobotnych – 65 proc. oraz emerytów i rencistów – 63,4 proc.

Rafał Trzaskowski uzyskał większość głosów właścicieli i współwłaścicieli firm (66,9 proc.) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (68,1 proc.). Kandydata KO poparli również pracownicy administracji i usług (56,2 proc.), a także uczniowie i studenci (70,3 proc.).

* **

godz. 22:08 - Dariusz Rudnik, lokalny PiS: - Z całą pewnością cieszy spora frekwencja. To znaczy, że demokracja w Polsce ma się dobrze i coraz lepiej, wbrew temu, co niektórzy mówią i zwłaszcza komentują za granicą. Oczywiście ta druga tura to był swego rodzaju plebiscyt i dlatego jest to tak istotne, bowiem moim zdaniem nie było to tak do końca głosowaniem za poszczególnymi kandydatami tylko za tym, jaką drogą pójdzie Polska w najbliższej przyszłości. Niestety, po stronie opozycji mamy znowu do czyniania z takimi ciągotkami, żeby bez względu na to, co głosi, co reprezentuje sobą kandydat głosować na niego tylko dlatego, żeby spróbować pozbawić władzy prezydenta Dudę i osłabić rządzącą koalicję prawicy. Mam nadzieję, że te wyniki jeszcze potwierdzą przewagę prezydenta Dudy. 

* * *

godz. 21:59 - Państwowa Komisja Wyborcza informowała, że zakładając scenariusz optymistyczny oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek wieczorem, może w nocy z poniedziałku na wtorek. W wersji pesymistycznej będzie to wtorek godz. 23.

* * *

godz. 21:55 - Janusz Cichoń (PO) dla Olsztyn.com.pl: - Wybory jeszcze w wielu miejscach trwają; ludzie jeszcze głosują - głównie w miejscowościach wypoczynkowych, w których turyści z całej Polski chcą jeszcze oddać głosy. Z pewnością będą to w większości głosy na pana Trzaskowskiego. Błąd sondażowego badania to jest 2 proc. Spokojnie musimy poczekać na wyniki. Do tego dochodzi zagranica. Z moich szacunków wynika, że powinniśmy zyskać jakieś 0,5 do 0,7 proc. Piłka nadal jest w grze. Mamy jeszcze nadzieję ma zwycięstwo. Poczekajmy spokojnie.

Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej dodał również, że była to niezmiernie ciężka kampania wyborcza. - Nasz kandydat startował z dwukrotnie niższym budżetem niż pozostali kandydaci co siłą rzeczy musiało się też odbijać na możliwościach jeśli chodzi o organizację kampanii - przyznał Cichoń.

* * *

godz. 21:45  - Według sondażu Ipsos na Warmii i Mazurach zwyciężył Rafał Trzaskowski z poparciem 53,1 proc.

Według sondażu Trzaskowski zwyciężył w województwach: pomorskim (66,4 proc.), lubuskim (63,1 proc.), zachodniopomorskim (63,1 proc.), dolnośląskim (58,6 proc.), opolskim (55,6 proc.), w wielkopolskim (55,3 proc.), kujawsko-pomorskim (53,9 proc.), warmińsko-mazurskim (53,1 proc.), śląskim (52,3 proc.).

Duda wygrał w województwach: podkarpackim (72,6 proc. głosów), lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,4 proc.), podlaskim (60 proc.), łódzkim (57,1 proc.), małopolskim (57,2 proc.) i mazowieckim (51 proc.).

* * *

godz. 21:35 Prezes lokalnych struktur PiS, Jerzy Szmit dla Olsztyn.com.pl: - Ogromnie się cieszymy. Wprawdzie sondażowe wyniki nie mówią o jakimś wielkim zwycięstwie to jednak pamiętamy, że dwa tygodnie temu, w czasie pierwszej tury, wyniki rzeczywiste były o 2 proc. lepsze Andrzeja Dudy, a Rafała Trzaskowskiego o 1 proc. gorsze o tych sondażowych. To pokazuje, że ta różnica jeszcze się powiększy. Bez względu na to, czy będzie większa, czy mniejsza najważniejsze jest to, że Andrzej Duda wygrał i abyśmy mogli kontynuować te wszystkie dobre zmiany, które zarówno w Polsce, jak i w naszym województwie się odbywały przez ostatnie 5 lat.

* * *

godz. 21:18 - Jacek Protas (PO): - Po raz pierwszy od wielu wyborów tak naprawdę nie wiemy, kto powinien się cieszyć, bowiem jest prawie idealny remis. Przy możliwym błędzie do 2 proc. tak naprawdę nie wiemy, kto wygrał wybory. Na pewno była to bardzo trudna kampania. Z jednej strony bardzo długa, bo te wybory były rozłożone na dwa etapy, a z drugiej strony dla Rafała Trzaskowskiego bardzo krótka. Wiadomo, że Polska jest podzielona równo na pół. Ktokolwiek zostanie prezydentem Rzeczypospolitej to jego zadaniem będzie zadbać o to, aby te głębokie podziały zrównoważyć, aby je "zasypać". Przypomnijmy, że będzie prezydentem wszystkich Polaków.

* * *

godz. 21:22

- Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko. Jestem absolutnie przekonany o tym, że zwyciężymy! - mówi natomiast Rafał Trzaskowski. - Ta noc będzie nerwowa, ale jestem przekonany, że jak policzymy głos do głosu, to wygramy.

W dalszej części wystąpienia, Trzaskowski mówi o nadziei na Polskę "otwartą, uśmiechnięta, europejską".

* * *

godz. 21:18 - Sympatycy i działacze Platformy Obywatelskiej z Olsztyna i Warmii i Mazur z lekkim niedowierzaniem, ale i nadzieją na lepszy, ostateczny wynik spotkali się aby wspólnie śledzić wyniki wyborów w jednym z lokali nad jeziorem Ukiel

* * *

godz. 21:15 - Radosław Nojman (PiS) dla Olsztyn.com.pl: - Jest to wynik, który niezwykle cieszy, bo już na tym etapie, sondażowym, urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrywa. Sądzę, że ta różnica się jeszcze powiększy, ale ciężko jednak przewidywać w tej chwili, jak to się ostatecznie skończy, bowiem wiemy, jak niewielka różnica dzieli obu kandydatów. Uważam, że będzie jeszcze lepszy wynik!

* * *

godz. 21:10

- Wygrać wybory prezydenckie przy prawie 70-procentowej frekwencji to niebywała wiadomość. Jestem ogromnie wzruszony - mówi Andrzej Duda, który podziękował również wyborcom Rafała Trzaskowskiego. - Cieszę się z mojego zwycięstwa, na razie sondażowego, ale co do ostatecznych wyników, to jak państwo widzieli, jeszcze mi urosło, jak to mówią.

Różnica w badaniu to 0,8 punktu procentowego, zatem wynik wyborów może różnić się od tego w sondażu.

* * *

godz. 21:02 - W Olsztynie trwają obecnie dwa wieczory wyborcze. Prawo i Sprawiedliwość jest w swojej siedzibie przy ulicy Dąbrowszczaków, natomiast działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej zgromadzili się w jednym z lokali znajdującym się nad jeziorem Ukiel

* * *

Według sondażu Rafał Trzaskowski otrzymał 49,6 proc. głosów.

Margines błędu w badaniu exit poll wynosi 2 punkty procentowe.

Do godziny 17 zagłosowało już 52,10% uprawnionych osób podała Państwowa Komisja Wyborcza. To o ponad 4 pkt proc. więcej niż przed dwoma tygodniami. Niektóre komisje musiały uruchomić rezerwy kart do głosowania. Głos można było oddać do godziny 21. Jeśli jednak przed lokalem wyborczym ustawiła się kolejka, osoby które się w niej znajdą, mogą zagłosować również po tej godzinie.

W Olsztynie do godziny 17 zagłosowało 53,94 proc. uprawnionych, natomiast w powiecie olsztyńskim 48,06 proc.

Najwyższą frekwencję w stolicy Warmii i Mazur uzyskała obwodowa komisja wyborcza nr 62 znajdująca się w Szkole Podstawowej nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiego na ulicy Pieczewskiej 10. Wydano tam 572 kart do głosowania na 822 możliwych.

* * *

Czytaj również: Warmińsko-mazurskie. Zniżka u fryzjera, pieniądze w zamian za głos na kandydata

* * *

 

Frekwencja do godziny 17 w drugiej turze wyborów (rozbicie na województwa)

Frekwencja w poszczególnych powiatach naszego województwa

Frekwencja w poszczególnych gminach

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • Ramzes 2020-07-13 11:26:20 89.228.*.*
  Granat najlepiej jakbyś wcisnął się w dupsko r.o. on taki spięty chętnie by się rozerwał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Do kufelek i r.o. 2020-07-13 11:22:50 89.228.*.*
  Zapraszam pustego kufla i tego komucha r.o. na soloweczke ja sam na was dwóch zobaczymy jakie kozaki jesteście ścierwa śmieci antypolskie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Kufel 2020-07-13 09:59:10 188.147.*.*
  Polak pedał Polskę sprzedał za 500 stów .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Granat 2020-07-13 06:13:53 37.47.*.*
  Obojętnie który wygra - zostaliśmy rozłączeni . Czy ktoś z Was ma pomysł na spoiwo ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • R.O. 2020-07-13 00:45:24 83.6.*.*
  Łiii-łiii! Radość przy korycie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • CZaskoffffski Jude 2020-07-12 22:36:33 188.147.*.*
  Trzaskowski to tęczowy misiu chodzący na pasku Tfuska i Makreli. Ludzie pamiętają Pe ło i ich dobrostan ....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
 • Luiza2020 2020-07-12 21:52:08 109.241.*.*
  Co wy piszecie, wyniki ogłasza PKW, a sondażownie nie dają ostatecznych wyników.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Tfuu 2020-07-12 21:49:58 95.160.*.*
  W du**e mam PO i PIS, jak nie tęczowo-niemiecki wynalazek to długopis kaczystanu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5