Warmińsko-mazurskie. Zniżka u fryzjera, pieniądze w zamian za głos na kandydata

Warmińsko-mazurskie. Zniżka u fryzjera, pieniądze w zamian za głos na kandydata
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. GettyImages

Bez problemów związanych z otwarciem lokali wyborczych, ale w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami.

Policjanci w warmińsko-mazurskim odnotowali do tej pory kilkanaście przypadków podejrzenia popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego - w Gołdapi oferowano 20 proc. zniżkę w zakładzie fryzjerskim w zamian za głosowanie na określonego kandydata, a w Działdowie za to samo oferowano pieniądze.

- Postępowania w tych sprawach będą się toczyć w oparciu o artykuł 250 kodeksu karnego, który przewiduje za takie przestępstwo do 5 lat więzienia - powiedział mediom rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji, Rafał Jackowski.

Jak dodał oficer prasowy, w sobotni wieczór w Olecku, Działdowie i Mrągowie odnotowano przypadki zrywania plakatów wyborczych. - Z kolei w Gołdapi otrzymaliśmy sygnał o możliwości zawieszenia nowego plakatu - dodał policjant.

Incydenty odnotowano również w Kętrzynie, Ostródzie, Bartoszycach i Mikołajkach. Zrywanie plakatów kwalifikowane jest jako wykroczenie zagrożone karą grzywny do 500 zł.

Łącznie w sobotę na Warmii i Mazurach odnotowano 12 incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej.

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w niedzielę w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Podczas jej trwania nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Tagi: policja wybory

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Ramzes 2020-07-13 11:18:58 89.228.*.*
    A dlaczego kur.y nie napiszecie, że chodzi o przekupstwa na rzecz partii, którą tak POpieracie komuchy onucami śmierdzące?!😁
    Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść
  • 25 lipca 1990 wyprodukowano ostatniego TRABANTA 601 2020-07-12 13:10:46 5.173.*.*
    A skąd dający pieniądze czy inne korzy$ci mogą wiedzieć, na którego kandydata zagłosuje przekupny wyborca?
    Odpowiedz Oceń: 8 1 Zgłoś treść