Zagrodził plażę nad jeziorem Tyrsko. Twierdzi, że ma zgodę właściciela akwenu

Zagrodził plażę nad jeziorem Tyrsko. Twierdzi, że ma zgodę właściciela akwenu
Właściciel obiektu Manor Hotel ogrodził płotem plażę nad jez. Tyrsko, bo twierdzi, że ma do tego prawo
Fot. Czytelniczka Olsztyn.com.pl

Na początku lipca właściciel obiektu Manor Hotel postawił płot na plaży nieopodal budynku. Umieścił także tabliczkę z napisem „tylko dla gości”. Czy zrobił to zgodnie z prawem?

Stan prawny jeziora Tyrsko (Żbik to zwyczajowa nazwa używana przez olsztynian) od lat jest niejasny.

Chcieliśmy ustalić właściciela, aby sprawdzić, czy jest możliwość ewentualnego wykupu jeziora. Jest to o tyle trudne, że właściciel lub współwłaścicel jest w jednym z niemieckich miast. Sytuacja prawna nie jest sprecyzowana – nie wiemy ilu tak naprawdę jest współwłaścicieli – powiedział w rozmowie z nami Robert Szewczyk, przewodniczący rady miasta.

Korzysta na tym właściciel obiektu o nazwie Manor Hotel. W przeszłości głośno było o wycieku nieczystości z kanalizacji noclegowni („Ktoś zanieczyścił olsztyńskie jezioro! Wypij składa zawiadomienie do prokuratury”). W tym roku pisaliśmy o zabetonowaniu fragmentu plaży („Brzeg jeziora Tyrsko zalany betonem? Tak, ale tylko niewielki fragment”).

Na początku lipca właściciel Dawid Pokrzywnicki postawił ogrodzenie przy plaży w pobliżu Manoru. Znajduje się na nim tabliczka „Teren prywatny. Wstęp na plażę tylko dla gości Hotelu Manor”. Furtka jest zamknięta.

Sam osobiście stawiał ten płot. Zasłania się tym, że ma pozwolenie od jednego ze spadkobierców właściciela jeziora. Do tego jest ogromny bałagan przy jeziorze, obok zrobił też masakryczne szkody środowiskowe – powiedziała w rozmowie z nami pani Anna, która mieszka w pobliżu jeziora i chce zająć się tą sprawą.

Te słowa potwierdził Robert Szewczyk.

Jeden z olsztyńskich przedsiębiorców mający hotel stara się przekonać wszystkich, że ma prawa od właściciela do tego jeziora. Zwróciłem się do pana prezydenta o to, żeby sprawdził legalność działań właściciela tego terenu. Sprawa jest w toku – dodał przewodniczący rady miasta.

Zdaniem radnego Mirosława Arczaka, odgradzanie ludzi od nieswojego jeziora jest niezgodne z prawem.

Zamykanie plaży jest nieuprawnione wg mnie. Powinno zostać zachowane 1,5 metra dostępu do linii brzegowej. Zasadą dobrego współżycia społecznego jest to, żeby ludziom do akwenu dostęp umożliwić. W tym przypadku właściciel obiektu nagina zasady – powiedział w rozmowie z nami Mirosław Arczak.

Skontaktowaliśmy się z Wiesławem Pokrzywnickim, ojcem właściciela Manoru, który utrzymuje, że wraz z synem posiadają udokumentowane pełnomocnictwo od właściciela jez. Tyrsko.

Jezioro jest prywatne. Wydzieliliśmy kawałek plaży na własne potrzeby. Był przymus to zrobić, bo na tę plażę przychodzili poza naszymi gośćmi także mieszkańcy Olsztyna. Każdego dnia było pełno śmieci. Właścicielem jeziora jest Niemiec. Mamy od niego pełnomocnictwa udokumentowane. Moglibyśmy ogrodzić całe jezioro, ale oprócz tego kawałka nie ograniczamy nikomu dostępu do jeziora – skomentował sytuację z grodzeniem plaży Wiesław Pokrzywnicki.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że po pierwotnym właścicielu jeziora Tyrsko zostało ponad 40 spadkobierców.

Galeria

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • Jebac to 2020-07-18 23:47:47 5.173.*.*
  Smieszne jak cały ten hotel
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • bystra inaczej 2020-07-08 16:30:22 164.126.*.*
  Ot, i problem. Krzykacze, którzy płakali we wszystkich mediach i ostrzegali, że strach wejść do wody - teraz lamentują, że nie mają jak się pluskać w miejscu, gdzie rzekomo wciąż spuszcza się ścieki. Szach-mat :)
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • nikt ważny 2020-07-08 10:56:23 83.31.*.*
  Zażądać okazania prawa do dysponowania terenem. Czy to takie trudne Panie Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna? Czy Urząd Miasta Olsztyna ma w ogóle pojęcie o właścicielach terenów znajdujących się w granicach administracyjnych Gminy Olsztyn? Sprawa jest w toku? To ile jeszcze ona będzie się "tokować"? Aż zabetonują i zaleją ściekami jezioro Tyrsko? Szpetny kiosk, który stał u zbiegu Kościuszki i Kołobrzeskiej też długo czekał na zakończenie "toku", więc trudno oczekiwać by większy problem został rozwiązany w krótszym czasie.
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • Kris 2020-07-07 19:36:24 79.191.*.*
  Znam osobiście jedną z właścicielek jeziora pochodzi z łupstycha a wyjechali do Niemiec bo są starymi Warmiakami i nic nie wie o zagrodzeniu plaży przez manor, to samowolka. Tak jak ten hotel przypisał se gwiazdki, za to powinien być wyrok.
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • MP 2020-07-07 17:09:20 88.156.*.*
  Panie Marczak czemu nie zawiadomi Pan prokuratury z urzędu jako radny.Bicie piany jako bezradny nic nie przynosi.
  Odpowiedz Oceń: 8 1 Zgłoś treść
 • Pływak 2020-07-07 14:48:10 193.142.*.*
  Super, ogrodził plażę której sam nie zrobił. Przez lata wysypywał tam gruz i żwir które miały zapewniać miękkie siedzenie, nie pomyślał o wzmocnieniu skarpy. Teraz zrobił betonowe ogrodzenie, rozwalił naturalny układ. W tym jeziorze kiedyś rosły 30 metrowej długości glony, dziś śladu po nich nie ma, są ślady po corocznych zrzutach hotelowych ścieków. Czy ten człowiek jest nietykalny? Gdzie Sanepid, gdzie Wody Polskie? Nawet jeżeli jezioro jest prywatne, to nie ma prawa niszczyć fauny i flory która w nim mieszka!
  Odpowiedz Oceń: 13 1 Zgłoś treść
 • hehe 2020-07-07 11:15:22 176.97.*.*
  co za bajzel, jakim prawem właścicielem polskiego jeziora jest Niemiec? gdzie on się znajduje? właściciel lub współwłaściciel jest w jednym z niemieckich miast? co to za informacja? co tu się odjaniepawla? właściciel tego syfu Manor to jakiś przekręt, bo nie wiem jak ten syf się utrzymuje, parkingi świecą pustkami, a sam Manor straszy szpetotą! niedawno wylali ścieki a teraz odgradzają plaże, no jaja jakieś!
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • Tamara Twardodupcewa 2020-07-07 11:07:36 83.12.*.*
  Ogrodzić może miał prawo, ale nie ma prawa zabronić ludziom dostępu do jeziora, tym bardziej pobierania opłat. Gdyby w Olsztynie nie było komunistycznej mentalności, to dawno tego "biznesmena" by utemperowali
  Odpowiedz Oceń: 12 1 Zgłoś treść
 • Perno 2020-07-07 07:39:39 176.221.*.*
  Działki w Tomaszkowie też są powygradzane do samego jeziora. Postawiono zakaz wjazdu jedyna droga która prowadziła na plażę. Wcześniej zdjęto tablicę informującą że plaża i pomost powstały ze środków unijnych. Czy ktoś to kontroluje?
  Odpowiedz Oceń: 22 0 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-07-07 06:03:12 176.221.*.*
  Kiedyś to było wspaniałe jezioro. Ile jeszcze zdążą zniszczyć w tym mieście zanim ludzie się wezmą za nich?
  Odpowiedz Oceń: 15 1 Zgłoś treść