Dziś jest: 29.05.2024
Imieniny: Bogumiły, Magdaleny
Data dodania: 2021-11-02 15:20

Cezary Kapłon

W niemym proteście zapalili znicze pod Teatrem Jaracza

W niemym proteście zapalili znicze pod Teatrem Jaracza
Maciej Tobiszewski i Sławomir Jóźwiak w poniedziałek zapalili znicze pod Teatrem Jaracza
Fot. materiały prasowe

W poniedziałek rano Maciej Tobiszewski, doradca wojewody oraz Sławomir Jóźwiak, prezes stowarzyszenia Warmia Underground, zapalili znicze pod Teatrem Jaracza w ramach happeningu. Protestowali przeciwko działaniom dyrektora placówki, Zbigniewa Brzozy.

reklama

Jak podkreślił Maciej Tobiszewski, konflikt w teatrze jest już od dłuższego czasu.

– Zaczął się po tym, jak pan Zbigniew Brzoza został dyrektorem. Poprzedniej dyrekcji zarzucał nepotyzm, a pierwszą osobą, którą zatrudnił, była jego własna żona, więc to nepotyzm w czystej postaci. Nie mówię o sytuacji, w której zatrudnieni byli jego koledzy prawnicy, gdzie teraz pan Brzoza mówi, że został przez nich oszukany – powiedział w rozmowie z nami Maciej Tobiszewski, współorganizator poniedziałkowego happeningu.

Doradca wojewody dodał, że próbował rozmawiać z marszałkiem, żeby rozwiązać sytuację zwalnianych pracowników w teatrze i spraw, które oni wytaczają dyrekcji. Nie przyniosło to żadnych efektów.

– A przecież wystarczy spojrzeć na ostatnią sprawę, w której dyrektor przegrał ze swoim prawnikiem 95 tys. zł, a sąd doliczył 10 tys. zł kosztów, to już 105 tys. zł (pisaliśmy o tym w artykule Dyrektor Teatru Jaracza przegrał proces ze swoim byłym prawnikiem) – przyznał Tobiszewski.

I dodał: – Nie mówię tylko o Darku Poleszaku, który wywalczył 26 tys. zł, Grzegorzu Jurkiewiczu – 10 tys. zł, Macieju Mydlaku i Pawle Parczewskim, których najpierw wyrzucił, a potem przywrócił do pracy po tym, jak poszli do sądu. Łącznie pan Brzoza ma kilkanaście spraw.

Maciej Tobiszewski przyznał, że dyrektor Teatru Jaracza nie płaci zasądzonych pieniędzy z własnej kieszeni, tylko z podatników, a za takie sumy można wystawić kilka sztuk. Zadał pytanie, co się jeszcze musi stać, aby tematem zajął się marszałek?

Poruszył temat oświadczenia majątkowego dyrektora Brzozy. W 2018 roku Zbigniew Brzoza miał 10 tys. zł oszczędności, a dwa lata później już 85 tys. zł (ostatniego oświadczenia miał nie złożyć w terminie).

Dlatego też Maciej Tobiszewski wraz ze Sławomirem Jóźwiakiem zdecydowali się zorganizować wczorajszy happening, podczas którego zapalili symboliczne znicze pod Teatrem Jaracza.

To milczący protest nie tylko z mojej strony, ale również środowisk artystycznych. Ludzie w teatrze boją się cokolwiek powiedzieć. Tam jest wojna. To metafora, ponieważ giną ludzie, jako widzowie, giną pieniądze, a na co dzień trwa dramat aktorów i pracowników administracyjnych – zauważył Tobiszewski.

fot. materiały prasowe

Sławomir Jóźwiak, który kiedyś występował na deskach Jaracza, podkreślił z kolei, że happening nie ma wymiaru politycznego, a miał wyrazić głos sprzeciwu przeciwko całej działalności Zbigniewa Brzozy jako dyrektora placówki.

Widzę, jak teatr zubożał, jak aktorzy są wystraszeni. Jako człowiek, osoba apolityczna, wyrażam sprzeciw – przyznał Jóźwiak.

Dodał także, że forma happeningu to nawiązanie do Dziadów.

To pożegnanie przeszłości, przywitanie lepszej przyszłości – tego życzę pracownikom i aktorom. Jako osoba prywatna. Liczymy, żeby teatr stał się teatrem. Bez polityki i prywatnych interesów. Wtedy teatr będzie mógł pokazać swój duży potencjał – wyjaśnił prezes Warmia Underground.

Przypomnijmy, że już w maju br. działacze PiS-u (Iwona Arent, Jerzy Małecki i Maciej Tobiszewski) zorganizowali pod teatrem konferencję prasową, na której przyznali, że chcą usunięcia dyrektora Brzozy (Działacze PiS-u: ‘’Chcemy usunięcia dyrektora Teatru Jaracza’’).

Czytaj również:

Kontrola w Jaraczu. Do teatru wejdzie prokurator [AKTUALIZACJA]

Prokurator w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie? Głos zabierają pracownicy [OŚWIADCZENIE]

Prokurator w Jaraczu

Ruszył proces Zbigniewa B., dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie

Galeria

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2021-11-03 09:19:52 5.173.*.*
  Administracja jest przeżarta nepotyzmem i feudalnymi układami, i ludzie to widzą. Usługi publiczne są z kolei skrajnie niedofinansowane, przez co ich jakość i dostępność jest niska. To był bardzo sprytny plan polskich liberałów: z jednej strony państwo przygłodzić, z drugiej zostawić w rękach lokalnych feudałów. Takie państwo łatwo atakować, trudno bronić przed demontażem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Marek 2021-11-03 07:46:15 81.15.*.*
  Brzoza ściąga na Marszałka Brzezina i cały UM ogromne kłopoty i chyba nie do końca zdaje sobie sprawę z późniejszych konsekwencji swych działań
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • Doktor Maciora 2021-11-02 20:19:53 185.48.*.*
  Dwa życiowe przegrywy🤡🤡🤡
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 14
 • Alicja K. Aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie 2021-11-02 18:28:37 94.254.*.*
  Proszę pozwolić nam w końcu spokojnie pracować, ile można?! Jestem aktorką Teatru Jaracza i nie ma mojej zgody na tego typu zachowania i tak zwane prywatne protesty! Dajcie nowemu dyrektorowi rządzić w/g jego zasad!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 21
 • Irena Telesz Burczyk Aktorka 2021-11-02 18:27:26 31.0.*.*
  Żałosne!!!!!Spróbujcie Panowie pokonać schody i zobaczyć chociaż jeden spektakl z "okresu " dyrektora Brzozy!!Poczytać o nagrodach,o poziomie teatru.....zapytajce widzów co myślą.... Wiem,łatwiej bruzdzic...pachnie przygotowaną prowokacją... Ktoś Wami się posługuje w załatwianiu małych,brzydkich swoich interesikow!!!!Tu nie widzę troski o KULTURE!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 20
 • staryoblech 2021-11-02 17:26:21 95.160.*.*
  Maciej, już nie rekrutujesz młodszych o 20 lat panien na bankietach?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 8
 • Prorok 2021-11-02 17:20:50 95.160.*.*
  Tobiszewski, to ten aparatczyk pisu? Śmiechu warte haaaatfu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 13
 • fdalej 2021-11-02 16:08:26 79.191.*.*
  Kogo obchodzi ten wasz protest. Nawet pies z kulawą nogą na was nie spojrzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 13
 • Jan 2021-11-02 15:59:16 31.60.*.*
  Panie Brzoza wydaje mi się że lepiej odejść przed czasem, niż zostać skompromitowany na oczach ogólnopolskich mediów a na to się zanosi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5

www.autoczescionline24.pl