Dziś jest: 29.05.2024
Imieniny: Bogumiły, Magdaleny
Data dodania: 2021-10-07 12:25

Cezary Kapłon

Dyrektor Teatru Jaracza skomentował decyzję sądu ws. przegranego procesu ze swoim byłym prawnikiem: ‘’Wyrok ten nie powinien się ostać’’

Dyrektor Teatru Jaracza skomentował decyzję sądu ws. przegranego procesu ze swoim byłym prawnikiem: ‘’Wyrok ten nie powinien się ostać’’
Dyrektor Teatru Jaracza zapowiedział, że odwoła się od wyroku sądu nakazującego wypłacić 95 tys. zł mecenasowi Wojciechowi Ruszkowskiemu
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Zbigniew Brzoza, dyrektor Teatru Jaracza, zapowiedział odwołanie od, jego zdaniem, krzywdzącego wyroku sądu, który nakazał zapłatę mecenasowi Wojciechowi Ruszkowskiemu ponad 95 tys. zł.

reklama

Przypomnijmy, że pozew Wojciecha Ruszkowskiego przeciwko Teatrowi Jaracza wpłynął do V Wydziału Gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w lipcu 2020 roku. Powód wniósł o zasądzenie na jego rzecz kwoty 95 225,80 zł od pozwanego (Dyrektor Teatru Jaracza przegrał proces ze swoim byłym prawnikiem).

W uzasadnieniu pozwu wskazano, że strony zawarły umowę zlecenia, której przedmiotem było zlecenie powodowi wykonywania bieżącej obsługi prawnej przez okres od 1 stycznia 2018 r. do końca 2021 r. W marcu 2020 r. pozwany wypowiedział powyższą umowę, uzasadniając to utratą zaufania do powoda – powiedział w rozmowie z nami sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Dodał, że mecenas Ruszkowski jako wysokość odszkodowania przyjął powyższą kwotę, która stanowi wynagrodzenie, jakie przysługiwałoby mu do końca trwania umowy. Oprócz tego sąd zadecydował o zasądzeniu od Teatru ponad 10 tys. zł, jako zwrotu kosztów procesu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w V Wydziale Gospodarczym w dniu 29 września 2021 r. wydał wyrok w powyższej sprawie, zasądzając od pozwanego na rzecz powoda kwotę 95 225, 80 zł wraz z ustawowymi odsetkami, a także zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 10 179 zł tytułem zwrotu kosztów procesu – dodał Dąbrowski-Żegalski.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Zadaliśmy dwa pytania dyrektorowi teatru. Po pierwsze, czy się odwoła oraz czy placówkę przez niego zarządzaną stać na to, żeby zapłacić takie pieniądze.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził na rzecz mec. Wojciecha Ruszkowskiego kwotę ok. 95 tys. zł. W tym momencie znamy jedynie podstawowe motywy przedstawione w ustnym uzasadnieniu Sądu. W ocenie dyrekcji Teatru, wyrok ten nie powinien się ostać, dlatego zostanie on zaskarżony w apelacji – odpowiedziała nam w wiadomości elektronicznej Marzena Zielińska-Miączyńska w imieniu dyrektora Zbigniewa Brzozy.

Dyrektor nie odpowiedział na drugie pytanie.

Proces ten jest powiązany ze sprawą karną, w której Zbigniew Brzoza jest oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej w teatrze. Dyrektor w wystąpieniu przed sądem obarczył winą swojego ówczesnego adwokata Wojciecha Ruszkowskiego za brak konsultacji ze związkami zawodowymi.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • widz 2021-10-08 07:55:05 81.15.*.*
    W ministerstwie dzięki działaniom dyrektora ponoć debatują się nad cofnięciem Jaraczowi statusu Instytucji Narodowej. Czy ktoś może powiedzieć co to w praktyce oznacza?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl