Ruszył proces Zbigniewa B., dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie

Ruszył proces Zbigniewa B., dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie
Zbigniew B. (z prawej) w towarzystwie marszałka Gustawa Marka Brzezina
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

10 sierpnia 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces Zbigniewa B. oskarżonego o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej w olsztyńskim teatrze.

W dniu 30 kwietnia 2021 r. do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi B. oskarżonemu o czyn z art. 35 ust. 1 pkt 2 Ustawy o związkach zawodowych.

Proces Zbigniewa B. rozpoczął się w dniu 10 sierpnia 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Prokurator oskarżył go o to, że w okresie od 19 listopada 2018 r. do 10 października 2019 r., sprawując funkcję dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, utrudniał prowadzenie działalności związkowej. Oskarżony przestępstwa tego miał się dopuścić poprzez:

– uniemożliwienie wypowiedzenia się Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie co do wypowiedzenia dwóm członkom zarządu tej organizacji dotychczasowych warunków pracy i zmiany tych warunków na niekorzyść;

– zawarcie porozumienia wprowadzającego zmiany w regulaminie wynagradzania tylko ze Związkiem Zawodowym Pracowników Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a przez to pozbawienie pozostałych organizacji zawodowych – Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Komisji Zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie możliwości zmiany opiniowania regulaminu wynagradzania;

– wprowadzenie wobec niektórych pracowników zadaniowego czasu pracy, nieuregulowanego regulaminem pracy, a przez to pozbawienie Związku Zawodowego Pracowników Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Komisji Zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie możliwości opiniowania zmiany regulaminu pracy;

– skrócenie Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie terminu na wyrażenie opinii w sprawie nowej struktury organizacyjnej wprowadzonej na podstawie Regulaminu Organizacyjnego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie;

– odmowę udzielenia Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Komisji Zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie informacji dotyczących zasad wprowadzania zmian organizacyjnych w teatrze i ich skutków dla pracowników, w tym warunków pracy i zasad wynagradzania, stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mogących powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia;

– opóźnienie w udzielaniu pisemnej informacji i przekroczenie siedmiodniowego terminu w trybie art. 32 ust. 9 (1) o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą, Zarządowi Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Zbigniew B. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

Rozprawa w sprawie Zbigniewa B. została odroczona do dnia 30 listopada 2021 r. (godz. 9). Sąd na tym terminie planuje przesłuchanie czterech świadków.

W związku z procesem dyrektora teatru przedstawiciele NSZZ „Solidarność” urządzili na schodach przed sądem pikietę. Trzymali związkowe flagi i transparenty z hasłami: „Solidarność to nie zmora czas osądzić dyrektora” oraz „Czy w fabryce, czy w teatrze prawo pracy waży zawsze”. Te i inne hasła związkowcy „Solidarności” wykrzykiwali też przez megafon. Wśród protestujących nie było pracowników teatru Jaracza.

Pracownicy teatru, w tym aktorzy, zebrali się na chodniku przed sądem. W grupie tej była m.in. wieloletnia działaczka „Solidarności”, honorowa obywatelka Olsztyna i aktorka – Irena Telesz. Grupa ta wspierała Zbigniewa B., na okrzyki działaczy „Solidarności” pracownicy teatru odkrzykiwali m.in. „Chodźcie do teatru, zobaczcie spektakle”, „Skąd wiecie, co się u nas dzieje jak nie jesteście z teatru?”.

2147382000

Źródło: własne / Sąd Okręgowy w Olsztynie

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztynianka 2021-08-12 16:05:17 31.60.*.*
  Kukiz mać !!! Jak dyrektorem przez wiele lat był Kijowski, trzymał wszystko za mordę - to nie pasowało . Od tego czasu zmieniło się trzech , teatr podupadł , aktorzyny przeciętne. Gdyby nie to że to teatr na utrzymaniu podatników , dawno by padł, a developer postawił by apartamentowiec. Nie żal mi was, w szczególności jątrzących związkowców ,. Radźcie sobie sami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Zainteresowany 2021-08-11 14:24:15 5.172.*.*
  Do autora: w innym portalu było napisane, że Zbigniew B. wyraził zgodę na podawanie jego pełnego nazwiska w mediach, więc tekst jest o Zbigniewie Brzozie nie Zbigniewie B.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Cześć i chwała 2021-08-11 14:22:47 79.191.*.*
  pisowym faszystom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4