Kontrola w Jaraczu. Do teatru wejdzie prokurator [AKTUALIZACJA]

Kontrola w Jaraczu. Do teatru wejdzie prokurator [AKTUALIZACJA]
14 - tyle zaleceń pokontrolnych zarządził kontroler z OIP, który zbadał sprawę naruszania praw pracowniczych w Teatrze Jaracza. Wniesiono także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Inspektor pracy miał wiele zastrzeżeń do funkcjonowania placówki, co wykazała kontrola. Złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Zbigniew Brzoza, dyrektor teatru, wydał oświadczenie w tej sprawie.

Kontrola przeprowadzona przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie odbyła się w zeszłym roku. Doszło do niej z uwagi na doniesienia medialne dotyczące tego, że w teatrze mogą być łamane prawa pracownicze.

Kontroler z OIP sporządził 14 pokontrolnych wniosków.

Kontrola wykazała naruszenia przepisów prawa pracy, co skutkowało skierowaniem do pracodawcy wystąpienia pokontrolnego zawierającego 14 zaleceń mających na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem oraz przestrzeganie przepisów prawa pracy w przyszłości – powiedział w rozmowie z nami Jarosław Kowalczyk, Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie.

Nieprawidłowości stwierdzone przez inspektora pracy polegały m.in. na niezgodnym z prawem dokonywaniu zmian warunków zatrudnienia pracowników, niewypłaceniu określonych świadczeń pieniężnych czy niezachowaniu procedury przy dokonywaniu zmian do regulaminu wynagradzania.

Kontroler, za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, zastosował grzywnę w formie mandatu – dodał Jarosław Kowalczyk.

Okręgowy inspektor pracy poinformował nas również, że OIP złożył zawiadomienie do prokuratury.

Z uwagi na fakt, iż w ocenie kontrolującego doszło do naruszenia przepisów ustawy o związkach zawodowych, do właściwej prokuratury skierowane zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – przyznał Kowalczyk.

Poinformował nas także, że OIP zaplanował ponowną kontrolę, która sprawdzi, czy placówka stosuje się do zaleceń pokontrolnych.

AKTUALIZACJA

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie dyrekcję teatru. Dyrektor Zbigniew Brzoza wydał oświadczenie w tej sprawie.

W związku z doniesieniami prasowymi na temat zgłoszenia do prokuratury przez Państwową Inspekcję Pracy nieprawidłowości w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, oświadczamy, że Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie nie posiada żadnych informacji w tej kwestii ani z Państwowej Inspekcji Pracy, ani z Prokuratury. Dlatego nie będziemy komentować informacji znanych nam jedynie z przekazów medialnych.

Być może informacje prasowe wiążą się z dwoma trwającymi postępowaniami prowadzonymi przez prokuraturę, dotyczącymi zdarzeń z czasów dyrekcji Janusza Kijowskiego. Pierwszego – toczącego się w sprawie złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowniczych. Drugiego – podejrzenie popełnienia przestępstwa w okresie od grudnia 2013 roku do sierpnia 2018 roku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i doprowadzenia Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 507.125 zł.

Media sugerują, że 14 uwag pokontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy to wielka liczba, tymczasem kontrola, która miała miejsce w 2018 roku, przed objęciem dyrekcji przez Zbigniewa Brzozę, przedstawiła podobną liczbę wniosków.

Dziewięć zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy przyjęliśmy do stosowania. Ponadto zgodnie z zaleceniami wypłaciliśmy wyrównanie dodatków za sprzedaż biletów.

Nowy regulamin wynagrodzeń wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 roku. Trwa procedowanie regulaminu pracy, którego dotyczą dwa zalecenia. Teatr kwestionuje uzasadnienie jednego zarzutu.

– możemy przeczytać w oświadczeniu.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Rodowity Olsztynianin 2020-02-21 07:00:05 95.160.*.*
  Czyżby aktorzynom od siedmiu boleści nie zapłacili za uczestnictwo w różnych cyrkach objazdowych??? Koństytucja, POwolne sądy, LGBTRTVAGD ???
  Odpowiedz Oceń: 9 11 Zgłoś treść
 • Zainteresowany 2020-02-20 19:41:00 31.0.*.*
  Tobiasz trafne słowa. To oświadczenie to zwyczajne odwracanie kota ogonem. Tonący brzytwy się chwyta? Z takimi zarzutami dalej prowadzić placówkę? Pan marszałek Brzezin musi głęboko zastanowić się nad dalszymi konsekwencjami działań prowadzonych w teatrze😉
  Odpowiedz Oceń: 14 3 Zgłoś treść
 • Tobiasz 2020-02-20 18:33:43 5.173.*.*
  Yyy kontrola dotyczyła (z tego co zrozumiałem poprzedne artykuły) około rocznej "pracy" pana dyrektora Brzozy. Rozliczenie Pana Kijowskiego już dawno nastąpiło. Konfrontując ilość lat rządów Pana Kijowskiego kontra chwilę ponad rok Pana Brzozy i już REMIS?! TO co by było gdyby lata się zrównały?! A w ogóle, co to za oświadczenie, z którego krótko mówiąc wynika "nie wiem...domyślam się, ale się wypowiem zrzucając winę na kogoś innego"
  Odpowiedz Oceń: 19 4 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-02-20 15:10:34 37.47.*.*
  Do R.O.@ Dobro jest dobrem, nawet gdy nikt go nie czyni. Zło jest złem, nawet gdy wszyscy je czynią.
  Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść
 • R.O. 2020-02-20 15:01:05 37.47.*.*
  Wprowadzić prokuraturę wszędzie. Zatrzymać wszystkich.
  Odpowiedz Oceń: 9 4 Zgłoś treść