Symboliczne zwłoki uchodźcy pod siedzibą PiS-u w Olsztynie. Bogdan Wziątek: ‘’Ludzie to nie zabawki w rękach dygnitarzy’’ [ZDJĘCIA]

Symboliczne zwłoki uchodźcy pod siedzibą PiS-u w Olsztynie. Bogdan Wziątek: ‘’Ludzie to nie zabawki w rękach dygnitarzy’’ [ZDJĘCIA]
Aktywista Bogdan Wziątek umieścił pod siedzibą PiS-u przy ul. Dąbrowszczaków symboliczne zwłoki uchodźcy. To jego protest przeciwko polityce rządu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W piątek odbył się protest pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwość przy ul. Dąbrowszczaków. Organizatorem był Bogdan Wziątek, aktywista, który ułożył przy schodach worek oraz symboliczne zwłoki uchodźcy. – Dzisiaj na granicy potwierdzono śmierć kolejnej już, piątej osoby – wyjaśnił Wziątek.

Pod siedzibą PiS-u przy ul. Dąbrowszczaków wystawiono worek, a w nim symboliczne zwłoki uchodźcy. Organizatorem akcji był aktywista Bogdan Wziątek, którego zainspirowali protestujący z Poznania, którzy sami położyli się na ziemi.

Z braku możliwości występuje uchodźca symboliczny, natomiast sam protest wziął się stąd, że na granicy jest potwierdzona oficjalnie śmierć pięciu osób. Dzisiaj rano zmarła ostatnia – powiedział w rozmowie z nami Bogdan Wziątek.

Wyjaśnił, że obecnie nie wiadomo jak dużo osób jest uwięzionych na granicy, a to dlatego, że przedstawiciele mediów czy organizacji humanitarnych nie mogą tam przebywać ze względu na wprowadzony przez rząd stan wyjątkowy. Według relacji Wziątka, uchodźcy są przerzucani z Polski do Białorusi i na odwrót. Nie jest im udzielana pomoc.

Nie możemy się godzić na takie traktowanie ludzi, bez względu na to, skąd oni są. Można tych ludzi umieścić w ośrodkach, sprawdzić pod kątem zasadności wniosków azylowych. Jeżeli zasługują na status uchodźcy, to ich przyjąć, jeżeli nie to ich deportować do krajów macierzystych. I w ten sposób można rozwiązać problem – wyjaśnił aktywista.

I dodał: – Tłumaczenie ministra Błaszczaka, że to jest jasny sygnał dla tamtych krajów, że Polska nie przyjmuje uchodźców, jest wyssane z palca, bo kto o tym wie w Iraku czy w Somalii?

Bogdan Wziątek uważa, że przepychanki między rządem Białorusi i Polski to kuriozalna sprawa. Nie dziwią go prowokacje Aleksandra Łukaszenki, bo „wiadomo, że to psychopata i dyktator, dla którego życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia”.

Nie rozumie za to postępowania polskiego rządu.

Nawet jeśli, tu cytuję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji z wczorajszej konferencji prasowej, że czeka na nas armia 10 czy 12 tys. uchodźców, to przecież stadion Stomilu liczy 16 tys. 400 miejsc. Taka armia, która chce nas zaatakować nie zajmie nawet w całości stadionu przy al. Piłsudskiego. O czym my mówimy? – dodał aktywista.

Niestety, efektem przepychanki jest śmierć ludzi.

Na to nie możemy się godzić. Ludzie to nie zabawki w rękach dygnitarzy. Rząd odcina media, odcina Frontex, czyli straż graniczną unijną. Pytanie czemu to ma służyć, ukrywaniu czegoś? Jeżeli nie ma się nic do ukrycia, to dopuszcza się media i organizacje międzynarodowe – powiedział Wziątek.

Galeria

Komentarze (87)

Dodaj swój komentarz

 • KUBa 2021-09-28 22:29:43 5.173.*.*
  Szanowni Państwo - zasada jest prosta - przybywasz do danego państwa akceptujesz i przestrzegasz panujących tam zwyczajów, obyczajów i co ważne PRAWA. Natomiast jeśli komukolwiek z tych podróżników to nie odpowiada to sorry proszę szukać innych destynacji. KUBa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • tyl 2021-09-28 07:55:37 5.172.*.*
  Dziwi mnie a w zasadzie nie dziwi postawa ich dziennikarzy którzy są na każde pierdnięcie , jak chcemy coś napisać na temat niewygodny dla kodu, platformy czy prezydenta tego miasta to gazeta milczy nie widziałem że można być tak sprzedajnym i zakłamanym człowiekiem, a przy okazji jeszcze raz dlaczego na lini tramwajowej do Kortowa po której od roku nie jeżdżą tramwaje wciąż palą się światła dla rowerzystów i przechodniów na których trzeba stać albo łamać przepisy i przechodzić na czerwonym czy to dziennikarze płacą za prąd czy my mieszkańcy, dlaczego na Jagiełły koło Dworca Zachodniego pasażerowie aut żeby wysiąść z samochodu muszą wysiadać pod jadące samochody, można tam zatrzymać się jedynie po lewej stronie na ul. jednokierunkowej, dlaczego zlikwidowano tam jedyne miejsce dla niepełnosprawnych oraz dlaczego tunel łączący Jagiełły z Artyleryjską nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi w wózku bo schody nawet nie mają najazdów-to są niektóre tylko tematy które zgłaszałem do tej gazety i które nie ujrzały światła dziennego -czy tak mają wyglądać wolne media będące na usługach kodu i platformy którzy rządzą Olsztynem?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • LucyNag. 2021-09-27 09:12:45 88.156.*.*
  To weźcie ich Lewaki do swoich domów i się wreszcie odczepcie! Nie widzicie cholery, co wyrabia Łukaszenka?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Baranie łby lgbt 2021-09-27 00:21:36 37.248.*.*
  ***** po i sld
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • MP 2021-09-26 10:01:34 79.191.*.*
  Panie Wziątek jak Polska wchodziła do UE to ta Pana wspaniała Unia dla Polaków zrobiła przejściowy okres (2 lata) zatrudniania ,nie chciał swobodnego poruszania się Polaków.Pan robi z siebie błazna z tą kukłą i chce żebyśmy za moje podatki utrzymywali nierobów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Z DE 2021-09-26 00:57:38 5.173.*.*
  Przypominam, że Niemcy przyjęły ponad...1,5miliona uchodźców podczas ostatniej fali. Z niemieckich statystyk wynika, że tylko niecałe 3% z nich podjęło się jakiejkolwiek pracy. Niemcy alarmują, że tylko w samym budownictwie brakuje 200-300tys pracowników.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • oko 2021-09-25 18:19:20 95.160.*.*
  Polacy jak emigrowali to faktycznie za pracą i pracowali. Tu jednak mam wątpliwoci czy oni chcieli by pracować czy być na socjalu. W Anglii pracuje ich tylko 3% .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2
 • tiaa 2021-09-25 17:50:37 88.156.*.*
  wszystkiemu winna lampucera merkele co zapraszała ciapków w nieskończonej ilości teraz cała europa cierpi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
 • Niestety olsztyniak 2021-09-25 17:48:31 37.30.*.*
  Wszędzie umierają co za problem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • Żałosny cyrk 2021-09-25 14:27:47 31.60.*.*
  Niech protestanci przyjmą ich do własnych domów i ich utrzymują. Dla Polaków pracy nie wystarcza, to jeszcze zabierać nam stanowiska i oddawać "biednym" arabom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 6