Stanowisko Play ws. budowy stacji bazowej w Olsztynie

Stanowisko Play ws. budowy stacji bazowej w Olsztynie
Maszt, który powstał w ostatnich tygodniach na osiedlu Jaroty
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Kilka dni temu na łamach portalu Olsztyn.com.pl pojawił się artykuł o powstałym w obrębie skrzyżowania ulic Wilczyńskiego i Płoskiego maszcie sieci komórkowej. Chcąc wyjaśnić opisaną sytuację, firma Play przesłała do redakcji swoje stanowisko.

W połowie czerwca napisał do nas zaniepokojony czytelnik. Zastanawiał się, jaki wpływ nowo powstała stacja bazowa, znajdująca się w obrębie skrzyżowania ulic Płoskiego i Wilczyńskiego, będzie mieć na zdrowie okolicznych mieszkańców. Na łamach serwisu Olsztyn.com.pl ukazał się wtedy artykuł Tajemniczy maszt "wyrósł" przy ulicy Wilczyńskiego. Czy zagraża zdrowiu?, w którym staraliśmy się uspokoić obawiających się o zdrowie. Tekst dotarł także do przedstawicieli firmy Play, do której - według naszych ustaleń - należy maszt. 

W przesłanym do redakcji stanowisku firmy czytamy o "zapewnieniu jak najlepszej jakości sygnału nie ingerując w środowisko czy zdrowie ludzi". Pojawiły się także informacje o zgodności budowanej stacji ze wszystkim normami obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej. 

W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie warmińsko-mazurskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja.

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Infrastruktura w Olsztynie została wybudowana w oparciu o wszystkie wymagane zgody administracyjne. W marcu 2021 r. inwestor otrzymał prawomocną decyzję lokalizacyjną, a w grudniu 2021 ostateczne pozwolenie na budowę. Wieża została już postawiona. Jej włączenie nastąpi po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.

Ponadto, w stanowisku firma Play stara się zachęcić do poszerzania wiedzy na temat telefonii komórkowej. Dzięki temu mieszkający w pobliżu stacji bazowych, a także wiele innych osób uzyska odpowiedzi na pytania i rozwieje swoje wątpliwości. 

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego.

Czy pismo od przedstawiciela telekomunikacyjnego uspokoi okolicznych mieszkańców?

2147382000

Komentarze (36)

Dodaj swój komentarz

 • . 2022-07-03 13:00:53 188.147.*.*
  Spójrzcie na to w taki sposób - ten maszt może uratować życie każdemu z was albo waszym bliskim. Połączenia na numery alarmowe przekazywane są przez BTS'y bez względu na operatora karty SIM w telefonie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • Tak dla S16 2022-07-03 10:03:37 77.111.*.*
  Z tego samego powodu powinni wybudować S16 Olsztyn - Ełk nie oglądając się na protestujących. Rozwój regionu jest dużo ważniejszy niż fochy kikju pindek z Rynu i Mikołajek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 1
 • Publicysta NOL, bo spod Jezioran 2022-07-03 09:59:25 46.205.*.*
  Jedno pytanie -kto z piszących tu przeciwników masztów z nadajnikami nie używa telefonu komórkowego i nie korzysta z Internetu? Najwyżej mało kto. I głos takich przeciwników zasługuje na szacunek, choć nie zgadzamy się z ich filozofią życiową. Większość jednak ma, korzysta, chce więcej, ale maszt koło sąsiada - no niech tam, ale koło mnie - to już nie!!! Obłudnicy!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • [Usunięty] 2022-07-03 07:53:04 31.0.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • L38 2022-07-02 21:56:03 94.254.*.*
  Niech ludzie dostrzega problem że żąd ich okrada w imię partyjnych interesów i pompuje kasę w banksyerow co nas obierają w imię prawa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Taka prawda 2022-07-02 20:39:56 79.191.*.*
  Jeżeli byśmy patrzyli żeby wszyscy byli zadowoleni, to polska jeszcze by 200 lat do tyłu była. To czemu ludzie mogą stawiać domy, bez pozwolenia sąsiada. Moja działka traci wartości z powodu że sąsiad postawił za wysoki dom i zasłania mi słońce. Później do operatora sieci że internet mają kiepski
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • [Usunięty] 2022-07-02 19:52:44 46.186.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • jarek fujarek 2022-07-02 16:54:02 82.118.*.*
  Na ignorantów mających w poważaniu naukę i fizykę nie pomogą żadne tłumaczenia ani zaklęcia. Temat jest prosty jak drut - im więcej stacji bazowych i im gęściej stoją, tym natężenie pola elektromagnetycznego jest mniejsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 6
 • Hatfuu 2022-07-02 15:51:50 172.226.*.*
  Pestka. Jakoś można mieszkać 50 czy 100 metrów od masztu 360m wysokosci i ludzie jeszcze promienieją z radości z tego powodu nazywajac się „premium” a tu mala antenka i zaraz pol osiedla ma pasc na nowotwory. Blehh.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
 • Adam 82 2022-07-02 15:41:56 5.60.*.*
  Ja nie rozumiem najpierw narzekają że wolny internet że słaby zasięg a jak dany operator chcę postawić BTS żeby było lepiej to promieniowanie rak itp Myślenie nie których ludzi jest chore
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3