Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się Menu
Na skróty
26.08.2026 Aleksandra, Marii Pogoda 14/21

Sędzia Juszczyszyn został bez jego zgody przeniesiony do innego wydziału. ''To kolejna szykana''

Monika Smolik ·
Sędzia Juszczyszyn został bez jego zgody przeniesiony do innego wydziału. ''To kolejna szykana''
Sędzia Paweł JuszczyszynFot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek (23 maja) prezes Izby Dyscyplinarnej uchylił decyzję o zwieszeniu w orzekaniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, Maciej Nawacki zapowiedział, że decyzję wykona. Okazuje się, że szef sądu zdecydował, że przeniesie Juszczyszyna do innego wydziału. Zrobił to bez wiedzy sędziego.

reklama

W poniedziałek prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Adam Roch, po dwóch latach, oficjalnie uchylił decyzję o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna. Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego przyznał, że decyzję tę wykona. Jednak zaznaczył, że sędzia Juszczyszyn ma jeszcze sporo urlopu, który powinien wykorzystać. Miałby on trwać do połowy lipca.

Olsztyński sędzia otrzymał dokumenty potwierdzające powrót do pracy. Ale prezes sądu rejonowego podjął kolejną kontrowersyjną decyzję - przeniósł Juszczyszyna z wydziału cywilnego do rodzinnego. Sam sędzia podkreślił, że zmiana nastąpiła bez jego wiedzy.

- Ja mam ponad 20-letnie doświadczenie w orzekaniu w sprawach cywilnych. Do tego prezes Nawacki podjął tę decyzję bez wymaganej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie – powiedział w rozmowie z Onetem Paweł Juszczyszyn. - Nie zapytał także, choć miał taki obowiązek, każdego z innych sędziów z wydziału cywilnego, czy któryś z nich nie chciałby dobrowolnie przejść do Wydziału Rodzinnego. Bo tylko w sytuacji, gdyby wszyscy odmówili dobrowolnej zmiany wydziału, można by przenieść któregoś z sędziów bez jego zgody. Wbrew twierdzeniom prezesa Nawackiego, wydział cywilny nie ma wystarczającej obsady, zwłaszcza że jeden z sędziów właśnie odchodzi na długotrwałe zwolnienie.

Z kolei Maciej Nawacki tłumaczył mediom, że skierował sędziego do wydziału rodzinnego, bo tam trafiają sami doświadczeni sędziowie. W tym wydziale była też, według niego, największa potrzeba kadrowa.

Przypomnijmy, że kłopoty sędziego Pawła Juszczyszyna zaczęły się w 2019 r., gdy zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 4 lutego ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła go w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Jednak sąd w Bydgoszczy nakazał przywrócenie sędziego do orzekania, ale jego powrót blokował prezes Nawacki.

Juszczyszyn mógł powrócić do orzekania, gdy prezesowi olsztyńskiego sądu skończyła się kadencja. Jednak trwało to tylko kilka godzin, bo Maciej Nawacki został wybrany na kolejną. Ostatecznie 23 maja sędzia Paweł Juszczyszyn mógł wrócić do pracy.

Czytaj również:

Prezes sądu zabronił wyjazdu do Kancelarii Sejmu, ale sędzia Juszczyszyn i tak pojedzie

Prokuratura Krajowa zajmie się zawiadomieniem ws. prezesa Macieja Nawackiego

Czy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sprzeniewierzył się przysiędze sędziowskiej?

Zawieszony w obowiązkach sędzia Paweł Juszczyszyn przyszedł do pracy. ''Jestem gotów do orzekania'' [AKTUALIZACJA]

Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego podarł wniosek sędziów [WIDEO]

Olsztyńscy sędziowie złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa sądu rejonowego

Podwójne diety sędziów z KRS. Rekordzistą sędzia Maciej Nawacki z Olsztyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn nadal nie może orzekać: ‘’Sędzia Nawacki stoi ponad prawem’’ [ZDJĘCIA]

Wiceprezes sądu okręgowego o sprawie sędziego Juszczyszyna: ‘’Prezes Maciej Nawacki powinien wykonać postanowienie sądu w Bydgoszczy’’

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna domaga się od prezesa sądu Macieja Nawackiego wysokiej grzywny

Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy. Prezes sądu jest jednak nieugięty [AKTUALIZACJA]

Ogromny awans Macieja Nawackiego!

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przypomniał sobie o sędzim Pawle Juszczyszynie

Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do orzekania

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy... na chwilę. Maciej Nawacki ponownie prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie

Sędzia Krzysztof Krygielski, który przywrócił Pawła Juszczyszyna do pracy, nie jest już wiceprezesem sądu

Sędzia Maciej Nawacki po raz kolejny może liczyć na wsparcie sędziów nowej KRS

Komentarze (35)


  • Karma wraca 2022-05-31 10:26
    Oni wszyscy tacy asami- ...Niech zaczną czytać akta spraw Darmozjadzi, którzy mają się za Bogów ! ale Karma zawsze wraca, nie zapomina.
    Odpowiedz 2 2
  • Piotr65 2022-05-30 13:52
    Sędzia Jusz.... nie jest tutaj potrzebny, znany jest ze swych decyzji w sorawach. Dziękujemy.
    Odpowiedz 1 4
  • Cybulski Zbigniew. 2022-05-29 18:48
    Paweł Juszczyszyn nie przeniesiony powinien być ale zwolniony chce stanowić swoje prawo to w ogródku z Panią Ge.
    Odpowiedz 6 11
  • KowLski. 2022-05-29 18:42
    Sędzia prezes sądu postępuje wzorowo aby więcej było takich to kasta odpowiadała by karnie narówni z obywatelami .
    Odpowiedz 5 9
  • . 2022-05-29 14:20
    Dobra decyzja
    Odpowiedz 9 10
  • Erop 2022-05-29 13:50
    Czy można w czymkolwiek wierzyć PiS-owi?
    Odpowiedz 14 7
  • aty 2022-05-29 04:45
    osiem gwiazdek
    Odpowiedz 15 6
  • oksssp 2022-05-28 22:21
    a ja Was zapytam tylko o jedno: dlaczego w tzw. Demokracji, w całym "cywilizowanym" świecie używa się w ogóle instytucji immunitetu? Dlaczego jest on "świętym", nietykalnym i niedyskutowalnym przywilejem ludzi władzy (również sądowniczej). Przecierz do władzy ( również sądowniczej) lgną ludzie prawi, o wysokich standardach moralnych, o nieskazitelnym charakterze i przeszłości....po co im potrzebny immunitet? przed kim mieliby się za nim chować? Oni wszyscy- jeśli są tacy czyści- powinni się go zrzec w chwili objęcia stanowiska. O immunitet powinni ubiegać się przestępcy.
    Odpowiedz 12 7
  • Sęk 2022-05-28 21:15
    Z tym pożytecznym celebrytą to na pudelka a nie portal lokalny.
    Odpowiedz 19 16
  • ......... 2022-05-28 16:44
    Żeby niebyło ja się tylko pytamgdzie jest pana Juszczyszyna prawo jazdy ??. Sędzię który sam nie przestrzega prawa nie powinien być sędzią. Za jazdę powyżej 50km na godzinę przez miasto nie poniósł odpowiedzialności bo pokazał immunitet ??. Immunitet nie powinien chronić przez takimi wykroczeniami. Proszę na 3 MSC oddać prawo jazdy wtedy będzie OK. Prawo dotyczy wszystkich.
    Odpowiedz 29 15
  • .R.O. 2022-05-28 15:45
    A od kiedy to partyjne instrukcje wymagają jeszcze zgody osób zainteresowanych? Po roku 2015 nie słyszałem o takim przypadku.
    Odpowiedz 13 9
  • Vikary 2022-05-28 14:44
    Od czego zaczęły się problemy sędziego Jaszczuszyna. Ano od tego,że poprosił o listę poparcia do neo-Krs,dodajmy że lista powinna być jawna.Okazało się,że pisbolszewa utajniła listy,żeby ukryć np.to ,że pisifskie pachołki utworzyły towarzystwo wzajemnej adoracji i głosowali jeden na drugiego. Jak się później dowiedzieliśmy ,to nie wszystko. Pisbolszewik Nawacki przebił dno,i zastukał w nie od spodu,głosując są na siebie!!!
    Odpowiedz 28 17
  • NAPĘDZANY NIENAWIŚCIĄ 2022-05-28 14:44
    Sędzia Na Wacki znowu pokazuje klasę i praworządność
    Odpowiedz 19 9
  • Warmia 2022-05-28 14:35
    Czyli zamordyzm w czystej postaci. To ten prezes co o profesorze Safjanie powiedział cytuję " to nie człowiek to materiał ". Jak to prości ludzie mawiają nie pomogą doktoraty kiedy człowiek chamo-waty
    Odpowiedz 27 5
  • West 2022-05-28 14:35
    Ten pisbolszewicki pachołek , wcześniej czy później odpowie za te szykany. Zresztą tak jak wszyscy pisofscy złodzieje.
    Odpowiedz 23 13
  • Podgrodzie 2022-05-28 14:18
    Sędzia, celebryta i polityk... Polska.. Potem mordercy drogowi dostają po rok i sześć miesięcy w zawiasach.
    Odpowiedz 16 17
  • Krrrr 2022-05-28 13:42
    Skończcie już z tym celebrytą...
    Odpowiedz 24 21

Proponowane artykuły